Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Likwidacja OFE. Polacy stoją przed decyzją, ale to instytucje finansowe zyskają najwięcej

91
Podziel się:

Już wkrótce zdecydujemy, czy nasze oszczędności z OFE po likwidacji trafią na Indywidualne Konta Emerytalne, czy ZUS. Najwięcej na wyborze IKE zyskać mogą najsłabiej zarabiający. Przede wszystkim jednak zyskają rząd oraz instytucje finansowe zarządzające funduszami.

Wkrótce czeka nas decyzja, czy pieniądze z OFE przelejemy na IKE czy do ZUS.
Wkrótce czeka nas decyzja, czy pieniądze z OFE przelejemy na IKE czy do ZUS. (iStock.com, muzzyco)

"Gazeta Wyborcza" zwraca uwagę, że w przegłosowanej przed kilkoma dniami ustawie o likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE), zniknął pewien zapis dotyczący osób, które pobierają od państwa minimalną emeryturę.

Chodzi konkretnie o przepis, który zakładał, że osobie, której należało zwiększyć emeryturę do minimalnej wysokości, trzeba będzie uwzględnić w świadczeniu także te środki, które zgromadziła w IKE.

W praktyce oznacza to, że do emerytur minimalnych nie będą wliczać się środki zgromadzone w IKE. Czyli emeryt będzie pobierać świadczenie minimalne z ZUS, a do tego niezależnie pieniądze z IKE.

Zobacz także: Zobacz też: Ozusowanie umów-zleceń. "Za tym idą zobowiązania. To nie tylko wpływy, ale i koszty"

Dlatego też osobom, które w przyszłości będą pobierać emeryturę minimalną, opłaca się przenieść swoje oszczędności z likwidowanego OFE do IKE.

"GW" wskazuje także, że na likwidacji zyskają przede wszystkim instytucje finansowe, które zarządzają funduszami emerytalnymi Polaków. Mowa tutaj o powszechnych towarzystwach emerytalnych (PTE), które po likwidacji OFE zostaną przekształcone w towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI).

Dlaczego? Ponieważ zniknie tzw. suwak bezpieczeństwa, który w założeniu miał chronić oszczędności Polaków zgromadzone w OFE przed spadkiem ich wartości (co mogłoby nastąpić np. w wyniku krachu giełdowego).

Polega on na tym, że na 10 lat przed przejściem na emeryturę, środki gromadzone w OFE przez przyszłego seniora są stopniowo przenoszone na zarządzany przez ZUS Fundusz Ubezpieczeń Społecznych. Tym samym ewidencjonowane są na subkoncie ubezpieczonego w ZUS.

W grudniu 2019 roku OFE przelały z tytułu suwaka na konta w ZUS 543 mln złotych. Jednocześnie z tytułu składek otrzymały 246 mln - podaje "Wyborcza". W ciągu całego roku OFE było o ok. 3,7 mld złotych na minusie. Pod tym kątem likwidacja OFE i 15-proc. opłata przekształceniowa nie brzmi tak źle dla funduszy zarządzających oszczędnościami.

Przyjęta przed kilkunastoma dniami ustawa o likwidacji OFE zakłada, że przyszli emeryci będą mogli zdecydować, czy ich pieniądze zgromadzone w OFE przejdą do IKE czy trafią do ZUS. Środki zgromadzone w IKE będą prywatną własnością oszczędzającego. Liczyć się będą na poczet przyszłych środków w momencie przejścia na emeryturę.

Ci, którzy nie zgodzą się na przekazanie środków z OFE na IKE będą mogli złożyć deklarację o przekazaniu pieniędzy do ZUS. Z tytułu przekształcenia OFE w IKE wnoszona będzie opłata odpowiadająca wartości 15 proc. aktywów netto OFE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(91)
leopold
4 lata temu
Szukając sposobu na niskie emerytury nie sposób nie wspomnieć ppk, gdzie mamy atrakcyjne odkładanie przy wsparciu pracodawcy i państwa.
ja
4 lata temu
na nikogo nie liczę. W audycji Polskiego Radia pt. Emerytura bez ZUSu i OFE wyjaśniają jak stworzyć własną emeryturę bez łaski Państwa– na http://www.polskieradio.pl/130/2790/Artykul/1220147,Emerytrua-bez-ZUSu-i-OFE
Emeryt
4 lata temu
A ja chcę wiedzieć co z pieniędzmi obecnych emerytów , przecież też mają pieniądze w OFE
ucho prezesa
4 lata temu
przecież PIS potrzebuje pieniędzy, a nie może zabrać wszystkiego z OFE, bo upadła by Giełda Warszawska. Ale to tylko pic na wodę fotomontaż, bo przecież TFI będą inwestowały pieniądze w obligacje skarbu państwa i tym sposobem wszystko szlag trafi
Tak
4 lata temu
PiS na tym popłynie, i skończy się tak samo jak PO.
...
Następna strona