Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

PPK nie tak popularne jak rząd oczekiwał. Będzie promocja po nowemu

345
Podziel się:

Polski Fundusz Rozwoju zapowiada zmiany w promowaniu Pracowniczych Planów Kapitałowych. W największych firmach program jest już obowiązkowy, ale dobrowolnie można się z niego wypisać. Ku zdziwieniu rządzących, wiele osób rezygnuje z PPK.

Do programu PPk dołącza za mało pracowników.
Do programu PPk dołącza za mało pracowników. (East News)

Nauczeni złym doświadczeniem, jakim było OFE, Polacy sceptycznie podchodzą do powierzania państwu swoich pieniędzy po to, by w przyszłości otrzymywać wyższe świadczenia emerytalne. Dlatego, jak informuje "Rzeczpospolita", będzie zmiana zasad promowania Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) zdradza, że pojawią się "nowe elementy". PPK obowiązują już w największych firmach, czyli zatrudniających co najmniej 250 osób, jednak do programu stopniowo będą dołączać coraz to mniejsze firmy. Na początku 2020 r. będą to zakłady zatrudniające od 50 do 249 pracowników.

W sumie uprawnionych do programu będzie 11,5 mln osób. Rząd początkowo zakładał, że do PPK przystąpi 75 proc. z nich, widząc jaka jest sytuacja, obniżył oczekiwania do powyżej 50 proc. Oficjalnych danych, jaki jest stan faktyczny, nie ma, nieoficjalne dane mówią o udziale pracowników na poziomie 40 proc.

Zobacz także: Obejrzyj: PPK w konstytucji. Po co?

Rząd PiS nie jest z tego zadowolony, ale głównie zarzuty kieruje do szefów spółek Skarbu Państwa. Co więcej, część dużych firm państwowych w ogóle się od tego programu wykręciła, uruchamiając w jego miejsce Pracowniczy Program Emerytalny (PPE). To dlatego teraz miałoby dojść do zmiany zasad promowania tego rozwiązania. Nacisk kampanii informacyjnej i promocyjnej miałby zostać przesunięty z pracodawców na pracowników.

– Trzeba prowadzić kampanię kierowaną i do pracowników, i pracodawców. Co więcej, w przypadku małych i średnich firm nawet bardziej do pracodawców – przekonuje w "Rz" Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju. Zapowiada jednak nowe elementy kampanii promocyjnej.

– Będziemy pokazywali studium przypadku tych firm, które się fantastycznie zaangażowały i wykorzystały PPK jako element budowy pozytywnego wizerunku firmy, co przełożyło się na wysoką partycypację rzędu 60–80 proc. - mówi.

– Mamy jasny cel, aby w perspektywie czterech–sześciu lat w pełni upowszechnić system z partycypacją na pewno powyżej 50 proc., stopniowo zbliżającą się do poziomu 60–75 proc. Do tego potrzebne będzie jednak dużo pracy oraz stabilność systemu – dodaje Paweł Borys.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(345)
ukik
2 lata temu
Jesli ktos mysli ze srodkow zgromadzonych w tym calym ¨PPK¨ nie bedzie mozna znacjonalizowac i zajac gdy rzadowi zabraknie pieniedzy to jest w bledzie. Wystarczy kilka poprawek w ustawie i siema znowu powiedza ze to sordki publiczne a nie prywante tym bardziej ze rzad do nich doplaca. Jak ktos chce oszczedzac to niech sam sobie kupuje akcje albo obligacje badz tez korzysta z wszelkiej masci towarzystw inwestycyjnych ktorych jest cala masa. Tutaj to zabieraja procent wynagrodzenia i mowia w prost ze samameu nie potrafisz oszczedzac i lepiej im zaufac, a to zaufanie jest bardzo watpliwe.
dostep777
4 lata temu
Możecie zapisywać w konstytucji , bo dla was ona niewiele znaczy. Jedno więcej czy mniej jej złamanie to dla was pikuś!!
1234
4 lata temu
Muszą uchwalić ustawę w nocy długopis podpisze a potem nakaz sądowy dać każdemu, i już mają 100 % pracujących w PPK. Jakie to pisowskie.
Fredi
4 lata temu
Rząd niech się zajmuję rządzeniem. A nie napychaniem kasy bankierom. Przerobiliśmy OFFe i co mamy puste kieszenie. Zawsze się znajdzie złodziej w tym narodzie . ZIELONA WYSPA tow.TUSKA (PO i PSL)kosztowała mnie całe OFFe.
Hmm...
4 lata temu
Nie no 500- w drugą stronę nie będzie działać :)
...
Następna strona