Notowania

gospodarka
27.11.2019 08:07

Kary za niski poziom PPK? "Będziemy reagować"

Szef Polskiego Funduszu Rozwoju zapowiada reakcję na sygnały o niskim poziomie wdrożenia PPK. Część pracodawców odbiera to jako wywieranie presji i zapowiedź kontroli.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)

- Średnią w dół ciągnie sporo firm z dziwnie niską partycypacją 10 proc. Z tych firm mamy sygnały o presji pracodawcy na rezygnację. Będziemy reagować - napisał na Twitterze Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju.

Jak powiedział na antenie radia RDC Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR, ta reakcja ma dotyczyć tylko firm, w których pracodawcy nakłaniają pracowników do rezygnacji z oszczędzania w PPK.

"Tu będziemy reagować wspólnie z Państwową Inspekcją Pracy" - powiedział Marczuk.

Oglądaj też: PPK to nie jest OFE. Paweł Borys wyjaśnia różnicę

Niektórzy pracodawcy odbierają jednak tę zapowiedź jako próbę wywierania presji i zapowiedź kontroli.

- Jeżeli będziemy straszyć pracodawców, to wcale nie osiągniemy wyższych partycypacji, raczej udowodnimy, że to „program rządowy i obowiązkowy” - mówi Krzysztof Nowak, Mercer Marsh Benefits, w rozmowie z Gazetą Wyborczą. - Pojawia się też pytanie, kto ma decydować, jaki poziom partycypacji jest właściwy. Państwowy PFR? Od ilu procent przystąpienia do programu pracowników firmy będą zwolnione z kontroli?

W odpowiedzi na pytania "Wyborczej" PFR informuje, że zapowiadana reakcja "nie jest w żaden sposób powiązana z poziomem partycypacji, tylko z sygnałami od pracowników".

"Jeżeli pracodawca działa zgodnie z prawem, nie ma powodu do niepokoju" - informuje PFR.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, ppk
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-11-2019

Złodziejski rządTen program to czyste złodziejstwo. Jeśli niesie ze sobą tyle korzyści to dlaczego wejście do niego nie jest dobrowolne.

27-11-2019

aaaznowu straszenie, ludzie mają swój rozum tego nie przewidujecie

27-11-2019

ObserwerCywilizacja ludzka w kwestii finansów osiągnęła kres już nadszedł czas aby rynek kapitałowy został zlikwidowany spełnił już swoją rolę w rozwoju … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (70)