Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
emerytury
26.11.2019 14:03

Likwidacja OFE. Rząd przyjął projekt ustawy. Znowu

Otwarte Fundusze Emerytalne przestaną istnieć, a pieniądze w nich zgromadzone trafią na Indywidualne Konta Emerytalne i będą w pełni prywatne - zdecydował we wtorek rząd. Projekt przyjął już po raz drugi. Tyle że poprzednio stało się to przed wyborami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(flickr.com)
Premier Mateusz Morawiecki jest konsekwentny w realizowaniu zapowiedzi likwidacji OFE (Fot: European Union 2018 - European Parliament)

To ta sama ustawa, którą rząd przyjął już 6 listopada. Jednak musi to zrobić jeszcze raz, by mógł nad nią pracować Parlament nowej kadencji. Ustawa ma wejść w życie 1 czerwca 2020 r., ale sam transfer z OFE do IKE dokona się w lipcu 2020 r.

To drugi i zarazem ostateczny rozbiór OFE. Pierwszego dokonał rząd PO-PSL. Wtedy to zdecydowano, że obligacyjna część OFE, warta 152,8 miliarda złotych, trafi do ZUS, a podatnicy będą wybierali, czy chcą odkładać pieniądze w ZUS, czy OFE.

Zobacz też: PPK w konstytucji. Po co? "PO zburzyła zaufanie do państwa"

Teraz rząd PiS mówi o "prywatyzacji" środków, o "zwróceniu pieniędzy Polakom" i o "10 tys. zł dla każdego". Mówiąc w skrócie: pieniądze zgromadzone w funduszach mają trafić na Indywidualne Konta Emerytalne. Każdy będzie mógł zdecydować, co z nimi zrobić. Mamy dwie opcje do wyboru.

Likwidacja OFE ma być jednym z pierwszych zadań nowego rządu. Na zdjęciu Mateusz Morawiecki po swoim pierwszym expose
Likwidacja OFE. To będzie jeden z pierwszych projektów nowego rządu

Nazwijmy je "opcja IKE" i "opcja ZUS". Pierwsza - automatyczna - to transfer środków do Indywidualnego Konta Emerytalnego. Ale nie pełna kwota, tylko pomniejszona o 15 proc. Ten, kto miał w OFE 10 tys. zł, na IKE będzie już więc miał 8,5 tys. zł. To swoista prowizja, którą pobiera państwo pod nazwą "opłaty przekształceniowej". Zyska na tym budżet - ma do niego trafić 24 mld zł.

Koniec OFE jest już pewny. Teraz Polacy będą musieli zdecydować, gdzie chcą przenieść pieniądze z Funduszy
Likwidacja OFE. Rząd przyjął ustawę. Polacy będą musieli zdecydować, co dalej

Natomiast pieniądze, które Zostaną w IKE będą dalej inwestowane przez te same firmy, co w OFE. Tyle że tuż przed emeryturą będziemy mogli sami nimi dysponować. Albo wypłacić od razu całą gotówkę, albo zostawić ją na "jesień życia" i co miesiąc z niej pobierać dodatek do emerytury z ZUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-11-2019

aszłodzieje

26-11-2019

hgtI tak się skończyło życie pod palmami :) Ciekawe, czy ktoś JESZCZE wierzy, że te pieniądze będą PRYWATNE??? :)

26-11-2019

BKBrawo PIS! Uczciwość to uczciwość.A ten złodziej Tusk ukradł nam Polakom 150 miliardów z OFE-w tym czasie złodzieje kradli do woli z VAT,bo PO im na … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (233)