Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Agata Kalińska
|
aktualizacja

Likwidacja OFE. To będzie jeden z pierwszych projektów nowego rządu

311
Podziel się:

Już na początku nowej kadencji Sejm ma zacząć prace nad ustawą kończącą przeniesienie pieniędzy z OFE na nasze prywatne konta. Oznacza to ostateczną likwidację Otwartych Funduszy Emerytalnych.

Likwidacja OFE ma być jednym z pierwszych zadań nowego rządu. Na zdjęciu Mateusz Morawiecki po swoim pierwszym expose
Likwidacja OFE ma być jednym z pierwszych zadań nowego rządu. Na zdjęciu Mateusz Morawiecki po swoim pierwszym expose (flickr.com, Sejm RP)

Skąd wynika ten pośpiech? Na horyzoncie jest spowolnienie gospodarcze, trzeba spełniać drogie obietnice, a gotówki może brakować. Dlatego rząd chce szybko pozyskać dodatkowe pieniądze i OFE jest na to sposobem - informuje radio RMF.

Prace rozpoczną się już na początku nowej kadencji. To może być jeden z pierwszych projektów, które trafią do nowego parlamentu. Likwidacja OFE ma polegać na przekazaniu zgromadzonych tam pieniędzy na nasze prywatne indywidualne konta emerytalne (IKE). Rząd pobierze przy okazji 15 proc. podatku. To może dać nawet 24 miliardy złotych.

Na razie projekt ustawy nie przeszedł jeszcze przez Komitet Stały Rady Ministrów. To czy i kiedy zostanie przyjęty, zależeć będzie już od nowego rządu.

Zobacz także: Zobacz też: Pracownicze Plany Kapitałowe kontra lokata. PPK wygrywa już na starcie

Jak mówił kilka dni temu minister finansów Jerzy Kwieciński, rząd jest "absolutnie na finiszu jeżeli chodzi o projekt ustawy o likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych"

Według projektu likwidacji OFE, środki z otwartych funduszy emerytalnych będą przeniesione do ZUS lub na indywidualne konta emerytalne. Projekt zakłada, że pieniądze, które do tej pory były środkami publicznymi, staną się prywatnymi.

W konsekwencji oznacza to, że 15,7 mln członków OFE będzie musiało zdecydować, czy zgromadzone przez nich środki trafią na konta ZUS, czy na Indywidualne Konta Emerytalne.

W OFE są obecnie nieco ponad 162 mld zł, z kolei średnie saldo na jednego uczestnika programu sięga 10 tys. zł. Zgodnie z projektem, pieniędzy które z OFE trafią do ZUS, nie będzie można wypłacić jednorazowo w całości ani dziedziczyć - zostaną one zaliczone na poczet emerytury. Natomiast te, które zostaną przeniesione do IKE, będzie można wypłacić po osiągnięciu wieku emerytalnego - w jednej transzy lub w ratach. Będą też dziedziczone.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(311)
hehe
4 lata temu
dobrze że tak szybko bo jeszcze się rozmyślą a ja wolę te pieniądze mieć jednak na indywidualnym koncie tak samo jak ppk
miklasa
4 lata temu
Ofe to szczerze od samego początku to był jakiś koszmar totalny . Człowiek nie wiedział nawet na jakich dokładnie działa zasadach nie mówiąc już o tym ze nie było ani dobrowolnie ani dziedziczone. Dodatkowo trzeba było się musowo zapisać ,nie było innej możliwości . Natomiast w ppk to co innego mamy tu pewne zasady i państwo nie położy łap na tych pieniądzach .Gdybyśmy mieli tak mysleć to nasze lokaty pieniężne albo obligacje również musiałyby być zabrane.A takiej możliwości nie ma.
Polak z krwi ...
4 lata temu
To bedzie pierwsza kradzież nowego rządu
Lechu
4 lata temu
Przekażcie do ZUS to potem zapłacicie 18 % podatku i nie możesz wypłacić całości ani nie podlega dziedziczeniu. Teraz to w sumie 15 % i możecie całość wypłacić lub po Was ktoś to odziedziczy.
stary mors
4 lata temu
Wybraliście ich to teraz przez cztery lata wyczyszczą wam kieszenie do podszewki,tylko w ten sposób durny elektorat pisu można czegoś nauczyć,BRAWO PIS.
...
Następna strona