Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Nieoczekiwany efekt naprawy Polskiego Ładu. Skarbówka odda emerytom część podatku

51
Podziel się:

Od 1 lipca wchodzi w życie kolejna reforma podatkowa, tym razem naprawiająca błędy Polskiego Ładu. Dla seniorów oznacza to niższy podatek od emerytury. Niektórzy jednak skorzystają dodatkowo, gdyż skarbówka będzie musiała zwrócić im część zapłaconego już podatku. Dla niektórych oznacza to przelew od fiskusa w wysokości 600-700 zł.

Nieoczekiwany efekt naprawy Polskiego Ładu. Skarbówka odda emerytom część podatku
Dobra wiadomość dla emerytów. Skarbówka odda im część podatku (money.pl, Rafał Parczewski)

Od 1 lipca wchodzi w życie reforma Polskiego Ładu. Najważniejszymi zmianami dla podatników jest obniżenie stawki PIT w pierwszym progu podatkowym z 17 proc. do 12 proc. oraz likwidacja ulgi dla klasy średniej. Jednak okazuje się, że przez zmianę systemu niektórzy otrzymają dodatkowy zastrzyk gotówki.

Reforma Polskiego Ładu. Fiskus odda część podatku seniorom

O nieoczekiwanym efekcie poprawy Polskiego Ładu pisze "Fakt". Otóż obniżenie podatku dochodowego ma obowiązywać z mocą wsteczną od 1 stycznia 2022 r. A to oznacza, że fiskus będzie musiał zwrócić część pobranego podatku od początku roku.

Zwrot otrzymają wszyscy emeryci ze świadczeniem od 2,5 tys. zł do 5 tys. zł brutto. Jak wylicza dziennik, o ile seniorom z emeryturą na poziomie 2,6 tys. zł brutto skarbówka "odda" 30 zł, o tyle pobierający co miesiąc 4 tys. zł brutto mogą liczyć na zwrot 600 zł brutto. Maksymalnie fiskus odda nawet ponad 700 zł brutto.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Petru: "czternastki" nie powinno być, 500 plus do zmiany. "Trzeba być szaleńcem, by tego nie widzieć"

Co z osobami z emeryturą poniżej 2,5 tys. zł brutto miesięcznie? One nie mogą liczyć na zwrot podatku, gdyż nie płacą go wcale. Pierwotny Polski Ład podwyższył kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł, a to w tym pułapie mieszczą się osoby ze świadczeniem 2,5 tys. zł właśnie.

Zwrot podatku - kiedy wpłynie na konta?

Na zwrot nadpłaconego podatku przyjdzie jednak trochę poczekać. Fiskus zwróci pieniądze po złożeniu deklaracji podatkowej za 2022 r. Realnie trzeba liczyć, że nastąpi to w marcu-kwietniu 2023 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(51)
Ewa
2 lata temu
Emeryt za zwrot podatku musi czekać 1 rok czy dostanie wraz z odsetkami?Jak wiadomo nie zapłacenie podatku wiąże się z wysokimi odsetkami to pokazuje jak traktuje się ludzi.
Sorry
2 lata temu
Reforma Polskiego Ładu. Fiskus odda część podatku seniorom Tak właśnie-część podatku. Wartość tego zwrotu będzie pomniejszona o inflację. Tak państwo PIS okrada emerytów, którzy kredytują rządzących i ich pomysły.
emerytka 78
2 lata temu
Przy 20% inflacji to te podwyżki to śmiechu warte .Emeryt 25 zł !!!!
Jorg57
2 lata temu
Interesujące z tym zwrotem jest to, "że zabrali dziś (wiedzieli ile) oddadzą kiedyś (bo nie wiedzą ile). Takie PiSowskie złodziejstwo.
wolny
2 lata temu
Towarzysz premier zrobił Polski (Nie) Ład.Reszta towarzyszy będzie pilnowała . Komuna wróciła.Jeszcze tylko wyrzucenie z Unii.I możemy uczyć się koreańskiego.Tak wygląda 21 wiek w Polsce .Sekretarze KC i pierwszy sekretarz.Średnia wieku 80 lat.
...
Następna strona