Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
AZL
|

Nowy Ład. PiS ma znacząco podnieść kwotę wolną i zwolnić z podatku część emerytów

2162
Podziel się

Kwota wolna od podatku wyniesie 30 tys. zł, a podatek nie będzie pobierany od emerytur niższych niż 2,5 tys. zł. To rozwiązania, które - jak podaje portal oko.press - mają się pojawić w tzw. nowym ładzie, nad którym właśnie pracuje PiS.

Nowy Ład. PiS ma znacząco podnieść kwotę wolną i zwolnić z podatku część emerytów
PiS pracuje nad nowym programem. (Getty Images)
bDSwlQER

Prezentacja nowego programu ma nastąpić 20 marca podczas konwencji online.

- Z naszych informacji wynika, że PiS zrezygnował z walki o młodych wyborców i szuka pomysłu dla swojego sprawdzonego elektoratu, czyli czegoś podobnego do 500 plus. Kaczyński z Morawieckim doskonale zdają sobie sprawę, że nic nie przekonuje bardziej niż więcej pieniędzy w kieszeni. Jednocześnie wobec tarć w Zjednoczonej Prawicy partia Kaczyńskiego potrzebuje dać jasny sygnał, że to ona rozdaje karty - pisze oko.press.

W planie, opracowywanym przez Jarosława Kaczyńskiego, mają znaleźć się następujące rozwiązania:

bDSwlQET
  • zwiększenie składki zdrowotnej dla najlepiej zarabiających, co ma umożliwić przeznaczenie 7 proc. PKB na system ochrony zdrowia;
  • podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł;
  • zwolnienie z podatku emerytur niższych niż 2,5 tys. zł.
Zobacz także: 13. i 14. emerytura. Bonusy dla seniorów. Kiedy będą wypłacane?
bDSwlQEZ

Oko.press przypomina, że tak wysoką kwotę wolną proponowali w ostatnich latach posłowie Kukiz’15, Konfederacji, a w prezydenckiej kampanii wyborczej – Rafał Trzaskowski. Z kolei emerytury bez podatku to nawiązanie do postulatów PSL.

Obecnie nie ma podatku dla dochodów do 8 tys. zł rocznie. Przy dochodach między 13 tys. złotych a 85 528 złotych rocznie wynosi kwota wolna od podatku wynosi 3091 złotych (to wysokość kwoty wolnej od 2009 roku). Powyżej zarobków na poziomie 127 tys. złotych rocznie nie ma już kwoty wolnej.

Nie wiadomo, jak miała by wyglądać konstrukcja nowej kwoty wolnej od podatku. Np. Trzaskowski chciał, by roczne dochody do 30 tys. zł nie były opodatkowane, a zarabiający między 30 a 65 tys. mieliby w tej wersji kwotę wolną w wysokości 8 tys. złotych. Według analityków CenEA propozycja kosztowałaby budżet państwa 27,5 mld złotych - przypomina oko.press. Różne warianty były szacowane przez MF także w 2017 roku, wtedy padła kwota 71 mld zł.

bDSwlQFa

Rozwiązanie dla emerytów objęłoby - jak wyliczył portal - 65 proc. z nich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSwlQFu
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2162)
magda
miesiąc temu
To najlepszy Rząd po 1989 roku, gdyż dba o zwykłych ludzi. Dlatego trzeba głosować tylko na PiS. Ja , tylko im ufam i jestem pewna, że dotrzymują słowa. Brawo p. Morawiecki i p. Duda.
mig15
miesiąc temu
To świetne pomysły. Jak powiedzą tak zrobią, oPOzycja jak POwie to tylko POwie.
seniorzy
miesiąc temu
No i bardzo dobrze. Wreszcie po tylu latach oczekiwań doczekamy się sprawiedliwości. Emeryci pracujący w PRL-u, nienależący do PZPR, nie kradnący i kombinujący mają najniższe emerytury. Dzięki Panu Kaczyńskiemu może wreszcie to się zmieni. Jak by nie patrzeć Mamy Dobrą Zmianę.
bDSwlQFv
Górale
miesiąc temu
Wszyscy Seniorzy 60+ będą za 3 lata głosować na Prawo i Sprawiedliwość. Nie ma innej opcji. W kraju nie ma innej partii, która ma dobry pomysł na Polskę. Musimy być silni w Europie - to się dzieje. Zaczęli się wreszcie z nami liczyć pomimo donosicielstwa totalnej opozycji. -- Moje wątpliwości budzą wszyscy ci emeryci, którzy mają wysokie emerytury. Bo zwykły obywatel 40-50-60 lat temu zarabiał grosze, stąd niskie emerytury. Ale skąd się wzięły te wysokie emerytury, kto je dostaje i za jaką pracę ? Zastanawiające. Czy to ukryci komun... postko...!?
weteran
miesiąc temu
Obecny Rząd PIS stworzył uczciwe i dziedziczone PPK i gdyby wtedy rządził zamiast SLD,PSL i PO to do dziś w takim funduszu ludzie mieli by swoje uzbierane składki i nie byłoby kradzieży ok. 50 % ich kapitału z OFE . Myślę, że już przy powstawaniu OFE jego twórcy mieli swoje plany..... ? - Wszyscy, nowo Bogaccy tak kombinowali... dobrze żyć kosztem szarych ludzi. Mnie to nie dziwi bo takie zostały zawarte układy w Magdalence - swoich nie ruszamy - tych co podwinie się noga - Bronimy tak jak nazwał klasyk ( jak niepodległości ) ;(( wszystko i na temat ))
...
Następna strona