Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. AZL
|

Nowy Ład. PiS ma znacząco podnieść kwotę wolną i zwolnić z podatku część emerytów

2167
Podziel się:

Kwota wolna od podatku wyniesie 30 tys. zł, a podatek nie będzie pobierany od emerytur niższych niż 2,5 tys. zł. To rozwiązania, które - jak podaje portal oko.press - mają się pojawić w tzw. nowym ładzie, nad którym właśnie pracuje PiS.

Nowy Ład. PiS ma znacząco podnieść kwotę wolną i zwolnić z podatku część emerytów
PiS pracuje nad nowym programem. (Getty Images)

Prezentacja nowego programu ma nastąpić 20 marca podczas konwencji online.

- Z naszych informacji wynika, że PiS zrezygnował z walki o młodych wyborców i szuka pomysłu dla swojego sprawdzonego elektoratu, czyli czegoś podobnego do 500 plus. Kaczyński z Morawieckim doskonale zdają sobie sprawę, że nic nie przekonuje bardziej niż więcej pieniędzy w kieszeni. Jednocześnie wobec tarć w Zjednoczonej Prawicy partia Kaczyńskiego potrzebuje dać jasny sygnał, że to ona rozdaje karty - pisze oko.press.

W planie, opracowywanym przez Jarosława Kaczyńskiego, mają znaleźć się następujące rozwiązania:

  • zwiększenie składki zdrowotnej dla najlepiej zarabiających, co ma umożliwić przeznaczenie 7 proc. PKB na system ochrony zdrowia;
  • podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł;
  • zwolnienie z podatku emerytur niższych niż 2,5 tys. zł.
Zobacz także: 13. i 14. emerytura. Bonusy dla seniorów. Kiedy będą wypłacane?

Oko.press przypomina, że tak wysoką kwotę wolną proponowali w ostatnich latach posłowie Kukiz’15, Konfederacji, a w prezydenckiej kampanii wyborczej – Rafał Trzaskowski. Z kolei emerytury bez podatku to nawiązanie do postulatów PSL.

Obecnie nie ma podatku dla dochodów do 8 tys. zł rocznie. Przy dochodach między 13 tys. złotych a 85 528 złotych rocznie wynosi kwota wolna od podatku wynosi 3091 złotych (to wysokość kwoty wolnej od 2009 roku). Powyżej zarobków na poziomie 127 tys. złotych rocznie nie ma już kwoty wolnej.

Nie wiadomo, jak miała by wyglądać konstrukcja nowej kwoty wolnej od podatku. Np. Trzaskowski chciał, by roczne dochody do 30 tys. zł nie były opodatkowane, a zarabiający między 30 a 65 tys. mieliby w tej wersji kwotę wolną w wysokości 8 tys. złotych. Według analityków CenEA propozycja kosztowałaby budżet państwa 27,5 mld złotych - przypomina oko.press. Różne warianty były szacowane przez MF także w 2017 roku, wtedy padła kwota 71 mld zł.

Rozwiązanie dla emerytów objęłoby - jak wyliczył portal - 65 proc. z nich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
wiadomości
polityka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2167)
licząca emery...
3 lata temu
Mydlą nam oczy wolną od podatku kwotą 30tys. a co z odliczanymi dotąd kosztami leków i ulgami rehabilitacyjnymi osób niepełnosprawnych? A co z odliczeniami na dzieci? Wielu rodziców nie przekracza kwoty 30 tys. Więc nie będzie płaciło podatku, z czego odliczą ulgę? A oto mój konkretny przykład. W zeszłym roku dochód roczny z emerytury 24.847,- zaliczka pobrana na poczet podatku 1777,- Odliczenia od dochodu w pit 0 z tytułu leków oraz niepełnosprawności 3.590,- co obniżyło dochód do 21.200,-. Od tego należny podatek wyniósł 3.088,- Od tego odliczono składkę zdrowotną 1.925,- W sumie należny podatek wyniósł 1.163,- Dostałam zwrot (1777 minus 1163) w kwocie 614,-zł. Biorąc pod uwagę te same dane przy nowych przepisach wygląda to następująco: dochód 24.847, odliczenia od dochodu takie same, podatek od dochodu 21.200,- wyniesie 0zł Od pełnej kwoty czy z odliczeniem będzie takie samo 0 zł-. Od dochodu pomniejszonego o należne odliczenia zapłacę 9% od kwoty 21.200,- tj. 1908,- Poprzednio składka zdrowotna zostałaby odliczona od należnego podatku. Teraz podatek wynosi 0 więc nie ma jej od czego odliczyć. W sumie zamiast naliczonego wg obecnych przepisów podatku 1163,- zapłacę 1908,- składki zdrowotnej i nie dostanę żadnego zwrotu. I to jest właśnie ten zysk emeryta poniżej 2500,- (ja dostaję 1733 zł po 35 latach pracy). Jak twierdzą nasi rządzący zysk emeryta średnio ok.1000 zł); z pewnością nie mój. Ja będę musiała zapłacić o 745,- zł więcej niż wg zasad sprzed Nowego Ładu. Podobno posłom-emerytom mają przysługiwać jakieś odliczenia, ale nie zwykłym ludziom. Mówili o tym wczoraj w Debacie Dnia. Oto prawdziwa sprawiedliwość. Proponuję każdemu podatnikowi, który miał jakiekolwiek odliczenia (nie tylko emerytom czy niepełnosprawnym, ale również rodzicom korzystającym z ulg na dzieci odliczanych przecież od dochodu)) aby wzięli do ręki swój pit za zeszły rok i przeliczyli go wg proponowanych nowych zasad. To naprawdę bardzo łatwe. Niech wam się chce ludzie, to są wasze pieniądze.
Zibi
3 lata temu
Ten Nowy Ład to jedno wielkie OSZUSTWO pytam kto będzie miał kwotę wolną 30 tyś bo przecież nie wszyscy ? Jak zwykle to kwota dla posłów i senatorów oraz bogatych a biedni dalej będą biedni. Emeryt który dostaje 2500 brutto nie zapłaci podatku ale ten który dostaje 2501 już zapłaci czyli ten co dostaje 2499 brutto tyle dostanie netto a ten co dostaje 2501 brutto dostanie tylko 2089 zł netto czyli o prawie 410 zł mniej. To pytam gdzie tu jest sprawiedliwość jak wygląda zapis w Konstytucji ze wszyscy równo i sprawiedliwie traktowani ? Kolejne OSZUSTWO W MAJESTACIE PRAWA. CIEMNY LUD WSZYSTKO KUPI ta zasada działa i działać będzie to już dogmat PiS. Tu kant goni kant ktoś kto nie potrafi samodzielnie myśleć i wyciągać wnioski tylko słucha rządowego = pisowskiego przekazu skończy TRAGICZNIE jako NĘDZARZ POLSKI.
SZANOWNY
3 lata temu
PANIE KACZYŃSKI :: DZIĘKUJEMY ZA DOBRE WASZE SERCA KONIEC Z POLSKĄ BIEDĄ OD NOWEGO TYGODNIA ZACZYNAM BUDOWĘ DOMU BEZ ZBĘDNYCH PAPIEROWYCH POZWOLEŃ.WRESZCIE MOGĘ POWIEDZIEĆ ŻE MAMY RZĄD NA MIARĘ NASZYCH MARZEŃ .OBY PRAWO i SPRAWIEDLIWOŚĆ RZĄDZIŁO PO WSZE CZASY AMEN.
DZIĘKUJEMY PA...
3 lata temu
ZA DOBRE WASZE SERCA KONIEC Z Z POLSKĄ BIEDĄ OD NOWEGO TYGODNIA ZACZYNAM BUDOWĘ DOMU BEZ ZBĘDNYCH PAPIEROWYCH POZWOLEŃ.
Najwyższa por...
3 lata temu
co z emeryturami czerwcowymi? to wyrównajcie.
...
Następna strona