Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Waloryzacja rent i emerytur w 2021 roku. Już wszystko jasne. Wiadomo, ile zyskają emeryci

15
Podziel się:

Od 1 marca osoby pobierające najniższą emeryturę otrzymają świadczenie wyższe o 50,88 zł. Ustawa o waloryzacji rent i emerytur została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Waloryzacja rent i emerytur w 2021 roku. Już wszystko jasne. Wiadomo, ile zyskają emeryci
Waloryzacja rent i emerytur 2021. Ustawa została opublikowana (zdj. ilustracyjne). (money.pl, Rafał Parczewski)

W czwartek w godzinach wieczornych w Dzienniku Ustaw pojawił się akt przewidujący waloryzację rent i emerytur w 2021 roku. To oznacza, że prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę gwarantującą wzrost świadczeń.

Tegoroczny wskaźnik waloryzacji podniesie wysokość najniższych świadczeń do poziomu 1250,88 zł. Z kolei renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy od marca wyniesie 938,16 zł, a renta rodzinna - 1250,88 zł.

Waloryzacja emerytur i rent przypada co roku na 1 marca. Sam proces polega na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez tzw. wskaźnik waloryzacji. Mechanizm uwzględnia również dynamikę zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym.

Zobacz także: Waloryzacja emerytur. Ile wyniesie podwyżka? Kiedy emeryci dostaną wyższe świadczenie?

Przypomnijmy, że Senat zaproponował wyższą podwyżkę najniższych świadczeń, która miałaby wynieść dokładnie 70 zł. W środę Sejm jednak poprawkę Senatu odrzucił.

O szczegółach tegorocznej waloryzacji przeczytasz tu: Waloryzacja rent i emerytur. Przelewy ruszą kilka dni po przeliczeniu świadczeń

- Poprawka, którą zaproponował Senat [dodatkowe 20 zł na świadczenie - red.], spowodowałaby dodatkowy koszt na poziomie jeszcze dodatkowego 1 mld zł - uzasadnił odrzucenie senackiej poprawki wiceminister rodziny Stanisław Szwed. Zdaniem ministra budżet państwa nie udźwignąłby dodatkowego wzrostu świadczeń.

Z szacunków rządu i Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że nowy wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2021 roku - 104,24 proc. - będzie kosztował budżet państwa około 10 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
Emeryta
3 lata temu
Jesli emerytura bedzie bez podatku , to mlodzi powiedza , ze zyjemy na ich koszt - co juz z podatkami tak mowia. Galopujazcy wzrost cen + 70 a - 210 . Te dobra , waloryzacja i 13,14 emerytura pojdzie na dziury w budzecie domowym.
Boleslawa
3 lata temu
Otrzymalam emeryture 18.marca, ale bez żadnej roznicy . Dokladnie tyle , ile otrzymywalam od marca 2020r. Dlaczego?
Pikolo
3 lata temu
Emerytury i renty bez podatku. To najbardziej byłoby sprawiedliwe.
Spółdzielca-
3 lata temu
Dlaczego ja mam każdego roku płacić wyższy podatek gruntowy w bloku? przecież ziemia na której stoi od 50-ciu lat nie rozszerzyła się o 200 m. W Lublinie za 50 m. mieszkania musze zapłacić 87 zł dlaczego ,dlaczego dlaczego .Dlaczego nie zmieniają się prezesi spółdzielni ,dlaczego te staruchy siedzą jak kwoka na gnieździe. Juz co niektórzy dawno powinni przejść na emerytury, ciagle im mało.Pobudowali mieszkania,frajerskie pieniadze za mieszania i co dalej.????Pomocy PiSowcy??? szybko.
gość
3 lata temu
Emerytura bez podatku ? to czemu nie była za PO?, wzrastała o 2 zł. Na zdrowie musi iść podatek, są i tacy co mają ogromne emerytury , jakby była bez podatku, to byliby bogaczami.