Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Specjalne przepisy covidowe wygasają. Ostatnia szansa dla emerytów

12
Podziel się:

Z końcem lipca przestają obowiązywać specjalne przepisy dot. przechodzenia na emeryturę, które wprowadzono na czas pandemii COVID-19. Jeśli osoba, która w 2020 r. osiągnęła wiek emerytalny, ale jeszcze nie przeszła na świadczenie, może zyskać nawet 40 dodatkowych wypłat z ZUS - przypomina "Fakt".

Specjalne przepisy covidowe wygasają. Ostatnia szansa dla emerytów
Niektórzy seniorzy mają szansę dostać dodatkowe wypłaty z ZUS (East News, ZOFIA BAZAK)

Pandemia koronawirusa doprowadziła do długotrwałych lockdownów, gdy ludzie niemal na całym świecie zostali zmuszeni do pozostania w domach. Wymuszona praca zdalna mocno utrudniła m.in. funkcjonowanie urzędów. Urzędnicy przestali przyjmować petentów, których poproszono o składanie różnego rodzaju wniosków, wrzucając dokumenty do skrzynek.

COVID-19 szczególnie był groźny dla osób starszych i posiadających dodatkowe schorzenia, dlatego wprowadzono specjalne przepisy dla osób, które osiągnęły wiek emerytalny.

"Przejście na emeryturę lub złożenie wniosku o przeliczenie świadczenie w tamtych okolicznościach dla wielu starszych osób mogło być realnym problemem. Dlatego wprowadzono rozwiązanie, które daje możliwość ustalenia wysokości emerytury od dnia, kiedy dana osoba zyskała uprawnienia, jednak nie wcześniej niż od 1 marca 2020 r." - przypomina "Fakt".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Kompletnie zaskoczyło PiS". 800 plus to za mało, by znów wygrać wybory

Mija czas na załatwienie emerytury od 2020 r.

Dziennik wyjaśnia na przykładzie, że np. osoba, która osiągnęła wiek emerytalny w lutym 2020 r., ale nie przeszedł na emeryturę, może starać się o przyznanie świadczenia od 1 marca 2020 r. Dzięki temu można zyskać kilkadziesiąt dodatkowych wypłat za zaległy okres.

Co jednak ważne - czas na złożenie stosownego wniosku do ZUS mija w poniedziałek, 31 lipca. Chodzi o to, że z początkiem miesiąca w Polsce zakończył się stan zagrożenia epidemicznego.

"Osobom, które w okresie 30 dni po ustaniu obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii związanych z COVID-19, zgłoszą wniosek o przyznanie, ponowne ustalenie wysokości lub podjęcie wypłaty emerytury, renty lub innego świadczenia o charakterze długoterminowym, prawo do świadczenia w ponownie ustalonej wysokości lub wypłata świadczenia przysługuje na ich żądanie wyrażone w formie oświadczenia (druk ERO) od dnia, w którym zostały spełnione warunki do przyznania, ponownego ustalenia wysokości lub podjęcia wypłaty świadczenia, nie wcześniej jednak niż od dnia 1 marca 2020 r." - przekazał ZUS "Faktowi".

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaznacza przy tym, że trzeba uważać na dwa haczyki. Pierwszy to taki, że otrzymanie świadczenia np. od 1 marca 2020 r. wymaga nie tylko osiągnięcia wieku emerytalnego, ale też rozwiązanie z pracodawcą umowy o pracę w tym czasie. Drugi haczyk to taki, że wstecznie wyliczona emerytura może być niższa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
Roman
12 miesięcy temu
Dlaczego nasze Państwo nie informował o tym ludzi......a gdzie Pani Prezes ZUS....to Państwo nie dla normalnych obywateli
Fhop632dvnkuu
12 miesięcy temu
Szwedzkie siedemnastoletniej blond dziewczynki niebieskookie blisko oraz na wyciągnięcie ręki są! Nie to broń Boże, że ja chcę je seksualnie wykorzystać demoralizacyjnie po przedszkolaku. Niech same zagadują do mnie! Anons dan do internetu by one uciekały se swoich do mnie do mieszkanka na orgię seksualną! Szwedzka armia Szwedek obroni naszą biedną Polskę?
Egio0843egjii
12 miesięcy temu
Nie jestem idolem, ani królem, czy tam politykiem! Aktorem także nie jestem! Psychofankę mam nie jedną oraz dojrzałe fanki na całym świecie! To taki światowej sławy na całym świecie jestem znany oraz lubiany przez masy! Dialogi znam! Wkułem na pamięć recytację! Artysta że mnie jest, a nie anonim robotniczy! Chłopie!
Fhkp963wdbkjh...
12 miesięcy temu
Odszedł od nas Dj OneToucherLine i odeszli dwaj MC ODB i Magig! Rap jest bez nich nie tym samym już co kiedyś!
Boy xcxcxv
12 miesięcy temu
W Rosji odbywa się szczyt Rosja - Afryka. Przyjechało 49 oficjalnych delegacji rządowych oraz 19 przywódców krajów afrykańskich. To pokazuje fiasko USA +UE aby izolować dyplomatycznie Rosję. W mediach UE i USA cisza o tym wydarzeniu politycznym lub nieudolne kłamstwa.