Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Pikieta OPZZ przed resortem rodziny. Domagają się emerytury stażowej

112
Podziel się:

Setki osób pojawiły się przed siedzibą Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zrzeszeni w Ogólnopolskim Porozumieniu Związków Zawodowych walczą o emerytury stażowe i pomostowe. "Rząd nie może być obojętny. Mamy dość!".

Manifestacja zrzeszonych w OPZZ. Domagają się emerytur stażowych
Manifestacja zrzeszonych w OPZZ. Domagają się emerytur stażowych (PAP, JAKUB KAMIŃSKI / PAP)

Członkowie Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ) pojawili się w czwartek przed siedzibą Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Podczas pokojowej manifestacji demonstrowali swoje postulaty. Domagają się wprowadzenia emerytur stażowych oraz utrzymania emerytur pomostowych.

Do Warszawy zjechali związkowcy z wielu miast i wszystkich branż zrzeszonych przy OPZZ. Podczas pikiety wymachiwali transparentami, na których widniały hasła: "Stop wygaszaniu emerytur pomostowych", "Emerytury również za staż pracy", "Praca do śmierci. Nie". Jak twierdzą, mają dość niesprawiedliwego systemu emerytalnego w Polsce.

- Pod naszym projektem w tej sprawie podpisało się ponad 700 tys. obywateli. Nie można pozwolić, aby ten głos został zmarnowany - powiedział wiceprzewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski.

Przedstawiciele związkowców w resorcie rodziny zostawili petycję adresowaną do minister Elzbiety Rafalskiej, która - jak twierdzą - jest wyrazem niezadowolenia tysięcy pracowników czekających na zmiany w systemie emerytalnym.

Zobacz także: Obejrzyj: Emerytura za staż pracy? Ekspert odpowiada

Zainicjowany przez OPZZ obywatelski projekt dotyczący emerytur stażowych zakłada m.in. możliwość uzyskania prawa do świadczenia emerytalnego po osiągnięciu okresów składkowych w wymiarze 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Bez względu na wiek osoby uprawnionej.

Druga podnoszona przez OPZZ kwestia dotyczy emerytur pomostowych. "W wyniku reformy systemu ubezpieczeń społecznych z 1998 roku, stopniowej likwidacji uległa możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę osób pracujących w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze. 1,3 miliona osób, które podjęły pracę po 1 stycznia 1999 r., pozbawiono prawa do emerytury, mimo iż pracownicy zatrudnieni są na stanowiskach pracy spełniających kryteria ryzyk i od których pracodawcy odprowadzają podwyższoną składkę" - czytamy w komunikacie OPZZ, który uzasadnia ich postulat.

Przedstawiciele OPZZ już 3 marca projekt skierowali do prezydenta Andrzeja Dudy wraz z prośbą o wsparcie prac nad zmianą prawa w tym zakresie. Projekt trafił też do Rady Dialogu Społecznego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(112)
ww
5 lata temu
Ja pracuję od 15 roku życia bo chodziłem do szkoły przyzakładowej i z chęcią bym z takiej emerytury skorzystał ,dajcie wybór kto chce niech idzie na emeryturę stażową a jak ktoś chce to niech sobie pracuje .
Edward
5 lata temu
Tym ludziom należą sie emerytury stazowe jak psu buda, styrani , umęczeni cieżka praca , maja prawo po 40 a nawet więcej w moim przypadku 43 latach pracy do emerytury stażowej.jak projekt wyląduje w koszu nie idziemy na wybory ja , moja rodzina i wszyscy znajomi.
elena
5 lata temu
Jestem po Waszej stronie, chcę mieć wybór , aby pracownik miał prawo do przejścia na emeryturę bez względu na wiek, ale osiągnięty staż pracy. I ja jestem jak najbardziej po ich stronie . Podpisuję się pod tym pomysłem dwoma rękoma. Przepracowałam już 39 lat pracy nie mam jeszcze odpowiedniego wieku emerytalnego , ale od samego początku bardzo ciężko pracowałam w szkole zawodowej przyzakładowej , czyli ( dawniej tak było 3 dni szkoły 3 dni praktyki) te lata zostały mi zaliczone do stażu pracy. Emerytura stażowa po przepracowaniu 40 lat pracy to jest starzał w dziesiątkę, jeszcze coś z tego życia będziemy mieli, czas odpocząć i zwolnić miejsce dla młodych niech popracują trochę a nie wyciągają rękę po 500+, albo po emerytury dla matczyne . tempo życia obecnie jest tak szybkie , że nie wielu z nas dożywa swojej emerytury, dajcie nam szansę nacieszyć się życiem na emeryturze. Uważam że emerytura stażowa mi się należy i proszę się za mnie nie martwic o jej wysokość i jeszcze kazać mi pracować , ja chcę odpocząć wreszcie, a tak mogę jej nawet nie doczekać, a jeśli to marne 100 zł więcej i tak na leki nie starczy dlaczego na silę nas chcecie uszczęśliwiać. Teraz obchodzą was tylko młodzi dajcie im pracę chętnie dam im swoja niech się młodzi wykażą wiedzą ale nasza młodzież nie ma ochoty pracować skoro manna sypie się z nieba ( 500+ i inne przywileje) siedzą w domu i będą zażywać dopalaczy z nudów i innych używek. Wyrównajcie wiek emerytalny nawet do 70 pod jednym warunkiem że będzie jak dawniej sprawiedliwie , przechodzimy na emerytury albo ze względu na wiek albo staż pracy
JANNN
5 lata temu
My z takim stażem pracy jesteśmy gorszym sortem dla rządzących.
Kolejna band ...
5 lata temu
znowu komunistyczne OPZZ. A gdzie byliście jak Tusk podwyższał wiek emerytalny do 67 lat???
...
Następna strona