Notowania

emerytury
09.05.2019 13:42

Pikieta OPZZ przed resortem rodziny. Domagają się emerytury stażowej

Setki osób pojawiły się przed siedzibą Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zrzeszeni w Ogólnopolskim Porozumieniu Związków Zawodowych walczą o emerytury stażowe i pomostowe. "Rząd nie może być obojętny. Mamy dość!".

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Manifestacja zrzeszonych w OPZZ. Domagają się emerytur stażowych (Fot: JAKUB KAMIŃSKI / PAP)

Członkowie Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ) pojawili się w czwartek przed siedzibą Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Podczas pokojowej manifestacji demonstrowali swoje postulaty. Domagają się wprowadzenia emerytur stażowych oraz utrzymania emerytur pomostowych.

Do Warszawy zjechali związkowcy z wielu miast i wszystkich branż zrzeszonych przy OPZZ. Podczas pikiety wymachiwali transparentami, na których widniały hasła: "Stop wygaszaniu emerytur pomostowych", "Emerytury również za staż pracy", "Praca do śmierci. Nie". Jak twierdzą, mają dość niesprawiedliwego systemu emerytalnego w Polsce.

- Pod naszym projektem w tej sprawie podpisało się ponad 700 tys. obywateli. Nie można pozwolić, aby ten głos został zmarnowany - powiedział wiceprzewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski.

Przedstawiciele związkowców w resorcie rodziny zostawili petycję adresowaną do minister Elzbiety Rafalskiej, która - jak twierdzą - jest wyrazem niezadowolenia tysięcy pracowników czekających na zmiany w systemie emerytalnym.

Obejrzyj: Emerytura za staż pracy? Ekspert odpowiada

Zainicjowany przez OPZZ obywatelski projekt dotyczący emerytur stażowych zakłada m.in. możliwość uzyskania prawa do świadczenia emerytalnego po osiągnięciu okresów składkowych w wymiarze 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Bez względu na wiek osoby uprawnionej.

Druga podnoszona przez OPZZ kwestia dotyczy emerytur pomostowych. "W wyniku reformy systemu ubezpieczeń społecznych z 1998 roku, stopniowej likwidacji uległa możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę osób pracujących w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze. 1,3 miliona osób, które podjęły pracę po 1 stycznia 1999 r., pozbawiono prawa do emerytury, mimo iż pracownicy zatrudnieni są na stanowiskach pracy spełniających kryteria ryzyk i od których pracodawcy odprowadzają podwyższoną składkę" - czytamy w komunikacie OPZZ, który uzasadnia ich postulat.

Przedstawiciele OPZZ już 3 marca projekt skierowali do prezydenta Andrzeja Dudy wraz z prośbą o wsparcie prac nad zmianą prawa w tym zakresie. Projekt trafił też do Rady Dialogu Społecznego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-05-2019

wooa gdzie oni byli jak podnosili wiek emerytalny na 67 .......klaskali

09-05-2019

JanCzy demonstrowali jak PO wprowadziła dla kobiet pracę do 67 roku - czyli prawie do śmierci ??

09-05-2019

PolakZA PO-PSL miliony pracowały na umowach śmieciowych i wtedy OPZZ nie robił protestu.

Rozwiń komentarze (112)