Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KIB
|

Podwyżki emerytur i rent. Wiadomo, ile ma wynieść waloryzacja

88
Podziel się:

Waloryzacja w 2022 r. wyniesie 4,89 proc. - takie założenia co do przyszłorocznej podwyżki wypłat z ZUS dla emerytów i rencistów znalazło się w przyjętym we wtorek projekcie ustawy budżetowej. Jak to przełoży się na samą wysokość świadczeń?

Podwyżki emerytur i rent. Wiadomo, ile ma wynieść waloryzacja
Emeryci dostaną zwaloryzowane świadczenia w marcu (money.pl, Rafał Parczewski)

Gdyby na tym ostatecznie stanęło, minimalna emerytura - dziś w wysokości 1025 zł netto - byłaby na poziomie 1072,40 zł.

W przypadku obecnej emerytury na poziomie 1515 zł na rękę podwyżka wyniosłaby 72 zł, w przypadku 2006 zł - 95,80 zł - wylicza "Super Express". Przy kwocie 2415 zł - podwyżka to 115 zł, przy kwocie zbliżonej do 3 tys. - mielibyśmy dodatkowo ponad 140 zł. Z kolei niecałe dwieście złotych otrzymałaby w wyniku waloryzacji osoba pobierająca około 4 tys. zł emerytury.

Zobacz także: Emerytury 2022. Czy inflacja zmniejszy podwyżki? Ekspert podlicza

Czy z taką waloryzacją rzeczywiście będziemy mieć do czynienia? Tego dowiemy się dopiero na początku roku, a konkretnie w lutym, kiedy GUS przedstawi realne wskaźniki dotyczące inflacji i wzrostu wynagrodzeń.  

Rzecz jednak w tym, że eksperci spodziewali się wyższego wskaźnika waloryzacji, bo taki zapewniłby, że podwyżki świadczeń seniorów nie zje inflacja. - Aby emeryci nie odczuli wzrostu cen, powinni mieć zwaloryzowane świadczenia o 5,5-6 proc. - powiedział Marek Zuber w rozmowie z "Super Expressem".

Tempo wzrostu cen jest najszybsze od dwóch dekad. Jak pisaliśmy, ceny w sierpniu były średnio o 5,4 proc. wyższe niż rok wcześniej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(88)
Henryk
3 lata temu
Pracownik ZUS dostanie podwyżki 200 zł a emeryt 5 zł to, na co są te składki dla pracowników czy dla emerytur. Pracownicy ZUS robią strajki a jak ma to zrobić emeryt jak go okradacie z każdej strony to znaczy, że mieszkają w państwie złodziei. A składki na ZUS idą od pracowników a podwyżka dla pracowników powinna być taka sama jak dla emerytów. Jak by nie było emerytów to pracownik ZUS byłby nie potrzebny, bo, do czego? Oni maja pracować dla emeryta a nie emeryt ma na ich pensje zarabiać.
83-LETNI pOLA...
3 lata temu
waloryzacja na poziomie ok 5% NIE POKRYYJE WYDATKOW W YNIKAJACYCH Z INFLACJI W ZADEN SPOSOB!!!!!!
kolo
3 lata temu
Wskaźnik waloryzacji to składowa dwóch elementów - średniej inflacji za 2021r. plus nie mniej niż 20% średniej podwyżek płac w 2021r. Jeżeli eksperci mówią, że w 2021r. średnia inflacja wyniesie ok. 5,5 - 6,0%, a podwyżki płac ok. 9,5% to ile powinien wynieść wskaźnik waloryzacji? Policzmy: 5,5% inflacji + 20% z 9,5% czyli 1,9%. Dodajmy więc 5,5 + 1,9 = 7,4%. Tyle winien wynosić wskaźnik waloryzacji w 2022r. a nie 4,89%. Różnica ok. 2,5% we wskaźniku waloryzacji to 25 zł od każdego 1 tysiąca zł emerytury brutto. Pamiętajmy także, że dla emerytów inflacja to głównie wzrost cen produktów spożywczych oraz opłat za energię (prąd, gaz, ogrzewanie), które wzrosną w 2021r. więcej niż te 5,5-6,0%.
@Marlena mini
3 lata temu
Korzystacie i czerpiecie pełnymi garściami, szczególnie od tych co mają >5000 brutto
Marlena minis...
3 lata temu
Dla naszego rządu seniorzy są bardzo ważną grupą społeczną, którą powinniśmy otaczać szczególną opieką i okazywać jej wdzięczność. W końcu to seniorzy są skarbnicą mądrości i doświadczeń, z których dziś my możemy korzystać.
...
Następna strona