Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Polska emerytura dla Ukraińca po jednej składce? Wiceminister odpowiada

Podziel się:

Opłacenie jednej składki emerytalnej w Polsce nie uprawnia cudzoziemca do otrzymania minimalnej emerytury - powiedział Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej. Jak zaznaczył, aby dostać to świadczenie, trzeba spełnić określone warunki.

Polska emerytura dla Ukraińca po jednej składce? Wiceminister odpowiada
Wiceminister podkreśla, że jedna składka nie wystarczy, by Ukrainiec otrzymał prawo do polskiej emerytury (Adobe Stock, Alex Go)
Nie ma takiej sytuacji, aby ktoś po przepracowaniu jednego dnia w Polsce i opłaceniu składki emerytalnej nabył prawo do minimalnej polskiej emerytury - podkreślił Szwed.

"Rzeczpospolita" w piątek napisała, że "wystarczy jedna składka, by obywatel Ukrainy czy Białorusi mógł dostać polską emeryturę minimalną – umowy z tymi krajami otworzyły pole do nadużyć".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Głodowe emerytury dzisiejszych 30-latków. "Jedna trzecia z nas dostanie najniższe świadczenie"

Polskie emerytury dla cudzoziemców

Wiceszef MRiPS powiedział, że Polska ma standardowe umowy i wspólne systemy zabezpieczenia społecznego z krajami UE i szeregiem innych europejskich, w tym z Ukrainą i Białorusią. Zaznaczył jednocześnie, że aby uzyskać w Polsce prawo do minimalnego świadczenia emerytalnego, trzeba spełniać polskie warunki, czyli w przypadku kobiet przepracowane 20 lat, a 25 w przypadku mężczyzn i osiągnąć wiek emerytalny, czyli odpowiednio 60 i 65 lat.

W innym przypadku - zaznaczył - polska emerytura zostanie obliczona na podstawie składek, które osoba wpłaciła pracując w Polsce i jeśli tych składek jest niewiele, to i świadczenie będzie niskie, analogicznie do tzw. emerytur groszowych. - Opłacenie składki nie oznacza jednak nabycia prawa do najniższej polskiej emerytury - podkreślił Szwed.

Możliwe jest natomiast otrzymanie dopłaty do wysokości polskiej emerytury minimalnej, ale pod kilkoma warunkami. Jak wyliczył wiceminister, obywatel np. Ukrainy musi spełniać warunki otrzymania emerytury na Ukrainie, w Polsce musi przebywać legalnie i mieszkać oraz pracować, czyli mieć opłacane składki.

- Wtedy może otrzymać dopłatę do poziomu najniższej emerytury polskiej, ale tylko jeśli jego ukraińskie świadczenie jest niższe. Jeśli emerytura ukraińska jest wyższa od polskiej minimalnej, dopłata nie przysługuje - wyjaśnił Szwed. Jak zaznaczył, liczba osób korzystających z takich dopłat nie jest duża - w 2022 r. było ich ok. 1,1 tys., a w 2021 r. - ok. 1,2 tys.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
emerytury
ubezpieczenia społeczne
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP