Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Rekordowa waloryzacja, "trzynastka" i "czternastka". Ważna deklaracja minister Maląg

537
Podziel się:

- Środki na waloryzację rent i emerytur są w pełni zabezpieczone, na ten cel mamy przeznaczonych ponad 42 mld zł – zapewniła w środę minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Wciąż nie wiadomo jednak, na jakie podwyżki mogą liczyć seniorzy od 1 marca. O wysokości waloryzacji zdecyduje inflacja oraz realny wzrost płac. Wskaźniki poznamy w lutym. Prawdopodobnie w marcu do Sejmu trafi projekt w sprawie 14. emerytury.

Rekordowa waloryzacja, "trzynastka" i "czternastka". Ważna deklaracja minister Maląg
Minister rodziny Marlena Maląg zapewniła, że "środki na waloryzację rent i emerytur są w pełni zabezpieczone" bez względu na ostateczny wskaźnik waloryzacji. (East News, Zbyszek Kaczmarek/REPORTER)

Minister Marlena Maląg w rozmowie z Superbiz.pl podkreśliła, że wsparcie dla seniorów musi być oparte na dwóch filarach: finansowym i tym dotyczącym aktywności osób starszych.

Gwarantowana minimalna podwyżka o 250 zł

Przypomniała, że 1 marca ruszy coroczna waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych.

- Przyjęliśmy ustawę, która mówi o waloryzacji kwotowo-procentowej. To oznacza, że emeryci, którzy mają niższe emerytury na pewno będą mieli zwaloryzowane swoje świadczenia o 250 zł. Wskaźnik procentowy będzie ostatecznie wiadomy w lutym, kiedy poznamy wskaźnik średniorocznej inflacji za rok 2022 i wskaźnik wzrostu przeciętnego wynagrodzenia – wskazała szefowa MRiPS.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Głodowe emerytury gwiazd. "Składki trzeba odprowadzać od wszystkich zarobków"

Uchwalona pod koniec roku przez Sejm nowelizacja ustawy w sprawie waloryzacji emerytur i rent zakłada, że w 2023 r. świadczenia wzrosną o wskaźnik waloryzacji, który prognozowany jest obecnie na poziomie 113,8 proc. Zagwarantowana zostanie minimalna podwyżka, która wyniesie 250 zł.

Podwyższone zostaną najniższe świadczenia odpowiednio do 1588,44 zł w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej i do 1191,33 zł w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

Minister rodziny zapewniła, że "środki na waloryzację rent i emerytur są w pełni zabezpieczone" bez względu na ostateczny wskaźnik waloryzacji. - Wstępnie na waloryzacje mamy zabezpieczone ponad 42 mld zł. Do tego dojdzie też zwaloryzowana 13. emerytura, która zostanie wypłacona w kwietniu – podkreśliła minister.

Kryterium dochodowe przy wypłacie "czternastki"

Zapowiedziała, że w tym roku emeryci otrzymają także 14. emeryturę.

- Pracujemy teraz nad projektem ustawy w tej sprawie. Chcielibyśmy, by w marcu projekt ten trafił do Sejmu. Jego założenia są właściwie tożsame z założeniami ubiegłorocznymi. Planujemy kryterium dochodowe, pracujemy jeszcze nad jego wysokością – zaznaczyła minister Maląg.

W 2022 r. 14. emerytura trafiła do ok. 9 mln osób. Z tego ok. 7,7 mln emerytów i rencistów otrzymało wypłatę w pełnej wysokości, a ok. 1,3 mln – w pomniejszonej. "Czternastki" kosztowały 11,4 mld zł.

Minister Maląg pzekazała, że na waloryzację świadczeń oraz na 13. i 14. emeryturę rząd planuje przeznaczyć ponad 70 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(537)
do M.P., EMER...
7 miesięcy temu
ale hejt ale kpiny coz za POprzednich lat tyle hejtu nie bylo bralo sie 2 zl i 50 gr podwyzki cichutko bo faktycznie bezrobocie bylo na 15 % a ceny jak dzis przy wyplacie 1200 na czarno bo wiadomo biedny siedzi pod miotla a piniedzy nie bylo i nie bedzie
M.P.
rok temu
WALORYZACIA w marcu 2022 r. tylko 7 % , a INFLACJA w 2022 r. 14,8 % ? To SKANDAL ! Kiedy wyrównanie dla emerytów waloryzacji za rok 2022 , co z dodatkiem drożyznianym ? Obietnicami na rok 2023 nas nie nakarmicie ! Nie chcemy żadnych 13, 14 zasiłków – nie dla wszystkich emerytów ! Żądamy kwoty wolnej od podatku 66 000 zł taką jak mają parlamentarzyści /to efekt Polskiego Ładu / i należnych waloryzacji oraz podwyżek emerytur / bo nigdy ich nie było / oraz zmian w starego portfela emerytów ! Oczekujemy zmian w naliczaniu emerytur ze starego portfela , oczekujemy w trybie pilnym załatwienia wdowich emerytur jak w innych krajach UE , oczekujemy podniesienia zasiłków pogrzebowych, oczekujemy ustawy o dodatku dla małżeństw z 50 letnim stażem małżeńskim , oczekujemy darmowych leków dla emerytów tak jak jest w innych krajach UE /dalej emeryci płaca 100 % za leki ratujące życie/, itp. Nie wiem ile lat jeszcze będą leżały te ustawy w zamrażarkach sejmowych ? Pytanie za co oni się nagradzali , brali podwyżki, korzystali z przywilejów, itp. Skoro sprawy emerytów nie są załatwione od lat? Skandal aby PIS głosował dn. 04-11-2022 r. przy tak strasznej drożyznie przy inflacji za rok 2022 14,8 % , a waloryzacji 7 % aby nie dać emerytom II waloryzacji ?
KPINY !
rok temu
13, 14 - to zapomogi ! NIE wliczają się do podstawy emerytury dość oszukiwania emerytów ! Mieliście słuchać ludzi i jak słuchacie emerytów ? 14 , 15 - to zapomogi NIE dla wszystkich emerytów ! Pytanie dlaczego mają niskie emerytury wiadomo część emerytów to stary portfel, pozostali pracowali na czarno, nie płacili składek, pracowali za granica i za to ich nagradzacie tj. chore, nienormalne, a karzecie ludzi co uczciwie pracowali ponad 30, 40 lat ? SKANDAL ! Żądamy wyrównania waloryzacji w 2022 .r, sobie zafundowaliście podwyżki i wy nie odczuwacie drożyzny. Wstrzymajcie swoje podwyżki i dajcie sobie w 2024 r. i w 2025 r. , a nie biednym emerytom ! NIC nie zrobiliście dla emerytów ! WSTYD ! Dajecie zapomogi - te zapomogi powinien wypłacać MOPS , a NIE ZUS !
takie zycie m...
rok temu
teraz to będziemy wypoczywać na kanarach za 250 zl od tej grupy zarazonej lamania konstytucji teraz to pozyje te 250 + 1800 = 2050 zł i z cala rodzina wyjedziemy.
Emerytka70
rok temu
Trąba PIS się przed wyborami rozkręca. PIS jaka szybka da tą waloryzację. Tak szybko ja zabierze . A 13 14 15 kiełbasa wyborcza dajcie ja wezmę na PIS nie zaglosuje. Ale najpierw będzie kontrola i mandaty za RTV Czymamy telewizor radio w samochodzie. Traktorze
...
Następna strona