Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Strach przed biedą na emeryturze. Zmiana planów: trzeba oszczędzać więcej

183
Podziel się:

55 proc. respondentów chce więcej oszczędzać na starość - to trend niezależny od wysokości dochodów. W skutek pandemii o 40 proc. wzrósł odsetek osób, które planują zwiększyć skalę oszczędności na starość, a 1/3 chce na emeryturze mieć pewne źródło dochodu - poinformował Deloitte. Stopa zastąpienia w Polsce będzie się dramatycznie kurczyć - wynika z raportu Komisji Europejskiej. W 2060 r. nasza emerytura będzie stanowić zaledwie 25 proc. ostatniej pensji. Obecnie ten wskaźnik wynosi ok. 54 proc.

Strach przed biedą na emeryturze. Zmiana planów: trzeba oszczędzać więcej
55 proc. respondentów badania Deloitte na świecie postanowiło więcej oszczędzać i co ciekawe, takie plany deklarują konsumenci niezależnie od poziomu osiąganego dochodu" (Pixabay)

Deloitte opublikował wnioski z badania, które dotyczyło wpływu pandemii Covid-19 na oszczędzanie. Badanie zostało przeprowadzone w Australii, Kanadzie, Chinach, Francji, Niemczech, Japonii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Odkładanie na emeryturę priorytetem

"Kolejne zagrożenia dla światowej gospodarki, niesione najpierw przez Covid-19, a w ostatnim czasie przez wojnę w Ukrainie, powodują, że znaczna część konsumentów odeszła od popularnego wcześniej przeznaczania nadwyżek gotówkowych na konsumpcję" - ocenili eksperci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Emerytury 2022. Czy inflacja zmniejszy podwyżki? Ekspert podlicza

Zdaniem "ponad jednej trzeciej" uczestników badania wydarzenia takie jak pandemia mają istotny wpływ na ich oszczędności. "Dla większej liczby respondentów nie była to zmiana na lepsze" - zaznaczono. "15 proc. badanych uważa, że w takich okolicznościach udało im się zgromadzić więcej środków, ale aż 19 proc., że ich odłożone kwoty zmalały. Dla 7 proc. z tej drugiej grupy te spadki były znaczące, osiągając poziom nawet przekraczający 25 proc." - wymienia Deloitte.

"Tragiczne wydarzenia globalne i ich niekorzystny wpływ na światową gospodarkę znajdują odzwierciedlenie w zmianie deklarowanych przez konsumentów postaw w obszarze finansów osobistych. 55 proc. respondentów badania Deloitte na świecie postanowiło więcej oszczędzać i co ciekawe, takie plany deklarują konsumenci niezależnie od poziomu osiąganego dochodu" - skomentował cytowany w informacji Przemysław Szczygielski, przedstawiciel Deloitte w Polsce.

"Może to oznaczać, że nie jest to chęć jedynie odrobienia utraconych środków, ale trwała zmiana zachowań i chęć długofalowego zabezpieczenia swoje finansowej przyszłości" - wskazał.

Jak podano w informacji "ponad jedna czwarta ankietowanych zamierza przeznaczyć zaoszczędzone kwoty na ewentualne większe, niespodziewane wydatki, które mogą ponosić w przyszłości". Ponadto, 14 proc. planuje odkładać środki na emeryturę, 11 proc. z zamiarem kupna domu, co dziesiąty pytany – na wypadek utraty pracy, a niewiele mniej, 9 proc., na pokrycie rachunków medycznych.

Deloitte poinformowało, że przeciętnie na świecie "jedynie 35 proc." respondentów ocenia, że jest wystarczająco zabezpieczona finansowo na okres emerytalny.

"Nie powinno więc zaskakiwać, że 40 proc. ankietowanych pandemia skłoniła do zwiększenia skali oszczędności z przeznaczeniem na starość, a zdaniem aż 13 proc. z tej grupy powinny być to kwoty znacznie większe" - dodali eksperci.

Badanie wykazało, że oszczędzający "najczęściej" poszukują możliwości osiągnięcia gwarantowanego dochodu na emeryturze, na co wskazuje 33 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu badani wymieniają produkty zapewniające zabezpieczenie finansowe na wypadek śmierci, utraty pracy bądź niezdolności do jej wykonywania (26 proc.).

"Niewiele mniej" wskazuje na dostęp do fachowego doradcy finansowego (25 proc.) oraz narzędzia lub strony internetowe (po 23 proc.) pozwalające na kontrolę zgromadzonych środków i prowadzenie zdalnych operacji oszczędnościowych. 19 proc. mówi o stronie internetowej z poradami, a 17 proc. także o aplikacji umożliwiającej transakcje emerytalne.

Prezes ZUS o emeryturach Polaków. Wybór jest jeden

Stopa zastąpienia w Polsce będzie się dramatycznie kurczyć - wynika z najnowszego raportu Komisji Europejskiej. W 2060 r. nasza emerytura będzie stanowić zaledwie 25 proc. ostatniej pensji. Obecnie ten wskaźnik wynosi ok. 54 proc.

Aby zapobiec emerytalnej katastrofie będziemy musieli pracować dłużej. - Praca o 5-6 lat ponad wiek emerytalny może spowodować nawet podwojenie naszego świadczenia - wyjaśnia dla money.pl prof. Gertruda Uścińska, prezeska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(183)
babcia
2 lata temu
Ja pytam kiedy zrobia to co SUCHOCKA /ZNISZCZYLI NAM DOKUMENTACJE/ podstawe do naliczania emerytur, a teraz naliczaja procentowo. Chodzi o stary portfel i etaty dniowkowe , akordowe /tzw. ludzi pracy/
Davos
2 lata temu
Tzn że jak zarabiam 6000zl to będę miał 1500-2000zl emerytury? Bo nie rozumiem
observer
2 lata temu
dla mnie to jakaś abstrakcja jest !!!! ??? , mój szwagier - podręcznikowy wyznawca PIS nie chce oszczędzać w POLSKICH bankach !!!!!!!!@!!!!!!! a coś nawet ostatnio po pijaku o kupnie walut mówił @!!!!!???????????!!!!!!!!! wyobrażacie to sobie ???? teraz kiedy jego ukochana partia NAJBARDZIEJ potrzebuje jego pieniędzy nagle przestał ich wielbić, !!!!!???? co z nim nie tak ??? Czy powinienem pisać do Ziobry, że mamy tu potencjalnego zdrajcę idei partii ?????
PIS!!!!!
2 lata temu
bez obaw ..... wystarczy nie kraść, a jak wiadomo ( nie licząc kilku wyjątków... tzn, kilkunastu, a właściwie kilku tysięcy) drobnych uchybień jak np. Miliardy na TVpis, aferę srebrną, respiratory, CPK czyli najdroższą na świecie łąkę, wybory Sasina których nie było, choć były najdroższymi w historii, stępkę która co prawda już chyba zgniła, ale zawsze ja przecież można oddać na złom, czy tam kilka innych afer za kilkaset miliardów no to przecież mamy NAJMNIEJ kradnący rząd .... czyli bez obaw, wszystko jest pod kontrolą ...
PIS!!!!!
2 lata temu
no dobra może i parę tam mało istotnych detali typu prąd, śmieci, woda, żywność czy tam paliwo troszeczkę nawet i podrożało ... NO ALE LUDZIE ogarnijcie się!!! mamy 500+ !!!! (tzn, niektórzy mają) a za Tuska to co mięliśmy???? no co ???? no ok może paliwo za 4,80, i KWh pradu za 0,20 pln .... ale 500 nie bylo prawda ???!!
...
Następna strona