Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Malwina Gadawa
|

Te dane obnażają prawdę. Ogromne różnice w emeryturze mężczyzn i kobiet

37
Podziel się:

Przeciętna emerytura mężczyzn wynosi 3184 zł brutto, a kobiet - 2128 zł brutto. Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska podczas konferencji "Polka XXI w." podsumowując dane, przyznała, że różnica w wysokości tych świadczeń to 50 procent.

Te dane obnażają prawdę. Ogromne różnice w emeryturze mężczyzn i kobiet
Kobiety mają mniejsze emerytury, bo szybciej osiągają wiek emerytalny, ale też mają przerwę związaną z urlopem macierzyńskim (money.pl, Rafał Parczewski)

Szefowa ZUS podczas panelu poświęconemu rynkowi pracy zwróciła uwagę, że kwestie demograficzne są kluczowe dla systemu emerytalnego.

Przeciętna emerytura w marcu 2022 r. wyniosła 2545 zł brutto. Kiedy podzielimy to na emeryturę mężczyzn, to będziemy mieć 3184 zł, a w przypadku pań - 2128 zł.

- Z tego jasno wynika, że emerytura mężczyzn jest o 50 proc. wyższa niż kobiet — poinformowała prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.

Zaznaczyła, że luka emerytalna musi być oceniana nie tylko przez pryzmat różnicy w wysokości świadczeń kobiet i mężczyzn, bo w systemie emerytalnym wśród osób pobierających tzw. mikroemerytury, prawie 82 proc. stanowią kobiety. - Trzeba jasno powiedzieć, że rozwiązanie wprowadzone w 1999 r. oparte na fakcie, że jedna składka otwiera prawo do emerytury, jest niewłaściwe i ono doprowadza do daleko idącej pauperyzacji kobiet — przekonuje prezes ZUS.

Wyjaśniła, że przyczyną luki emerytalnej jest też m.in. przerwa związana z urlopem macierzyńskim i opieką nad dzieckiem, a także różnica w ustawowym wieku emerytalnym kobiet i mężczyzn.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Bilion złotych Morawieckiego. To realna skala potrzeb

Prof. Uścińska zaznaczyła, że zdecydowana większość kobiet przechodzi na emeryturę zaraz po osiągnięciu wieku emerytalnego. Dodała przy tym, że według danych GUS przeciętne dalsze trwanie życia kobiet jest o 9 lat dłuższe niż mężczyzn.

Zdaniem szefowej ZUS należy prowadzić działania uświadamiające, że praca po przekroczeniu wieku emerytalnego może podwyższyć świadczenie o 10-15 proc.

Zgodnie z przywołanym przez prezes ZUS raportem Komisji Europejskiej, Polska jest jednym z najszybciej starzejących krajów UE. "Liczba osób w wieku 80 plus wzrośnie z 4 proc. w 2019 r. do 12 proc. w 2060 r. - To, jak podaje komisja, powoduje duży wzrost wydatków na opiekę zdrowotną i opiekę długoterminową, natomiast nie na emerytury - podkreśliła prof. Uścińska.

Zdaniem szefowej Zakładu w celu zmniejszenia luki emerytalnej potrzebna jest ewaluacja podstawy wymiaru składek za okresy przerwy macierzyńskiej. Prof. Uścińska wskazała też na potrzebę wprowadzenia rozwiązań ułatwiających rodzicom godzenie pracy zawodowej z życiem rodzinnym.

- Trzeba myśleć bardzo szeroko, bo system emerytalny jest wrażliwy na wszystkie procesy, np. te związane z rynkiem pracy, na kwestie aktywności osób z niepełnosprawnościami, kobiet, czy osób starszych — dodała prezes ZUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(37)
Adam
2 dni temu
Jeżeli chcecie zmniejszyć roznice w emeryturach mezczyzn I kobiet to wystarczy zrobić jedns prostą rzecz .... obniżyć wiek emerytalny mężczyzn to wieku kobiet czyli do 60 lat - proste 😀
Nie dożyje em...
3 dni temu
Kobiety średnio 14 lat dłużej pobierają emeryturę!!!! 5 lat szybciej na emeryturę i 9 lat dłużej zyja!!! Oto obraz kto rozwala ZUS i Niszczy facetów ze zyja 9 lat krócej. Powinny zatem nie szybciej o 5 lat iść na emeryturę a o 9 lat pozniej od facetów!!!!!
Kuropatwa
5 miesięcy temu
To dlaczego kobiety nie płacą większych składek emerytalnych. To dlaczego nie idatna emeryturę w wieku 65 lat. To dlaczego mają niższe pensje. To dlaczego nie jest dopłacane do składek emerytalnych kobiet. Bo lepiej kombinować mieszać, narzekać tworzyć bariery i urzędy . To tak jak z biednymi co jest ich 1,6 ml mimo, że tyle miliardowy idzie na tak zwaną pomoc . Zakłamany kraj komplikujący wszystko co się da
Pucio
6 miesięcy temu
Bo tak funkcjonuje. Kobieta idąca na emeryturę często ma wybór albo opiekuje się wnukami albo idzie do pracy jak zdrowie pozwoli i rynek pracy i dorobi. Specyfika życia jest inna ale po to jest małżeństwo w tym przypadku aby realizować wspólnotę majatkową. I wynikający z tego obowiązek wspólnych finansów. Czyli w takiej sytuacji wysokość emerytury się sumuje i wychodzi prawdziwa wysokość emerytury. Czyli ktoś ma wysoką emeryturę i się go tak traktuje a tak naprawdę to ma nie raz połowę z tego jak żona jej nie ma albo ma minimum.
Veritas
12 miesięcy temu
Wszelkie dane pokazują, że 80+ to ostatnie pokolenie żyjące tak długo. Obecnie brak opieki medycznej i dostępności do specjalistów powoduje, że ludzie umierają w coraz młodszym wieku. Głównie na raka, bo onkologia kuleje na dwie nogi.
...
Następna strona