Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Tysiące osób straci prawo do emerytury. Posypie się lawina pozwów

199
Podziel się:

Tysiące osób zatrudnionych w szczególnych warunkach, pracując na kontraktach, utraci prawo do emerytur pomostowych - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna". I dodaje, że przepisy, które będą obowiązywać od stycznia 2024 roku, przyznają świadczenia pomostowe wyłącznie zatrudnionym na etacie.

Tysiące osób straci prawo do emerytury. Posypie się lawina pozwów
Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w czerwcu 2023 r. liczba osób pobierających emerytury pomostowe wyniosła 40,8 tys. (Adobe Stock, Piotr Latacha)

"Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że tysiące osób w ostatnich latach było zatrudnionych w szczególnych warunkach na kontrakcie. Chodzi m.in. o kierowców, ratowników medycznych czy pilotów w lotnictwie cywilnym. Kontrakty nie dają jednak prawa do pomostówki.

Przepisy przyznają emerytury pomostowe tylko tym pracownikom zatrudnionym na etacie.

Pracownicy będą więc pozywać pracodawców o ustalenie istnienia stosunku pracy, by zyskać prawo do tego świadczenia — alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: PiS zapowiada rewolucję w emeryturach. Stać nas na to? Ekspert: to wywali system emerytalny

Emerytury pomostowe. Oto kto może skorzystać

Obecnie powszechny wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Istnieją jednak pewne zawody, które mają prawo do wcześniejszego przejścia, nawet o pięć lat, na tzw. emerytury pomostowe.

Obecnie świadczenia te przysługują tylko tym osobom, które przed 1 stycznia 1999 r. wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Większość znowelizowanych przepisów wejdzie w życie od 1 stycznia 2024 r.

Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w czerwcu 2023 r. liczba osób pobierających emerytury pomostowe wyniosła 40,8 tys.

ZUS szacuje, że po uchyleniu wygasającego charakteru emerytur pomostowych, liczba osób, które przejdą na to świadczenie wyniesie: w 2024 r. - 7,3 tys., w 2029 r. – 4 tys., w 2033 r. – 4,8 tys.

Emerytura pomostowa jest dla tych osób, które wykonują prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Cechą charakterystyczną emerytur pomostowych jest ich przejściowy charakter.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wskazuje, że stanowią one niejako pomost między świadczeniami nabytymi przed osiągnięciem wieku emerytalnego a prawem do emerytury przyznawanej na ogólnych zasadach systemu powszechnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(199)
Mariola
7 miesięcy temu
Mój zawód to Higienista stomatologiczna, więc na brak pracy nie mogę narzekać. Zaczęłam pracę od razu po szkole - Studium Pracowników Medycznych i Społecznych. Od lat też rozsądnie oszczędzam i inwestuje pieniądze, żeby nie musieć polegać na samej emeryturze w przyszłości.
Tom
7 miesięcy temu
Dlaczego nie ma na emerytury to proste duzo ludzi starych mało młodych to działania Pisu chcą żeby Polacy mieli dzieci a straszą kobiety ciążami każda która zajdzie w ciąże martwi się żeby wszystko było dobrze i nie umarła w szpitalu . Pięniadze idą na niepotrzebne rzeczy są wywalane w błoto dawane na Rydzyka, na telewizje propagandową na premie dla posłów a na choroby onkologiczne nie ma. Wspiera się patologie pozwalając ludziom nie pracować bo po co jest 500 plus a będzie 800 to po co do pracy ?Jedno z rodziców powinno bezwzględnie pracowac . I zadłużają nas w Korei teraz chcą kolejną pożyczkę ze Stanów. To sa mądre rządy ???
Demokracja
7 miesięcy temu
Art.32. Ustawy Zasadniczej. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Kiedy kary w kodeksie karnym za przestępstwa konstytucyjne? Kiedy kary w kodeksie karnym za przestępstwa legislacyjne?
Bez Prawnik
7 miesięcy temu
A wy jasnowidze już widzicie lawinę pozwów ale lawiny własnej głupoty nie zauważacie
Tomin
7 miesięcy temu
Po co 23 i 14 emerytura czy renta bez podatku i tyle
...
Następna strona