Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Wcześniejsza emerytura - komu przysługuje?

3
Podziel się:

Żeby skorzystać z prawa do emerytury, trzeba osiągnąć wiek emerytalny określony w ustawie. W niektórych jednak przypadkach taka emerytura przysługuje wcześniej.

Wcześniejsza emerytura przysługuje osobom wykonującym pracę o charakterze szczególnym
Wcześniejsza emerytura przysługuje osobom wykonującym pracę o charakterze szczególnym (iStock.com, nadofotos)

Na wcześniejszą emeryturę mogą się wybrać pracownicy, którzy pracowali w szczególnych warunkach albo są nauczycielami.

Praca w szczególnych warunkach opisana jest w wykazie takich prac w ustawie o emeryturach pomostowych. Pracą w szczególnych warunkach jest np. praca:

  • wykonywana pod ziemią,
  • na wodzie i pod wodą,
  • w powietrzu,
  • w warunkach gorącego i zimnego mikroklimatu,
  • rybaków,
  • pilotów i personelu pokładowego.

Prace o charakterze szczególnym są pracami, które wymagają szczególnej odpowiedzialności i sprawności psychofizycznej. Chodzi tu np. o maszynistów.

Warunki emerytury pomostowej na szczególnych zasadach

Żeby skorzystać z emerytury pomostowej, trzeba mieć określony staż ubezpieczeniowy. W przypadku kobiet jest to 20 lat i 25 lat dla mężczyzn.

A jakie dokumenty są potrzebne do otrzymania emerytury pomostowej? Żeby z takiego świadczenia skorzystać, należy złożyć wniosek. Do wniosku trzeba dołączyć zaświadczenie o wykonywaniu pracy w szczególnych warunkach, a także świadectwa pracy czy też zaświadczenia o zarobkach, które są potrzeba do tego, żeby ustalić kapitał początkowy.

Czy nauczyciel może liczyć na wcześniejszą emeryturę?

Nauczyciel, który urodził się po 1948 roku ma kilka możliwości, żeby przejść na emeryturę zanim osiągnie powszechny wiek emerytalny. Pierwszym sposobem jest złożenie wniosku o emeryturę z powodu wykonywania pracy w szczególnym charakterze. Oczywiście nauczyciel ma prawo do przejścia na emeryturę również w momencie, gdy osiągnie powszechny wiek emerytalny. Gdy zechce skorzystać z emerytury nauczycielskiej, to będzie musiał zrezygnować z pracy w szkole. Zgodnie z zapisami karty nauczyciela, jego praca jest pracą o szczególnym charakterze. Jeśli więc nauczyciel ma skończone 55 lat (kobieta) i ma przynajmniej 15 lat pracy nauczycielskiej, może skorzystać z takiego uprawnienia. W przypadku mężczyzny jest to 60 lat i 20 lat pracy jako nauczyciel. Ważne, by taka osoba nie była członkiem OFE. Musi też samodzielnie rozwiązać stosunek pracy.

W przypadku nauczycieli mamy do czynienia z tzw. świadczeniem kompensacyjnym.

Należy się ono w przypadku, gdy kobieta ma 55 lat w latach 2009-2024, a mężczyzna 57 lat – w latach 2017-2018 i ma co najmniej 30 lat stażu, z czego przynajmniej 20 lat pracy to praca nauczyciela. W takim przypadku można z tego świadczenia skorzystać nawet wtedy, gdy stosunek pracy zostanie rozwiązany lub wygaśnie.

Jeśli zainteresowany wcześniejszą emeryturą nie wykonywał pracy w szczególnych warunkach po 31 grudnia 2008, może ubiegać się o emeryturę pomostową po ukończeniu 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna), jeśli ma przynajmniej 20 lat pracy (kobieta) albo 25 lat (mężczyzna), a na 1 stycznia 2009 można było zaliczyć 15 lat pracy w szczególnych warunkach.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Kak
miesiąc temu
No cóż. Naród wybrał, to będzie miał.
Sprawidliwość
rok temu
Pracuję na wieżach, masztach i kominach przy instalacjach GSM, pole elektromagnetyczne, praca na wysokości w zmiennych warunkach pogodowych, czy mogę przejść na emeryturę po ukończeniu 60 lat chyba nie ale ,,ŚWIĘTE KROWY'' -mogą
Spawacz
5 lata temu
Spawacze mają ciężką i szkodliwą pracę jak mało kto i muszą tyrać do końca. Gdzie jest sprawiedliwość?