Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Michał Krawiel
Michał Krawiel
|

Polaków czeka ważna dyskusja ws. emerytur. Chce tego sama prezes ZUS

705
Podziel się:

Przegląd przywilejów emerytalnych dla pracujących w ciężkich warunkach? Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, zapowiada potrzebę debaty na ten temat. Związki chcą ich utrzymania, ale eksperci są zgodni – wiek emerytalny trzeba podwyższać. Jeżeli nic się nie zmieni, to ustawa regulująca emerytury pomostowe po prostu wygaśnie ze względu na zmiany demograficzne w Polsce.

Polaków czeka ważna dyskusja ws. emerytur. Chce tego sama prezes ZUS
Prezes ZUS Gertruda Uścińska (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)
bETwKKrV

Przywileje emerytalne to jeden z najtrudniejszych tematów dla polskich polityków. Decyzje dotyczące podwyższenia wieku emerytalnego negatywnie odbijają się na wynikach partii, a obietnice jego obniżenia mogą pozytywnie wpłynąć na słupki sondażowe. Dotyczy to także długo niedyskutowanego w naszym kraju wątku emerytur pomostowych.

Świadczenia te reguluje ustawa z 2008 roku. Po 23 latach od jej wejścia w życie sporo na polskim rynku pracy się zmieniło. Czy to czas na zmiany przywilejów?

Nowe przywileje emerytalne na nowe czasy

W tym temacie wypowiedziała się ostatnio w wywiadzie z Mateuszem Ratajczakiem szefowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. - Nowe technologie odciążają liczne grupy zawodowe. Nasi rodzice i dziadkowie pracowali w erze zawodów fizycznych — mówiła Uścińska

bETwKKrX

— Kiedy popatrzymy na listę kilkudziesięciu zawodów wykonywanych w tak zwanych szczególnych warunkach, uprawniających do emerytury pomostowej, widać, że niektóre pozycje się zdezaktualizowały, właśnie dzięki postępowi technologicznemu — dodała prezes ZUS-u.

Zdaniem Uścińskiej niedługo zapewne zacznie się debata nad tym, czy uprawnienia emerytalne poszczególnych grup zawodowych są wciąż aktualne i pasujące do obecnych realiów gospodarczych i nowoczesnego rynku pracy.

Czym jest emerytura pomostowa?

Emerytura pomostowa to specjalne świadczenie, które przysługuje osobom, które pracowały w określonych ustawowo zawodach lub warunkach. Świadczenie to nie jest przyznawane z automatu – aby je dostać, należy złożyć dokumenty, na podstawie których ZUS określi, czy danej osobie przysługuje emerytura pomostowa.

bETwKKsd
Zobacz także: Problemy na budowach. "To dopiero początek"

- We wrześniu 2021 r. 36,9 tys. osób pobierało emeryturę pomostową. Plan finansowy Funduszu Emerytur Pomostowych na 2022 r. zakłada przeciętną miesięczną liczbę osób pobierających emeryturę pomostową na poziomie 41,1 tys. – poinformował money.pl rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

bETwKKse

Komu przysługuje emerytura pomostowa?

Kto według ustawy z 2008 roku może ubiegać się o emeryturę pomostową? Ustawa określa bardzo szczegółowo, praca w jakich warunkach uprawnia do tego świadczenia. Regulacje dotyczą osób, które urodził się po 1 stycznia 1948 rok, ale też wykonywały prace w warunkach określonych ustawowo przed 1 stycznia 1999 roku i po 31 grudnia 2008 roku. Oczywiście takie osoby muszą mieć ukończone 60 lat w przypadku mężczyzn i 55 lat w przypadku kobiet oraz musiały płacić składki przez 25 lub 20 lat.

Czym jest praca w szczególnych warunkach?

Prace w szczególnych warunkach to prace związane z czynnikami ryzyka, które z wiekiem mogą z dużym prawdopodobieństwem spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia, wykonywane w szczególnych warunkach środowiska pracy, determinowanych siłami natury lub procesami technologicznymi, które mimo zastosowania środków profilaktyki technicznej, organizacyjnej i medycznej stawiają przed pracownikami wymagania przekraczające poziom ich możliwości, ograniczony w wyniku procesu starzenia się jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego, w stopniu utrudniającym ich pracę na dotychczasowym stanowisku; wykaz prac w szczególnych warunkach określa załącznik nr 1 do ustawy.
bETwKKsf

Emerytura pomostowa dla operatorów reaktorów jądrowych

Możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę, bo tym tak naprawdę jest emerytura pomostowa, przysługuje m.in. osobom pracującym bezpośrednio przy ręcznej obróbce wykańczającej odlewy: usuwanie elementów układu wlewowego, ścinanie, szlifowanie powierzchni odlewów oraz ich malowanie na gorąco, bezpośrednio przy kuciu ręcznym w kuźniach, bezpośrednio przy ręcznym załadunku lub wyładunku pieców komorowych wyrobami ogniotrwałymi czy przy ręcznym układaniu na gorąco nawierzchni z mieszanek mineralno-bitumicznych.

To tylko część wymienionych warunków. Jak widać, dotyczy to prac w naprawdę ciężkich warunkach w zakładach przemysłowych. Można wręcz stwierdzić, że dotyczą one w dużej mierze zawodów, które powoli odchodzą do historii. Tak jak w przypadku górnictwa, które zgodnie z planami UE, zostanie wygaszone w najbliższych dekadach.

bETwKKsg

Emerytury pomostowe przysługują także pilotom, kontrolerom ruchu czy członkom ekip ratowniczych. Co ciekawe, o świadczenie pomostowe mogą ubiegać się operatorzy reaktorów jądrowych. Zapytaliśmy ZUS, czy ktokolwiek pobierał z tego tytułu świadczenie. W końcu na terenie Polski nie mamy żadnej elektrowni jądrowej. Czekamy na odpowiedź w tej sprawie.

Eksperci nie widzą sensu dla emerytur pomostowych. "Żyjemy w nowej rzeczywistości"

Jak ma wyglądać przyszłość emerytur pomostowych? Czy jest sens zmieniać ustawę i przedłużać jej działanie? Zdaniem Wojciecha Nagela, członka rady nadzorczej ZUS z ramienia Business Centre Club, który był również członkiem komisji przygotowującej ustawę o tym świadczeniu, nie należy w ogóle dyskutować na temat zmian w tym zakresie.

- Ponowne otwieranie tematu emerytur pomostowych, w szczególności postulaty, żeby to był system "niewygasający", moim zdaniem nie uwzględniają faktu, że gospodarka się zmienia, zmieniają się zawody i specjalizacje. Pamiętajmy, że jesteśmy wciąż opóźnieni w stosunku do innych krajów rozwiniętych technologicznie, nowej rzeczywistości gospodarczej. W mojej opinii nie ma powrotu do kluczowej zmiany ustawy, ponieważ w ciągu 20 lat w gospodarce zmieniło się prawie wszystko — mówi money.pl ekspert BCC.

Związki nie chcą wygaszania ustawy o emeryturach pomostowych

Taki postulat w lutym 2021 roku zgłosiło OPZZ. Związkowcy domagają się doprowadzenia do nadania prawa do emerytury pomostowej bez względu na datę rozpoczęcia pracy w szczególnych warunkach lub pracy o szczególnym charakterze.

- Zmienia się środowisko pracy, zmienia się forma świadczenia pracy, zmienia się wszystko, jeżeli chodzi o to, jak wyglądało świadczenie pracy kiedyś, a jak wygląda teraz. Odchodzi stary przemysł i jest on zastępowany przez nowe technologie. Moim zdaniem emerytury pomostowe powinny być, tak jak do tej pory, systemem wygasającym dla osób, które są jeszcze w tych starych przemysłach. Krąg ten zawęża się także ze względów demograficznych – mówi nam Nagel.

Z kolei Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego jest zdania, że jakiekolwiek pomysły na obniżanie wieku emerytalnego to bardzo zły pomysł.

- Polski system emerytalny się zmienił. Zmienił się także rodzimy rynek pracy. W związku z tym wszelkie rozważania, czy mamy obniżać wiek emerytalny, są błędne i złe. Oczywiście są osoby w wieku ponad 50 lat, które są w złym stanie zdrowia, nie mogą znaleźć pracy i dla nich można opracować jakieś przejściowe rozwiązania — przekonuje Kolek.

Według niego system emerytalny powinien być o wiele prostszy, a kolejne wyjątki sprawiają, że staje się on po prostu bardzo skomplikowany.

- Natomiast co do zasady, jeżeli projektujemy długoterminowo system emerytalny, to nie powinien on zawierać żadnych emerytur pomostowych czy stażowych. System ten powinien być prosty i opierać się na algorytmie — ile odłożę, tyle w przyszłości otrzymam. Wiek emerytalny powinien być wydłużany — kończy specjalista Instytutu Emerytalnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETwKKsy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(705)
SYLWESTER
1 tyg. temu
KSIĘŻA I BISKUPI PRACUJĄ CIĘŻKO W WARUNKACH SZKODLIWYCH DLA ZDROWIA MIELIBY NA TYM STRACIC
zzzzzzzz
2 tyg. temu
no wlasnie nowe technologie a zwlascza system informatyczny ZUS drozszy niz wyslanie sondy na marsa moze zus sie wezmie za siebie a nie p................i ze mu sie nalezy jak w latach 80 ,
j842
2 tyg. temu
Cwaniaki na papierze zlikwidowali miejsce pracy szkodliwej. Koledzy starsi o cztery lata są na emeryturze bo załapali sie na emeryturę po 60 latach życia i szkodliwe . A ja mając 45 lat składkowych muszę nadal pracować choć pracowełem w warunkach szkodliwych lecz zabrakło mi te cztery lata. A emerytury stażowej możemy nie zobaczyć bo rząd zawsze Robotnika Polskiego miał za śmiecia i tyla na temat.Zostaje tylko praca do śmierci.
bETwKKsz
józek
2 tyg. temu
wymądrzała się tyle lat ..profesor ? ....kazała do siebie mówić p profesor bo prezesem się bywa a profesorem zawsze jest ....zabrać jej tytuł
Aga
2 tyg. temu
A może potrzeba dyskusji na inny temat: równoległej pracy i pobierania emerytury. Skoro jest tak dobrze to emeryci mogliby mieć wybór albo praca albo emerytura. A młodzi ludzie podjęliby pracę zamiast emerytow. Zmniejszyłoby to bezrobocie. Jezeli ktos chce zabrac emerytury mundurowym to dlaczego sam nie zostal policjantem lub wojskowym albo innym podlegajacym tym przepisom? Przeciez kilkadziesiąt lat temu było latwiej. Ale nie, a teraz się jątrzy. I trzecią sprawa: emerytury stażowe. Pracuję 35 lat i zawsze było jakieś uprawnienie emerytalne dla osób które długo pracowały. Z tym że nie we wszystkich branżach. Teraz jest propozycja dla wsztstkich: masz odłożone odpowiednia kwotę na koncie to możesz skorzystać. Jeśli nie to nie możesz. Dlaczego obywatele na to naciskaja? Bo zus nie przyznaje rent dla chorych którzy mają długi staż pracowniczy a często odbiera te już przyznane. Nie ma więc pomocy dla takich obywateli i Państwo traci dla nich rację bytu. Musza być środki dla rodzin wielodzietnych mimo że nie wypracowały żadnego kapitału a ludzie którzy wypracowali 35.lub 40 lat nie maja nic. To hańba po prostu. Mnie nikt do dziecka nie dopłacał a dzieci nie można rodzić dla pieniędzy co teraz zdarza się dość często.
...
Następna strona