Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Agata Kalińska
|
aktualizacja

Waloryzacja emerytur. Wszystko jasne w sprawie przyszłorocznych podwyżek

137
Podziel się:

Od marca 2021 r. wszystkie emerytury i renty zostaną podwyższone o 3,84 proc., ale nie mniej niż o 50 zł brutto - zdecydował we wtorek rząd. Najniższe świadczenia mają zostać podniesione do 1250 zł.

Waloryzacja emerytur. Wszystko jasne w sprawie przyszłorocznych podwyżek
Emerytury wzrosną przynajmniej o 50 zł brutto (money.pl, Rafał Parczewski)

Ministerstwo rodziny zaproponowało także, by najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i renty socjalne zostały podniesione do 1250 zł, a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy – do 937,50 zł.

W przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy i renty inwalidzkiej III grupy kwota waloryzacji wyniesie nie mniej niż 37,50 zł. Z kolei w przypadku osób pobierających emeryturę częściową kwota waloryzacji nie będzie mogła być niższa niż połowa kwoty waloryzacji, czyli 25 zł.

Zobacz także: mBank webinar odc. 5: Świat inwestycyjny jest dla Ciebie otwarty

Co jeszcze zawiera projekt zaakceptowany przez rząd? Miesięczny próg wysokości otrzymywanych świadczeń, uprawniający do świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (tzw. 500 plus dla niesamodzielnych) zostanie podniesiony do 1750 zł.

Ponadto do 2450 zł podwyższona będzie kwota graniczna uprawniająca do przyznania świadczenia wyrównawczego, wypłacanego na podstawie ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych.

Projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych trafi teraz do Sejmu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(137)
Ted
2 lata temu
Niestety. W Polsce, część emerytów (nawet tych, którzy głosowali na PIS), czeka ubóstwo.
Szok
2 lata temu
Ja proponuje wszystkim dac po równo mamy madre głowy w rządzie i niech oblicza wzrost inflacji razy 3.84 dlaczego wzrost emerytur obliczamy od dochodu netto zgadzam się z tym że jedni mają więcej drudzy mniej ale na Boga wszyscy jesteśmy tacy sami wszystkim po równo a podatek brany w pracy i drugi raz na emeryturze to skandal
Krzywy zez
2 lata temu
Proponuję niezadowolonym, by w następnych wyborach zagłosowali na spółkę PO-PSL. Będzie wam na pewno lepiej.
kolonia
2 lata temu
aż tak bardzo to sytuacji nie ratuje, ja już jakiś czas temu zaczełam oszczędzać na emeryturę, nie wypisałam się też z ppk bo w razie gdybym nie dożyła emerytury to chociaż dzieci coś odziedziczą
Jerry
2 lata temu
Mam tylko jedno pytanie. Dlaczego podwyżki emerytur i rent są zawsze od marca a wszystkie inne podwyżki od stycznia ?A dlaczego posłowie i senatorowie mają podwyżki od stycznia i do tego kwotę wolną od podatku 31000pln?Czyżby w tych podwyżkach dla emerytów, nie chodzi o to, że przez te dwa miesiące część z nich wybierze się do lepszego świata, a ZUS będzie miał oszczędności?🤔
...
Następna strona