Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|
aktualizacja

Waloryzacja rent i emerytur. O tyle wzrosną świadczenia

435
Podziel się:

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przekazała, że waloryzacja w 2024 r. jest przewidywana na poziomie 12,3 proc. Jej łączny koszt to ponad 43 mld zł.

Waloryzacja rent i emerytur. O tyle wzrosną świadczenia
Marlena Maląg podała, ile będzie wynosiła waloryzacja rent i emerytur w 2024 roku (PAP, PAP/Paweł Supernak)

Szefowa MRiPS na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu podała, że zgodnie z szacunkami w 2024 r. emerytury i renty wzrosną o co najmniej 12,3 proc.

– Na Radzie Ministrów przyjęliśmy założenia do waloryzacji przyszłorocznych rent i emerytur. Waloryzacja jest przewidywana na poziomie 12,3 proc. Cały jej koszt, łącznie z waloryzacją 13. i 14. emerytury wyniesie ponad 43 mld zł – poinformowała minister Maląg.

Waloryzacja rent i emerytur

Przypomnijmy: emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Jest to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.

Wskaźnik tegorocznej waloryzacji to 14,8 proc.

Obecnie najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i socjalne wynoszą 1588,44 zł brutto. Z kolei najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi 1191,33 zł brutto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(435)
Pracowity
7 miesięcy temu
Ten rząd, rząd PiS, okrada i oszukuje wielu pracowitych emerytów, którzy intensywnie lub długo pracowali żeby mieć wyższe emerytury. Wypracowali wyższe emerytury żeby godnie żyć. A PiS pokazuje teraz środkowy palec tym pracowitym, wykształconym emerytom, rozdając pieniądze z ich podatków biedocie, obibokiem i nieudacznikom. Dosyć już tego.
Polka
8 miesięcy temu
To że ktoś ma niższą emeryturę nie świadczy że był nierobem Ja przepracowałam 40lat i nie mam wysokiej emerytury .takie kiedyś naliczali niskie składki Pracowałam uczciwie NIE KRADŁAM to co nic mi się teraz nie nalezy? Bo ten co dzięki trochę innym czasom ma wyższą uważa że tylko jemu sie należy.panie Polaku Emerycie jest pan w błedzie myśląc że tylko panu sie należy.Ja pracowałam i wychowałam dzieci a pan tylko pracowal.Uwazam ze wszystkim się coś należy a szczególnie tym matką które pracowały i wychowywały dzieci.
Polak emeryt
8 miesięcy temu
Dużo więcej do emerytury powinni dostawać pracowici, którzy wypracowali sobie wyższe emerytury. Nie można nagradzać lenistwa, nieróbstwa i tego, że ktoś z własnych wyborów ma teraz małą emeryturę. Jak można próbować zrównywać tych co nie mają z tymi, którzy wypracowali wyższe emerytury. A PiS to właśnie robi. Nie głosować na nich, nie głosować na tych, którzy tak jak mnie i wielu innych okrada z oszczędności i z emerytury, zabierając podatkami ile się da, żeby dać różnym biedakom. Dosyć tego.
Emeryt
8 miesięcy temu
PiS okradł też tych, którzy mają oszczędności. Owszem, sprzedali np. obligacje skarbowe, ale jedynie z oprocentowaniem 6,75, i jeszcze ukradli 19% z zysku (tzw. podatek belki), chociaż inflacja wyniosła od 20 do 40 procent. Dla mnie złodziej, to złodziej. Bez względu na to w jaki sposób okradł innego.
Polak emeryt
8 miesięcy temu
Dosyć złodziejstwa i oszustwa. Ci, którzy wypracowali wyższe emerytury muszą teraz płacić nierobom i nieudacznikom. Są obciążani podatkami. A dzieje się tak za sprawą PiS. Okradają podatkami uczciwych płatników podatków, lepiej uposażonych, żeby dokładać biednym i nierobom, którzy nie chcieli wypracować sobie wysokich emerytur. Nigdy nie zagłosuję na PiS. Dużo lepsza jest Konfederacja. Dosyć złodziejstwa PiS.
...
Następna strona