Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Rekordowe emerytury policjantów. Doszło do absurdu

1193
Podziel się:

Coraz więcej mundurowych emerytów z wysokimi świadczeniami. W ubiegłym roku przybyło ich ponad 8 tys. - informuje w piątek "Rzeczpospolita". To efekt rekordowej 12-procentowej rewaloryzacji resortowych rent i emerytur.

Rekordowe emerytury policjantów. Doszło do absurdu
Coraz więcej funkcjonariuszy odchodzi ze służby z coraz wyższym uposażeniem (East News, Artur Szczepanski/REPORTER)

Jak informuje "Rz", mundurowych emerytów jest dziś więcej niż funkcjonariuszy w czynnej służbie, czyli blisko 220 tys. osób. Gazeta powołując się na dane MSWiA podaje, że największy odpływ głównie z policji miał miejsce w ubiegłym roku, kiedy to mundur zrzuciło ponad 8 tys. osób.

To efekt rekordowej 12-procentowej rewaloryzacji resortowych rent i emerytur, jaka miała miejsce w ubiegłym roku. Doszło do absurdu. Waloryzacja była wyższa, niż zapowiadane podwyżki policyjnych pensji, dlatego wielu policjantów z decyzją nie zwlekało - czytamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Szczera rozmowa z restauratorem. Zdradza ile zarabia - Jakub Tepper - Biznes Klasa #13

"Rzeczpospolita" zwraca uwagę, że koszty sfinansowania świadczeń rzeszy rencistów i emerytów, które pokrywane są z budżetu państwa przez Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA rosną z roku na rok, są dziś rekordowe i nadal będą rosły. Coraz więcej funkcjonariuszy odchodzi ze służby z coraz wyższym uposażeniem. W tegorocznym budżecie zaplanowano wzrost wydatków na ten cel co najmniej o ok. 30 proc. - informuje dziennik.

Z danych MSWiA od 2005 r. wynika, że w ciągu 18 lat w Polsce przybyło 56 tys. mundurowych emerytów – ze 166 tys. 311 w 2005 r. wypłaconych świadczeń do 219 tys. 856 – w 2023 r. Ze statystyk wynika, że rekordowy wzrost miał miejsce w ubiegłym roku.

Po 15 latach służby odchodzą na emeryturę

Funkcjonariusze mogą uzyskać uprawnienia emerytalne już po 15 latach służby. Wysokość emerytury jest obliczana na podstawie średniej pensji z dziesięciu wybranych, kolejnych lat służby oraz dodatków i nagród rocznych. Po 25 latach służby emerytura wynosi 60 proc. podstawy jej wymiaru i wzrasta co roku o 3 proc. Maksymalna wynosi 75 proc. pensji - przypomina "Rzeczpospolita".

Pod koniec stycznia Sejm przyjął nowelizację, która zakłada wprowadzenie tzw. dodatku antyemerytalnego dla policjantów i żołnierzy. Dodatki, które będą wypłacane po 15 latach, mają zatrzymać w służbie najbardziej doświadczonych funkcjonariuszy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1193)
Tomek.
1 tyg. temu
Moim zdaniem w służbach ,szczególnie policji przydały by się spore reformy ,zacząłbym je od tych leśnych dziadków na samym szczycie i w biurokracji ,gdzie stare baby mają inspektora nie wiem za co ? ,obecne przywileje zostały z czasów komunistycznych ,gdzie być milicjantem to był wstyd. Nie powinni być wrzuceni do jednego worka ,na pewno taki policjant z dużego miasta ,gdzie się trzeba było użerać z patola niech ma i więcej tej emerytury niech idzie wcześniej nawet po 15 ,a taki z pipidowy ,gdzie nic się nie dzieje i tylko kawusia na cpn i na siłę mandaty,przekręty powinien pracować do 60. Dwa jak brakuje tyłu policjantów po co jeżdżą po dwóch, porównując do USA to w Polsce jest promil tej przestępczości co tam ,a tam z reguły jeżdżą pojedynczo w patrolach ,bo przecież w ciągu 5 minut może dojechać z 5 radiowozów. Po trzecie połowa tych etatów w policji powinna być zastąpiona strażą miejską ,bo taka robotę wykonują.
Emeryt
2 tyg. temu
Ja odeszłem w 2010 r i obecnie tj. W 2024 r po waloryzacji mam 8700 na rękę.
Azyl
2 miesiące temu
Ja odeszłem w 2010 roku na emeryturę i teraz w w mam 5976 złotych netto w 2024,to ile teraz mają jak odchodzą?
ABSURD
2 miesiące temu
Jeden wielki ABSURD !!! ... od stycznia 20% + od marca 12,12%. Tylko ktoś kto nie myśli nie skorzystałby z takiego prezentu. Kto mógł odszedł na emeryturę, a szczególnie osoby funkcyjne na wysokich stanowiskach.
St.sierz.
3 miesiące temu
26 lat służby, bez pleców, bez kombinacji, ledwo starszy sierżant, 4200 na rękę. Odejście z przyczyn zdrowotnych.
...
Następna strona