Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bielecki o OFE: Kalendarz zmian do utrzymania

0
Podziel się:

Szef Rady Gospodarczej przy premierze wierzy w rządowy scenariusz.

Bielecki o OFE: Kalendarz zmian do utrzymania
(kprm.gov.pl)
bFfwpMnF

Szef Rady Gospodarczej przy prezesie Rady Ministrów Jan Krzysztof Bielecki uważa, że skorygowany przez rząd kalendarz wprowadzania projektu zmian w systemie emerytalnym jest realny do utrzymania.

Minister w kancelarii premiera Michał Boni informował, że ustawa o zmianach w OFE może zacząć obowiązywać od 1 maja 2011 roku.

_ - Zmiany wejdą w życie wtedy, kiedy je uchwali parlament i podpisze pan prezydent. Najważniejsze jest teraz zrobienie dobrego pakietu. Te zmiany, które minister Boni nazywa korektą, mogą być przedłożone do parlamentu w ciągu najbliższych kilkunastu dni _ - mówił Bielecki.

bFfwpMnH

W zeszły czwartek zakończyły się konsultacje społeczne rządowego projektu zmian w systemie emerytalnym. Rząd proponuje, by zamiast 7,3-proc. składki, do OFE trafiało 2,3 proc. Pozostałe 5 proc. ma być przekazywane na indywidualne konta w ZUS. Od 2013 r. Celem zmian jest ograniczenie przyrostu długu publicznego i deficytu.

Projekt przewiduje zmiany w polityce inwestycyjnej OFE. Zaangażowanie funduszy w akcje dojdzie do 62 proc. wartości ich aktywów w 2020 r.; obecny limit wyjściowy to 40 proc.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t74597.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zwiazki;i;pracodawcy;przeciw;redukcji;ofe,0,0,784128.html) Związki i pracodawcy przeciw redukcji OFE

Projekt przewiduje wprowadzenie ulg podatkowych dla dodatkowo oszczędzających na emeryturę na tzw. Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego.

bFfwpMnN

Rządowy projekt obniżenia składki do OFE może w Sejmie liczyć na poparcie PO i PSL. Przeciw propozycji są PiS i PJN. Lewica nie wyklucza, że opowie się za inicjatywą rządu, ale pod pewnymi warunkami - chce pełnych gwarancji dziedziczenie składek, również w ramach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/194/t85954.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/boni;ujawnia;scenariusz;zmian;w;ofe,79,0,784975.html) Boni ujawnia scenariusz zmian w OFE W maju cięcie składki do funduszy emerytalnych, a potem ich szybka reforma - zapowiada minister.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t74597.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zwiazki;i;pracodawcy;przeciw;redukcji;ofe,0,0,784128.html) Związki i pracodawcy przeciw redukcji OFE Zamiast szukać oszczędności w OFE rząd powinien przedstawić reformy finansów państwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/111/t94063.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nizsze;skladki;do;ofe;opozycja;przeciw,210,0,783826.html) Niższe składki do OFE. Opozycja przeciw Koalicja PO-PSL liczy, że Rządowy projekt obniżenia składki do OFE poprze SLD.
bFfwpMoi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)