Notowania

reforma ofe
21.11.2010 10:02

Boni ostrzega. Pieniądze emerytów nie uratują budżetu

Minister podkreśla, że zmiany są jednak niezbędne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

*- _ System emerytalny nie może rozwiązywać wszystkich problemów finansów publicznych. Jest w nim wiele rzeczy do zreformowania i trzeba to zrobić, ale nie podejmować pochopnych decyzji podyktowanych doraźnymi potrzebami budżetu - _powiedział minister Michał Boni. *

_ - Jeśli rozważana jest kwestia zwieszenia przekazywania składek do Otwartych Funduszy Emerytalnych, to problem polega w tym, na jakich warunkach to zrobić _ - powiedział Boni.

W środę media podały, że rząd rozważa, czy od stycznia 2011 r. zawiesić przekazywanie części składki do OFE na najbliższe dwa lata. Zmiany mają pozwolić na utrzymanie bezpiecznego poziomu 55-proc. progu ostrożnościowego długu finansów publicznych. Obecnie do OFE trafia 7,3 proc. pensji pracowników, zaś do ZUS - 12,2 proc.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t87169.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/boni;zadowolony;choc;fedak;nie;odpuszcza;ofe,2,0,714242.html) Boni zadowolony. Choć Fedak nie odpuszcza OFE

_ - Najważniejszy jest klient, który musi wiedzieć, że jego składki będą nadal na jego koncie - nawet jeśli tylko wirtualnym - i jak będę one waloryzowane, że nie gorzej niż w sytuacji, gdyby pozostały w OFE _ - powiedział Boni.

Boni przypomniał też o stojącym przed Polską problemie demograficznym, który jest nierozerwalnie związany z systemem emerytalnym.

Chodzi o coraz większą liczbę osób starszych, pobierających świadczenia emerytalno-rentowe i malejącą liczbą osób pracujących. Minister zaznaczył, że obecnie pracuje w Polsce około 15,5 mln osób, czyli około 60 proc. osób w wieku produkcyjnym. Pobierających renty i emerytury jest zaś około 7 mln.

_ - Gdybyśmy nawet około 2020 osiągnęli zakładany cel, że będzie wówczas pracowało około 70 proc. Polaków w wieku produkcyjnym, to i tak nadal będzie to liczba około 15,5-16 mln osób. Jednocześnie emerytów i rencistów będzie wówczas 10,5 mln. _ - podkreślił Boni. _ Dyskutując o systemie emerytalnym trzeba myśleć w perspektywie 20-30 lat, a nie tylko o doraźnych problemach budżetowych, choć i w tej sprawie trzeba szukać rozwiązań _ - dodał.

W ocenie Boniego potrzeby rozwojowe Polski nie mogą być finansowane tylko z budżetu państwa czy środków unijnych, bo nie wiemy, jakie one będą w kolejnych latach. Muszą być więc uruchomione dodatkowe źródła finansowania rozwoju, a są nimi - według ministra Boniego - partnerstwo publiczno-prywatne, energia i kapitał tkwiące w przedsiębiorstwach oraz rynek kapitałowy, na którym funkcjonują także fundusze emerytalne.

_ - Ci, którzy tak łatwo dyskutują na temat funduszy emerytalnych i tego czy, i ile im zabrać, czy też nie zabierać, w imię naiwnie populistycznego przeciwstawiania się kapitalizmowi, zapominają, że jest to bardzo ważne źródło finansowania gospodarki _ - powiedział Boni.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/t86452.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/fedak;atakuje;boniego;on;gra;dla;towarzystw;emerytalnych,78,0,713038.html) Fedak atakuje Boniego: On gra dla Towarzystw Emerytalnych

Zdaniem Boniego, wyliczenia ZUS i ministra finansów, według których - obecny system emerytalny, w ciągu 40-50 lat doda nam 80-90 proc. do naszego długu publicznego - są błędne._ - Już dziś przychody ze składek są o 4 mld zł wyższe niż zakładał ZUS i Ministerstwo Finansów _ - powiedział Boni.

_ - Proste wyliczenia pokazują, że dług publiczny, związany z OFE, z przyszłością systemu emerytalnego, będzie o 25 pkt. proc. niższy od zakładanego przez ZUS i ministra finansów, co oznacza podwyższenie całego długu publicznego najwyżej o 65 proc., a nie o 90 proc. _ - wyjaśnił Boni. - _ Dlatego będą zabiegał, by to rzetelnie policzyć, a nie tylko straszyć obywateli _ - dodał.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t87169.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/przedsiebiorcy;dobrze;oceniaja;projekt;reformy;ofe,117,0,705909.html) Przedsiębiorcy dobrze oceniają projekt reformy OFE Minister Michał Boni proponuje m.in. wprowadzenie subfunduszy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/147/t90259.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/zus;lepszy;od;ofe;rzad;daje;funduszom;ostatnia;szanse,193,0,665025.html) ZUS lepszy od OFE. Rząd daje funduszom ostatnią szansę Przez jedenaście lat od wprowadzenia reformy emerytalnej najlepszy OFE zarobił dla przyszłych emerytów niewiele ponad 45 procent. W tym samym czasie kapitał zgromadzony w ZUS został zwaloryzowany o prawie 60 procent.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/223/t49375.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rostowski;krytykuje;bruksele;za;decyzje;w;sprawie;ofe,202,0,684490.html) Rostowski krytykuje Brukselę za decyzję w sprawie OFE Minister finansów: Propozycje dotyczące nie wliczania pieniędzy dla Funduszy do deficytu są niewystarczające.
Tagi: reforma ofe, michał boni, emerytury, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, porady, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz