Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

OFE dostaną mniej. Tusk: Kamień spadł mi z serca

0
Podziel się:

Chociaż premierowi udało się przeforsować wszystkie rządowe propozycje zmian w OFE, nie przekonał do nich opozycji i ekspertów.

OFE dostaną mniej. Tusk: Kamień spadł mi z serca
(PAP/Leszek Szymański)

Premier Donald Tusk uważa, że przyjęcie rządowych propozycji było absolutnie niezbędne dla Polski. Chociaż udało mu się przeforsować wszystkie swoje pomysły, nie przekonał do nich opozycji.

_ - Mam przekonanie, że zrobiliśmy trudną, niełatwą do zaakceptowania przez wielu rzecz, niezbędną absolutnie w interesie Polski. W tym sensie kamień z serca mi spadł, że pewien etap pokonaliśmy _ - powiedział po wczorajszym głosowaniu w sprawie zmian w systemie emerytalnym Tusk.Uchwalona w piątek przez Sejm nowelizacja ustawy przewiduje zmniejszenie składki przekazywanej do OFE z 7,3 procent do 2,3 procent. Od 2017 roku do OFE ma trafiać 3,5 procent naszego wynagrodzenia. Składki przesunięte z OFE do ZUS-u zostaną zaksięgowane na indywidualnych subkontach i będą dziedziczone tak samo, jak w OFE.

Podkreślił, że od samego początku prac nad zmianami w OFE wiedział, że będą one atakowane przez rozmaite środowiska, a pojawiające się opinie będą koncentrowały się głównie _ przeciwko rządowi w tej batalii _.

Szef rządu zaznaczył, że nie obawia się zarzutu o niekonstytucyjność ustawy. Sejm przyjął poprawkę, zgodnie z którą wejdzie ona w życie (z pewnymi wyjątkami) 1 maja 2011 roku, a nie po upływie przynajmniej miesięcznego vacatio legis, jak zapisano pierwotnie w projekcie rządowym.

Zdaniem premiera, źle dzieje się na rynku specjalistów od konstytucji, gdyż już prawie każda ustawa zdobywa bardzo dużo opinii negatywnych i pozytywnych. _ - Coś złego się dzieje, jeśli to samo środowisko wydaje opinie negatywne i pozytywne na temat tego samego projektu _ - powiedział Tusk.

Jak podkreślił, poprzez tę poprawkę rząd chciał uniknąć ryzyka podpisania przez prezydenta ustawy dopiero 1 kwietnia, co - według szefa rządu - oznaczałoby utratę miesiąca, a co za tym idzie blisko 2 mld złotych.

Tymczasem Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych zamówiła opinię prawną rządowego projektu. Wynika z niej, że ustawa podważa zaufanie obywateli do państwa. Prawnicy uważają też, że w ustawie brakuje oceny skutków ekonomicznych i społecznych wejścia w życie ustawy. Taką ekspertyzą nie jest zdziwiona minister pracy Jolanta Fedak.

- _ Nic dziwnego, że Izba kwestionuje ustawę. Ona pozbawia towarzystwa w tym roku 11 miliardów złotych, a w przyszłym roku następnych kilkunastu. Nic dziwnego, że Izba zamawia takie ekspertyzy, ale nie sądzę, żeby zmniejszenie składki było niekonstytucyjne _ - mówi Fedak.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI JOLANTY FEDAK:

(Źródło: IAR)

Zdaniem minister pracy towarzystwa ubezpieczeniowe stracą, ale zyskają emeryci. - _ To wyraźny, duży krok we właściwym kierunku. Emeryci na tym zyskają, ponieważ pomijamy ogromne koszty transakcyjne _- mówi Jolanta Fedak.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI JOLANTY FEDAK:

(Źródło: IAR)

Tymczasem krytycznie do zmian w systemie emerytalnym podchodzą nie tylko towarzystwa emerytalne, ale i eksperci. Według Marcina Peterlika z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową reforma OFE przełoży się między innymi na sytuację naszego rynku kapitałowego, bo OFE w ostatnich latach były poważnym graczem na giełdzie.

- _ W tej sytuacji odcięcie poważnej ilości kapitału z giełdy musi negatywnie wpłynąć na sytuację na parkiecie, to nie ulega wątpliwości. Jeśli chodzi o sytuację na rynku walutowym, nie sądzę, żeby te głosowania miały jakieś znaczenie _- mówi Peterlik.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI MARCINA PETERLIKA:

(Źródło: IAR)

Natomiast zdaniem analityka firmy doradczej A-Z Finanse Pawła Cymcyka przyjęte przez rząd zmiany w systemie emerytalnym będą miały wpływ na nasz rynek kapitałowy, ale w długim terminie. W krótkim okresie - kilkunastu miesięcy czy tygodni nie będzie to miało, według niego, żadnego wpływu.

Tusk pytany, jak zareagował minister Michał Boni na odrzucenie przez Sejm poprawek klubu PJN dotyczących m.in. losowań do OFE osób, które same nie wybrały funduszu, odparł, że _ ustawy nie są od tego, żeby komuś robić przyjemność albo przykrość _.

_ - Dla mnie ważne jest to, że projekt w tym kształcie w jakim rząd go przedstawił z bardzo nielicznymi technicznymi poprawkami zyskał akceptację większości Sejmu. My tę ustawę robimy nie po to żeby jakiemuś klubowi sprawiać satysfakcję, tylko żeby była dobra _ - podkreślił premier.

Szef doradców premiera wydawał się jednak zadowolony z wyniku głosowania. Michał Boni uważa, że przyszli emeryci na zmianach nie stracą i z pewnością mogą się czuć bezpiecznie. - _ Dla przeciętnego przyszłego emeryta oznacza to rozwiązania, które w niczym nie zmieniają jego przyszłej emerytury. Inaczej dystrybuują składkę przekazywaną do OFE, ale z odpowiednią waloryzacją tego, co będzie ewidencjonowane w ZUS-ie _ - powiedział minister Boni po zakończeniu głosowania.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI MICHAŁA BONIEGO:

(Źródło: IAR)

Minister Michał Boni zaznaczył, że wprowadzane zmiany oznaczają też większą szansę na to, by środki przekazywane do OFE były inwestowane z większą stopą zwrotu, ze względu na to, że poszerzą się limity inwestycyjne.

Innego o zdania jest posłanka PiS-u Beata Szydło, która uważa, że przyszli emeryci na zmianach stracą. - _ Rząd przekonuje, że emerytury będą wyższe, ale myślę, że nawet ci, którzy się niespecjalnie w temacie orientują, potrafią zrozumieć, że jeżeli jest niższa składka, to emerytura potem nie może być wyższa _- powiedziała Szydło.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI BEATY SZYDŁO:

(Źródło: IAR)

Posłanka PiS wyraziła też ubolewanie, że Sejm nie zgodził się na propozycję PiS, by każdy mógł zdecydować, czy powierzyć część pieniędzy OFE, czy przekazać je tylko do ZUS. Beata Szydło uważa, że większość Polaków nadal nie wie, o co chodzi w nowelizacji ustawy.

-_ Nie było prawdziwej debaty, nie było rzeczowej informacji ze strony rządu, wypowiedzianej prostym językiem. Badania pokazują, że ponad połowa, blisko 70 procent osób, nie jest zorientowanych, o co w tych zmianach chodzi _- powiedziała posłanka.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI BEATY SZYDŁO:

(Źródło: IAR)

W piątkowym głosowaniu posłowie zgodzili się z wnioskiem PO, dzięki któremu przewidziany w ustawie zakaz akwizycji na rzecz OFE będzie obowiązywał dopiero od 1 stycznia 2012 roku. Dłuższe vacatio legis ma umożliwić akwizytorom rozwiązanie umów podpisanych z towarzystwami emerytalnymi.

Odrzucone zostały natomiast wszystkie poprawki zgłoszone przez opozycję. Sejm nie zgodził się na propozycję PiS, by każdy mógł zdecydować, czy powierzyć część pieniędzy OFE, czy przekazać je tylko do ZUS. Poparcia nie uzyskały także poprawki SLD, w tym propozycja zmiany zasad obliczania ulgi podatkowej przysługującej osobom, które zdecydowałyby się dodatkowo oszczędzać na emeryturę.

Ustawa została przesłana do Senatu i dziś mają się nią zająć senackie komisje. Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz zapowiedział, że Senat będzie zajmował się ustawą o OFE na posiedzeniu zwołanym na najbliższą środę i czwartek.

_ - Ustawę poprę, bo uważam, że to jest ustawa konieczna. Są różne wyliczenia, sprzeczne głosy, ja jednak uważam, że aparat do obliczania tego typu rzeczy ma ministerstwo finansów i wierzę w te liczby, które podaje minister finansów _ - powiedział na konferencji prasowej Borusewicz.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/72/t136008.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/sejm;przeglosowal;zmniejszenie;skladki;do;ofe,195,0,800963.html) Sejm przegłosował zmniejszenie składki do OFE Sejm przyjął rządowe propozycje zmian w systemie emerytalnym. Za głosowało 237 posłów, 154 było przeciw, 40 wstrzymało się od głosu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t136118.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/tusk;zmiany;w;ofe;zgodne;z;konstytucja,254,0,800766.html) Tusk: Zmiany w OFE zgodne z konstytucją Inaczej w Polsce nie byłaby możliwa żadna korekta systemu emerytalnego, mówi premier.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/58/t134970.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/mniejsze;skladki;do;ofe;danina;obywateli,199,0,794567.html) Mniejsze składki do OFE "daniną" obywateli Obniżenie składki do OFE ma sens pod warunkiem, że pójdą za nim inne reformy, uważają ekonomiści.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)