Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezydent niezdecydowany. Zastanawia się nad OFE

0
Podziel się:

Komorowski uważa jednak, że rządowa propozycja nie stanowi zagrożenia dla wysokości emerytur.

Prezydent niezdecydowany. Zastanawia się nad OFE
(prezydent.pl/GFDL)
bECCoBnp

Prezydent Bronisław Komorowski nie zdecydował jeszcze, czy podpisze ustawę o zmianach w OFE. Powiedział, że czeka na to, aż ustawa wyjdzie z parlamentu. Po debacie w sprawie zmian w OFE prezydent opowiedział się ponadto za dalszą reformą systemu emerytalnego.

- _ Ta debata jest dowodem na to, że z problemem zapoznaję się w sposób rzetelny i głęboki. Dzisiaj za wcześnie, bym mógł powiedzieć z pełną odpowiedzialnością, jak ustosunkuję się do ustawy, tym bardziej, że ustawa jeszcze trafi do Sejmu _ - powiedział Komorowski pytany - podczas konferencji prasowej po debacie - czy podpisze ustawę zakładającą zmiany w OFE.

POSŁUCHAJ PREZYDENTA KOMOROWSKIEGO:

- _ Z wieloletniej praktyki sejmowej wiem, że tam mogą pojawić się jakieś zmiany pogłębiające wątpliwości, albo może (je) rozwiewające _ - dodał Komorowski. Zastrzegł, że ostateczną decyzję podejmie _ po analizie projektu, po jego przyjściu z Sejmu oraz po uzyskaniu pełnej wiedzy, co do ryzyka konstytucyjności _.

bECCoBnr

We wtorek rząd przyjął projekt zmian w systemie emerytalnym, zgodnie z którym składka przekazywana z ZUS do OFE zostanie zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc., a potem będzie stopniowo wzrastać, by w 2017 r. osiągnąć 3,5 proc. Pieniądze, które zamiast trafić do OFE, pozostaną w ZUS, pójdą na specjalne indywidualne subkonta. Zasady dziedziczenia pieniędzy na subkontach w ZUS będą takie same, jak w OFE. Środki te będą też waloryzowane o wskaźnik wzrostu gospodarczego z ostatnich pięciu lat i inflacji. W projekcie, którego pierwsze czytanie ma odbyć się w Sejmie 16 marca, zapisano 30-dniowe vacatio legis. Rząd chce, by zmiany weszły w życie od 1 maja.

Prezydent zaznaczył też, że sam skierował do rządu kilka uwag w sprawie powstającego projektu i zostały one przez rząd zaakceptowane. - _ To oczywiście jest elementem dodatkowo ułatwiającym podjęcie pozytywnej decyzji _ - powiedział.

Poinformował ponadto, że przewidując _ konieczność dużego tempa prac nad ustawą _, jego kancelaria zamówiła ekspertyzy konstytucjonalistów dotyczące założeń projektu. - _ To samo będzie trzeba zrobić po przyjściu ustawy z Sejmu, bo tutaj nie może być żadnych wątpliwości _ - zaznaczył.

bECCoBnx

POSŁUCHAJ PREZYDENTA KOMOROWSKIEGO:

Komorowski uważa, że rządowa propozycja nie stanowi zagrożenia dla wysokości emerytur. Jak podkreślił, polscy emeryci muszą mieć 100 proc. pewności, że te zmiany gwarantują bezpieczeństwo i odpowiedni poziom ich emerytur.

- _ Rozwiązania proponowane w przedłożeniu rządowym nie stanowią zagrożenia dla wysokości emerytur, a więc należy je rozpatrywać z punktu wiedzenia albo szans na bezpieczeństwo systemu emerytalnego, jak również z punktu widzenia szans na skuteczne zwalczanie deficytu budżetowego _ - powiedział Komorowski.

bECCoBny

W debacie, która odbyła się w Belwederze, uczestniczyli zwolennicy i przeciwnicy rządowych planów zmniejszenia składki do OFE m.in. minister finansów Jacek Rostowski, minister w kancelarii premiera Michał Boni, prof. Leszek Balcerowicz - były prezes NBP oraz b. wicepremier i minister finansów Jan Krzysztof Bielecki - szef Rady Gospodarczej przy premierze.

- _ Tak odebrałem tę debatę, że chyba wszyscy eksperci, ale także i praktycy w zakresie polityki społecznej, czy praktyki ogólnopolitycznej, w pełni akceptują pogląd, że druga transza reformy systemu emerytalnego jest absolutnie niezbędna, jako odpowiedź na - niezależne od nas, do pewnego stopnia niezależne - trendy demograficzne _ - powiedział Komorowski.

Zaznaczył też, że uczestnicy piątkowej debaty zgodzili się co do potrzeby _ drugiej transzy _ reformy systemu emerytalnego.

Prezydent wyraził ponadto nadzieję, że debata przyczyni się _ do wyjaśnienia stanowisk _ i _ uzbrojenia _ go w wiedzę, która będzie podstawą do podjęcia przez niego decyzji o podpisaniu, bądź niepodpisaniu ustawy w sprawie zmian w OFE.

bECCoBnz

[ ( http://static1.money.pl/i/h/168/t132008.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/borowski;zmiany;w;ofe;to;nie;skok;na;kase,253,0,791805.html) Borowski: Zmiany w OFE to nie skok na kasę
W jego ocenie, na problem zmian w OFE należy również spojrzeć jako na zachętę do głębokiej debaty publicznej nad sprawami dalszego reformowania systemu emerytalnego. - _ Chodzi o to, aby polscy emeryci mieli stuprocentową pewność, że rozwiązania wdrażane w Polsce gwarantują bezpieczeństwo i odpowiedni poziom emerytury _ - zaznaczył prezydent.

Pytany, czy prezydenckie debaty eksperckie będą organizowane także przy innych ustawach i czy to oznacza, że będzie on recenzentem partii rządzącej, Komorowski odparł, że prezydent powinien przede wszystkim pełnić funkcję elementu tonującego ostrość debaty w sprawach wykraczających poza zwykły spór polityczny.

- _ Najmniejszą mam ochotę występowania w roli recenzenta, bo recenzent to jest ktoś taki, kto nie bierze odpowiedzialności za nic. Prezydent w polskim ustroju ma możliwość wpływania na kierunek spraw, ale także - jeśli chce - ma możliwość wychodzenia z inicjatywami i dźwigania cząstki odpowiedzialności za modernizację Polski. Nie chciałbym nigdy brać odpowiedzialności za brak działań i za brak zamysłów modernizacyjnych _ - powiedział Komorowski.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/63/t134975.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/ekonomisci;zmiany;w;ofe;szkodliwe,27,0,792347.html) Ekonomiści: Zmiany w OFE szkodliwe Eksperci biorący udział w prezydenckiej debacie o OFE uważają, że proponowane przez rząd zmiany naruszają zasadę zaufania obywateli do państwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/58/t134970.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/reforma;emerytalna;byla;niezbedna,225,0,792289.html) "Reforma emerytalna była niezbędna" Komorowski: _ Jak zmiany w OFE wpłyną na poziom przyszłych emerytur, to z punktu widzenia społeczeństwa, jest rzecz najważniejsza _ - stwierdził Komorowski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t134880.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nie;trzeba;zmian;w;ofe;pieniadze;mozna;znalezc;gdzie;indziej,61,0,791613.html) Nie trzeba zmian w OFE. Pieniądze można znaleźć gdzie indziej Powrót do dawnej składki rentowej - 160 mld złotych. Jedna stawka VAT - 100 mld złotych. To więcej niż Tusk chce zaoszczędzić na OFE.
bECCoBnS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)