Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Wszystko jasne. GUS pokazał kluczowe dane dla emerytów

677
Podziel się:

Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2023 roku wyniosło 7155,48 zł - informuje Główny Urząd Statystyczny. Te dane pozwalają obliczyć, ile wyniesie waloryzacja emerytur. Podwyżka, która będzie miała miejsce w marcu, opiera się na dwóch wskaźnikach.

Wszystko jasne. GUS pokazał kluczowe dane dla emerytów
GUS podał ważne dane dla emerytów na 2024 rok (East News, ZOFIA BAZAK)

Waloryzacja emerytur jest wyliczana na podstawie dwóch współczynników. Pierwszy to tzw. inflacja emerycka. Poznaliśmy jej wysokość w połowie stycznia i wiemy, że wyniosła 11,9 proc. Zasady waloryzacji wskazują, że świadczenia dla seniorów wzrosną co najmniej o tę właśnie wartość.

Waloryzacja emerytur 2024. GUS podał kluczowy wskaźnik

Nieco bardziej szczegółowy wskaźnik pozwalający na ostateczne wyliczenie waloryzacji poznaliśmy w piątek. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2023 r. wyniosło 7155,48 . O ile więc wzrosną emerytury w marcu? Najniższa emerytura (1588,44 zł) będzie wyższa o nie mniej niż 192,50 zł brutto. Wyniesie niespełna 1781 zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowy podatek na armię. Czy to dobry pomysł? - Marcin Piątkowski - Biznes Klasa #16

GUS podał też inne dane. Przeciętne wynagrodzenie w IV kwartale 2023 r. wyniosło 7540,36 zł. Natomiast realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w 2023 r. w stosunku do 2022 r. wyniósł 1,1 proc.

Waloryzacja emerytur wyniesie więc 12,12 proc. - wylicza ekspert emerytalny Oskar Sobolewski. "Tak wysoka waloryzacja to przede wszystkim konsekwencja wysokiej inflacji" - wskazuje.

Jak wyliczana jest waloryzacja emerytur? Inflacja emerycka wynosi 11,9 proc. Do tej wartości dolicza się 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. Ten wyniósł 1,1 proc. Do 11,9 proc. należy więc dodać 0,22 proc., co daje 12,12 proc. I właśnie tyle wyniesie wskaźnik waloryzacji.

Druga waloryzacja na horyzoncie

Wzrost świadczeń w marcu prawdopodobnie nie będzie jedynym. Bardzo prawdopodobne, że miejsce będzie miała druga waloryzacja emerytury. To jedna z obietnic Koalicji Obywatelskiej z kampanii wyborczej.

Wszystko jednak wskazuje na to, że tego kryterium w tym roku nie uda się spełnić, ponieważ wzrost cen wyraźnie zwalnia. Ekonomiści przewidują, że w połowie roku inflacja wyniesie 3-4 proc.

Co zatem może zrobić rząd? - Może wprowadzić zapis, że jeśli prognozowana inflacja w całym roku wyniesie 5 proc., to otwierałoby to możliwość przeprowadzenia drugiej podwyżki w roku. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku minimalnej pensji. Jeśli prognozy zakładają, że inflacja przekroczy 5 proc., wtedy są dwie podwyżki w roku – wyjaśnił dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji UW, z którym rozmawiał "Fakt".

Według danych z marca 2023 r. emerytury i renty w ZUS pobierało wówczas 7,9 mln świadczeniobiorców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(677)
Nadia
4 dni temu
Ja mam pewną pracę, więc bez problemu zabezpieczam się na przyszłość. Bycie Opiekunką dziecięcą to dla mnie więcej niż praca – to przyjemność. Dzięki Studium Pracowników Medycznych i Społecznych, czuję się pewnie w swoich umiejętnościach opiekuńczych i mogę robić to, co kocham. Polecam tę drogę każdemu, kto ceni sobie pracę z pasją i satysfakcjonujące wynagrodzenie.
Emeryt
2 tyg. temu
A po wyborach samorządowych piniendzy nima i ni bendzie
Stenia
2 tyg. temu
W wałek nas nie róbcie bo mamy tego dość! Zarabiałam sporo i sporo odprowadzałam do Zusu, który z moich składek płacił emerytury. Teraz nie dostaję ani 13 ani 14 bo mam zacną emeryturę. No chyba coś jest nie tak, dlaczego nie mam też dodatków? Dyskryminacja za duże odprowadzane składki?
Dziadzisko
2 tyg. temu
Przecie one mowio, że amrytura to pańska łaska, cieszmy się że coskolwiek dajo, by śmy nie pozdychali z głodu, my dziady to ich kula u nogi ,popierajmy więc ich czynem, umierajmy przed terminem!
Stuligrosz
2 tyg. temu
A co z oszczędnościami zaskórniakami na czarną godzinę lub emeryturę .
...
Następna strona