Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zmiany w OFE. Jak sprawdzić, ile pieniędzy odłożyliśmy?

126
Podziel się

Rząd zapowiedział likwidację Otwartych Funduszy Emerytalnych. Zgromadzone tam środki trafią do ZUS lub na indywidualne konto konkretnej osoby (tzw. IKE). Wyjaśniamy, jak sprawdzić ile już odłożyliśmy w OFE.

Średnio każdy Polak odłożył w OFE ok. 10 tys. złotych.
Średnio każdy Polak odłożył w OFE ok. 10 tys. złotych. (East News, Andrzej Hulimka/REPORTER)
bDSMUtRx

Szacuje się, że niemal 16 mln Polaków zgromadziło w OFE ponad 162 mld zł.

Pieniądze do OFE trafiają za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który przekazuje część naszej składki (dokładnie 2,92 proc. podstawy wynagrodzenia) Otwartym Funduszom Emerytalnym.

O tym, jaka kwota trafiła do OFE, dowiemy się logując się do Platformy Usług Elektronicznych dostępnej na stronie Zakładu.

bDSMUtRz
Zobacz także: Obejrzyj: Znika OFE. "Polacy będą mieli dwie opcje do wyboru, jedna będzie domyślna"

Co ważne, wszystkie pieniądze, które gromadzą OFE, przeliczane są na jednostki rozrachunkowe. Ich wartość zmienia się każdego dnia. W roku 1999, kiedy powstawały Otwarte Fundusze Emerytalne, wartość jednostki rozrachunkowej wynosiła 10 zł. Dziś to ok. czterdzieści kilka złotych.

Mnożąc liczbę posiadanych jednostek rozrachunkowych przez aktualną wartość jednostki rozrachunkowej można dowiedzieć się, jaki kapitał dotychczas zebrano w Funduszu.

bDSMUtRF

Po drugie aktywni użytkownicy OFE co roku dostają od swojego funduszu informację o tym, ile jednostek rozrachunkowych zgromadzili i jaka jest ich wartość.

Wreszcie każdy fundusz ma platformę, na którą można się zalogować i na bieżąco sprawdzić wartość zgromadzonych tam środków emerytalnych.

Otwarte fundusze emerytalne powstały w ramach reformy systemu emerytalnego w 1999 roku. Był to system oparty na dwóch obowiązkowych filarach - publicznym i kapitałowym.

bDSMUtRG

Połowa z niemal 16 mln oszczędzających w OFE ma na swoim koncie mniej niż 5 tys. Co piąty pracownik w Otwartych Funduszach ma od 5 tys. do 10 tys. zł, a co trzeci ponad 10 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDSMUtSa
KOMENTARZE
(126)
Doc
2 lata temu
I tak państwo okrada ludzi w majestatu prawa które samo tworzy. I jeszcze ta ilość procentów które zabiorą za przekształcenie. Nic tylko zmieniać co 2 lata aż nic nie zostanie a pote znowu stwożyć coś na kształt OFE np IPP i to jest samograj do okradania głupiego narodu, tylko ci nauczyciele muszą jeszcze mniej zarabiać żeby tam pracowali same niedojdy i pacany. No ale naradzie to na dalszy plan bo niestety trzymają się mocno i w dodatku coś potrafią przekazać dzieciom no a z tej wiedzy to tylko kłopoty bo coś rozumieją
andy
2 lata temu
Powinni jeszcze zlikwidować ZUS i wszystkie środki oddać właścicielowi.
Bdbd
2 lata temu
Zlodzieje
bDSMUtSb
ana
2 lata temu
no trzeba mieć skąd brać na te obietnice przedwyborcze, likwidacja OFE , drożejąca benzyna to przecież tylko na ++++. A głupi się cieszą, że dostaną coś od Państwa a nie zwracają już uwagi jak wszystko drożeje ! Szla...mnie trafia
ewa
2 lata temu
A ciekawe co jest z pieniędzmi osoby która już zmarła gdzie one są?
...
Następna strona