Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zmiany w OFE. Jak sprawdzić, ile pieniędzy odłożyliśmy?

Rząd zapowiedział likwidację Otwartych Funduszy Emerytalnych. Zgromadzone tam środki trafią do ZUS lub na indywidualne konto konkretnej osoby (tzw. IKE). Wyjaśniamy, jak sprawdzić ile już odłożyliśmy w OFE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Średnio każdy Polak odłożył w OFE ok. 10 tys. złotych. (Fot: Andrzej Hulimka/REPORTER)

Szacuje się, że niemal 16 mln Polaków zgromadziło w OFE ponad 162 mld zł.

Pieniądze do OFE trafiają za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który przekazuje część naszej składki (dokładnie 2,92 proc. podstawy wynagrodzenia) Otwartym Funduszom Emerytalnym.

O tym, jaka kwota trafiła do OFE, dowiemy się logując się do Platformy Usług Elektronicznych dostępnej na stronie Zakładu.

Obejrzyj: Znika OFE. "Polacy będą mieli dwie opcje do wyboru, jedna będzie domyślna"

Co ważne, wszystkie pieniądze, które gromadzą OFE, przeliczane są na jednostki rozrachunkowe. Ich wartość zmienia się każdego dnia. W roku 1999, kiedy powstawały Otwarte Fundusze Emerytalne, wartość jednostki rozrachunkowej wynosiła 10 zł. Dziś to ok. czterdzieści kilka złotych.

Mnożąc liczbę posiadanych jednostek rozrachunkowych przez aktualną wartość jednostki rozrachunkowej można dowiedzieć się, jaki kapitał dotychczas zebrano w Funduszu.

Po drugie aktywni użytkownicy OFE co roku dostają od swojego funduszu informację o tym, ile jednostek rozrachunkowych zgromadzili i jaka jest ich wartość.

Wreszcie każdy fundusz ma platformę, na którą można się zalogować i na bieżąco sprawdzić wartość zgromadzonych tam środków emerytalnych.

Otwarte fundusze emerytalne powstały w ramach reformy systemu emerytalnego w 1999 roku. Był to system oparty na dwóch obowiązkowych filarach - publicznym i kapitałowym.

Połowa z niemal 16 mln oszczędzających w OFE ma na swoim koncie mniej niż 5 tys. Co piąty pracownik w Otwartych Funduszach ma od 5 tys. do 10 tys. zł, a co trzeci ponad 10 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ofe, wiadomosci, zus, ike, emerytury, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-04-2019

DocI tak państwo okrada ludzi w majestatu prawa które samo tworzy. I jeszcze ta ilość procentów które zabiorą za przekształcenie. Nic tylko zmieniać co 2 … Czytaj całość

16-04-2019

andyPowinni jeszcze zlikwidować ZUS i wszystkie środki oddać właścicielowi.

16-04-2019

BdbdZlodzieje

Rozwiń komentarze (126)