Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Łukasik
|

Zmiany w OFE. Jak sprawdzić, ile pieniędzy odłożyliśmy?

126
Podziel się:

Rząd zapowiedział likwidację Otwartych Funduszy Emerytalnych. Zgromadzone tam środki trafią do ZUS lub na indywidualne konto konkretnej osoby (tzw. IKE). Wyjaśniamy, jak sprawdzić ile już odłożyliśmy w OFE.

Średnio każdy Polak odłożył w OFE ok. 10 tys. złotych.
Średnio każdy Polak odłożył w OFE ok. 10 tys. złotych. (East News, Andrzej Hulimka/REPORTER)

Szacuje się, że niemal 16 mln Polaków zgromadziło w OFE ponad 162 mld zł.

Pieniądze do OFE trafiają za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który przekazuje część naszej składki (dokładnie 2,92 proc. podstawy wynagrodzenia) Otwartym Funduszom Emerytalnym.

O tym, jaka kwota trafiła do OFE, dowiemy się logując się do Platformy Usług Elektronicznych dostępnej na stronie Zakładu.

Zobacz także: Obejrzyj: Znika OFE. "Polacy będą mieli dwie opcje do wyboru, jedna będzie domyślna"

Co ważne, wszystkie pieniądze, które gromadzą OFE, przeliczane są na jednostki rozrachunkowe. Ich wartość zmienia się każdego dnia. W roku 1999, kiedy powstawały Otwarte Fundusze Emerytalne, wartość jednostki rozrachunkowej wynosiła 10 zł. Dziś to ok. czterdzieści kilka złotych.

Mnożąc liczbę posiadanych jednostek rozrachunkowych przez aktualną wartość jednostki rozrachunkowej można dowiedzieć się, jaki kapitał dotychczas zebrano w Funduszu.

Po drugie aktywni użytkownicy OFE co roku dostają od swojego funduszu informację o tym, ile jednostek rozrachunkowych zgromadzili i jaka jest ich wartość.

Wreszcie każdy fundusz ma platformę, na którą można się zalogować i na bieżąco sprawdzić wartość zgromadzonych tam środków emerytalnych.

Otwarte fundusze emerytalne powstały w ramach reformy systemu emerytalnego w 1999 roku. Był to system oparty na dwóch obowiązkowych filarach - publicznym i kapitałowym.

Połowa z niemal 16 mln oszczędzających w OFE ma na swoim koncie mniej niż 5 tys. Co piąty pracownik w Otwartych Funduszach ma od 5 tys. do 10 tys. zł, a co trzeci ponad 10 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(126)
Adam
4 lata temu
Złodziejami był rząd Donalda Tuska jak ukradli z OFE pieniądze, aby załatać dziurę po własnej działalności. Od tego czasu ilośc pieniędzy na kontach była zbyt małą aby można z tego zrobić dodatek do emerytury. PIS zrobił co mógł aby reszta pieniędzy nie zostałą zabrana przy innych rządach. Ale jest wiele niejasności co do IKE, i trzeba poczekać min 3 lata. Zanim się zdecydujemy.
AluStar
4 lata temu
Jak to Latwo mozna okrasc polakow - tyle milionow zabrac bez konsekwencji. Naszych pieniedzy !
To ja
4 lata temu
Likwidacja ZUS jest konieczna Dosc okradania ludzi ZUS to potega ale nie jest wyrocznia tego swiata
Kolak
5 lata temu
To się napisaliście. Może protesty, może nie wybrać takich "złodziei" którzy choć trochę nam zostawią. Przecież gdyby mogli, ONI, po, pis, sld, psl zandberg to dodrukowaliby kasy i zabrali to w innej formie.
Pytanko
5 lata temu
Szary Polak jak ma zalogiwac sie?
...
Następna strona