Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

ZUS na początek, podatki później. Nowy pomysł w rządzie dot. emerytur

21
Podziel się:

W rządowym zapleczu coraz głośniej mówi się o pomyśle wprowadzenia "podatko-składki". Zmiana miałaby polegać na tym, by od najmniej zarabiających najpierw pobierać składki na ZUS, a dopiero powyżej pewnego poziomu na PIT. W ten sposób takim osobom łatwiej byłoby uzbierać składkę emerytalną.

Rząd zastanawia się, jak wesprzeć system emerytalny. Pojawił się pomysł "podatko-składki"
Rząd zastanawia się, jak wesprzeć system emerytalny. Pojawił się pomysł "podatko-składki" (PAP, Marcin Bielecki)

Eksperckie zaplecze rządu lobbuje za wprowadzeniem "podatko-składki". Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", chodzi o to, by od osób o najniższych dochodach najpierw pobierać pieniądze na ZUS, a dopiero po przekroczeniu pewnego poziomu dochodów - na PIT. To miałoby sprawić, że mniej zamożnym łatwiej będzie uzbierać składkę emerytalną i tym samym zmniejszy się liczba minimalnych świadczeń.

Podobny pomysł w rozmowie z "DGP" przedstawił już wcześniej wicepremier Jarosław Gowin, jednak - jak podkreśla jeden z rozmówców dziennika - jest to koncepcja konkurencyjna wobec idei uszczelniania składek ZUS, czyli oskładkowania umów o dzieło czy likwidacji tzw. zbiegów ubezpieczenia. Uszczelnienie składek ZUS zostało nawet wpisane do zaktualizowanego Programu konwergencji.

Nie wiadomo czy, kiedy i jakie rozwiązanie zostanie przyjęte - wciąż trwa rządowa dyskusja nad wsparciem systemu emerytalnego i sposobem na wyższe świadczenia emerytalne. Jedyne co jest coraz bardziej pewne to, że rządząca partia odstąpi od zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS, na co mocną niezgodę akcentowali koalicjanci z Porozumienia Gowina.

Zobacz także: Obejrzyj: Minimalna składka, minimalna emerytura. "Będzie problem"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(21)
gnago
5 lata temu
Co za bzdety . Gdzie można to można 65 letni murarz ma przez dwa lata jeszcze dźwigać na deszczu bloczki silikatowe? jemu należy się emerytura przy 60 -ce, za szkodliwość dodatek 20% spoko służba zdrowia weźmie. A ugniatacz krzesła czy fotela to spokojnie może do 80 tki tyrać, bo zdrowie pozwala
DSD
5 lata temu
banda de......li, Emerytura to danina, i powinna byc zalezna od wplaconego podatku dochodowego.... ZUS powinien byc wliczony w podatek dochodowy tyle w temacie CYMBALy
ANTYpis
5 lata temu
Nieroby w akcji.
Nict
5 lata temu
XD
iw
5 lata temu
Może ktoś by im powiedział jak się od wynagrodzeń nalicza składki ZUS i podatek oraz jak się odlicza od dochodu albo wprowadza w koszty składkę ZUS od prowadzącego działalność gospodarczą bo ta ich ignorancja jest po prostu żenująca. Podnieście kwotę wolną od podatku i załatwione. A teraz poproszę wynagrodzenie godne pisowskiego specjalisty .
...
Następna strona