Notowania

ZUS na początek, podatki później. Nowy pomysł w rządzie dot. emerytur

W rządowym zapleczu coraz głośniej mówi się o pomyśle wprowadzenia "podatko-składki". Zmiana miałaby polegać na tym, by od najmniej zarabiających najpierw pobierać składki na ZUS, a dopiero powyżej pewnego poziomu na PIT. W ten sposób takim osobom łatwiej byłoby uzbierać składkę emerytalną.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Rząd zastanawia się, jak wesprzeć system emerytalny. Pojawił się pomysł "podatko-składki" (Fot: Marcin Bielecki)

Eksperckie zaplecze rządu lobbuje za wprowadzeniem "podatko-składki". Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", chodzi o to, by od osób o najniższych dochodach najpierw pobierać pieniądze na ZUS, a dopiero po przekroczeniu pewnego poziomu dochodów - na PIT. To miałoby sprawić, że mniej zamożnym łatwiej będzie uzbierać składkę emerytalną i tym samym zmniejszy się liczba minimalnych świadczeń.

Podobny pomysł w rozmowie z "DGP" przedstawił już wcześniej wicepremier Jarosław Gowin, jednak - jak podkreśla jeden z rozmówców dziennika - jest to koncepcja konkurencyjna wobec idei uszczelniania składek ZUS, czyli oskładkowania umów o dzieło czy likwidacji tzw. zbiegów ubezpieczenia. Uszczelnienie składek ZUS zostało nawet wpisane do zaktualizowanego Programu konwergencji.

Nie wiadomo czy, kiedy i jakie rozwiązanie zostanie przyjęte - wciąż trwa rządowa dyskusja nad wsparciem systemu emerytalnego i sposobem na wyższe świadczenia emerytalne. Jedyne co jest coraz bardziej pewne to, że rządząca partia odstąpi od zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS, na co mocną niezgodę akcentowali koalicjanci z Porozumienia Gowina.

Obejrzyj: Minimalna składka, minimalna emerytura. "Będzie problem"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: składki, podatki, zus, emerytura, rząd, pit, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-10-2019

SaI co jeszcze ? Wszyscy powinni płacić takie same podatki i składki bez względu na zarobki. Zero taryfy ulgowej dla gorzej zarabiających. Zawsze mogą … Czytaj całość

30-10-2019

quano"Zbiegami ubezpieczeniowymi" są przede wszystkim rolnicy.

30-10-2019

MaAndrządcy tego kraju..! wy zacznijcie sprawiedliwie płacić emerytury, każda osoba ma tzw PE SEL i środki odłożone w ZUSie..! wypłacajcie im to co sobie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (24)