Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

ZUS odpowiada Marczukowi. Emerytury w 2080 r. mają wynosić ponad 20 tys. zł

43
Podziel się

Zakład Ubezpieczeń Społecznych odpowiedział na twitterowe wpisy byłego wiceministra rodziny, a obecnie wiceprezesa Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuka. Marczuk napisał, że emerytura w 2080 roku wyniesie 1000 zł (na obecne pieniądze). ZUS odpowiada: to będzie ponad cztery razy więcej.

Gertruda Uścińska, prezes ZUS, udostępniła dziennikarzom prognozy Zakładu.
Gertruda Uścińska, prezes ZUS, udostępniła dziennikarzom prognozy Zakładu. (East News, Mariusz Grzelak)
bDyRFlhh

Przeciętna emerytura w 2055 r. ma wynieść 7,6 tys. zł. 23 lat później, w roku 2080 - już niemal 21 tys. zł. To dane zawarte w przesłanym money.pl komunikacie ZUS, który jest odpowiedzią na internetowy wpis wiceprezesa PFR, który ostrzegał przed niskimi świadczeniami emerytalnymi.

„Pasy zapięte? Kto ma słabe nerwy niech nie czyta. Oficjalny szacunek wysokości emerytur w przyszłości jaki dostałem z @zuspl. Teraz dostajemy 53,8 proc. ostatniej pensji (ok. 2,2 tys. zł). W 2045 będzie 32 proc., w 2060 - 24,9 proc., a 2080 - 23,1 proc. To będzie ok. 1 tys. zł na mc (na dzisiejsze pieniądze)” – pisał Marczuk, czym najwyraźniej chciał zachęcić do przystępowania do Pracowniczych Planów Kapitałowych.

bDyRFlhj

I teraz najciekawsze – zarówno ZUS, jak i Marczuk, mają rację. 7,6 tys. zł emerytury prognozowanej na 2055 r., to równowartość dzisiejszych 3,1 tys. zł przy prognozowanym przeciętnym wynagrodzeniu na poziomie 28,9 tys. zł (obecna wartość tych pieniędzy to 11,6 tys. zł). Stopa zastąpienia wyniesie więc nieco ponad 26 proc.

Zobacz także: Emerytury. Co zrobić, by nie były głodowe? "Konieczna jest długa, legalna praca"

Z kolei w 2080 r. przeciętna emerytura na poziomie 21 tys. zł (dzisiejsza wartość to 4,5 tys zł) będzie oznaczać stopę zastąpienia w wysokości 23,1 proc.

bDyRFlhp

"Wskazane dane ukazują że spada stopa zastąpienia (z racji szybciej rosnących wynagrodzeń), ale rośnie siła nabywcza świadczeń. I w rzeczywistości istotniejsza dla emeryta jest siła nabywcza" – podkreśla ZUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDyRFlhK
KOMENTARZE
(43)
zusomatma
rok temu
kto to liczy? ktoś tam umie liczyć? wzięli inflacje + waloryzacje + prognozowane składki i wyszło 7.6 tys emerytury ( -19% podatek zapomnieli dodać). Tyle że liczą inflacje jak rząd, ceny turbin 0.0% ceny pietruszki 20%, ceny prądu 50% - średnia oczywiście 2%. Te 7.6 koła to 1600 na dzisiaj.
nie emeryt
rok temu
kto to sprawdzi co bedzie po 2080 roku
Rande
rok temu
Haha
bDyRFlhL
Makler
rok temu
Skoro PLN ma tak osłabnąć w stosunku do dolara, to najlepiej inwestować w złoto. Dzięki za info frajerzy z ZUS !!!
księgowy
rok temu
w latach '70 ubiegłego wieku robiłem dla centrali plan rozwoju spółdzielczości pracy i wyszło mi ,ze w roku 2000 w polsce będa tylko same spółdzielnie,a co jest to kazdy widzi. tyle sa warte plany długoletnie,przestancie się wygłupiać.
...
Następna strona