Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

ZUS w dobrej kondycji. Prezes mówi o deficycie w FUS

28
Podziel się:

W najbliższych pięciu latach wzrost deficytu w funduszu emerytalnym zostanie prawie całkowicie skompensowany spadkiem deficytu w pozostałych trzech funduszach FUS - oceniła prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.

ZUS w dobrej kondycji. Prezes mówi o deficycie w FUS
Według prezes ZUS fundusz rentowy i wypadkowy będą generować nadwyżki roczne i ich sytuacja tych będzie się poprawiać (East News, Jakub Kaminski)

ZUS ma ustawowy obowiązek opracowywania prognoz Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) i Funduszu Emerytur Pomostowych (FEP). Pozwalają one analizować wpływ koniunktury gospodarczej na kondycję systemu ubezpieczeń społecznych.

Potrzebna dotacja z budżetu państwa

Z najnowszej prognozy FUS przekazanej PAP wynika, że w latach 2022–2026 fundusz ten pozostanie deficytowy, co oznacza konieczność dalszego zasilania go z pozaskładkowych źródeł, m.in. dotacją z budżetu państwa.

Zobacz także: Zasiłki. ZUS chce łatwiejszego dostępu do informacji. Przepyta sąsiadów? Prezes ZUS dementuje
"Polska nie jest wyjątkiem, bowiem większość krajów Unii Europejskiej utrzymuje składkowo-podatkowy model finansowania tych systemów" - zaznaczyła prof. Uścińska.

Zgodnie z prognozą na wysokość deficytu rocznego FUS wpływać będą deficyty generowane w funduszu emerytalnym i chorobowym oraz nadwyżki w funduszu rentowym i wypadkowym.

ZUS wyjaśnił, że deficyt funduszu emerytalnego (od 2,05 proc. PKB w 2022 r. do 2,26 proc. PKB w 2026 r.) wynika z ogromnych zobowiązań zaciągniętych przez stary system emerytalny, obowiązujący do 1998 r., których obecne pokolenie osób aktywnych zawodowo nie jest w stanie, ani nie powinno finansować wyłącznie ze składki na ubezpieczenie emerytalne.

Z kolei deficyt funduszu chorobowego (od 0,32 proc. PKB w 2022 r. do 0,26 proc. PKB w 2026 r.) występuje od 2010 r. i - jak podkreślił ZUS - wynika z rozszerzania w ciągu ostatniej dekady uprawnień do zasiłków przy pozostawieniu stopy składki bez zmian. Okres epidemii COVID-19 skutkujący wzrostem absencji chorobowej i opiekuńczej dodatkowo osłabił ten fundusz. Zakład podkreślił, że dlatego potrzebna jest racjonalizacja zasad ubezpieczenia chorobowego.

Nadwyżki w funduszach

Według ZUS fundusze rentowy (nadwyżka od 0,37 proc. PKB w 2022 r. do 0,46 proc. PKB w 2026 r.) i wypadkowy (nadwyżka od 0,16 proc. PKB w 2022 r. do 0,19 proc. PKB w 2026 r.) będą generować nadwyżki roczne i sytuacja tych funduszy będzie się poprawiać.

"Według prognoz w najbliższych pięciu latach wzrost deficytu w funduszu emerytalnym (o 0,21 pp. PKB) zostanie prawie całkowicie skompensowany spadkiem deficytu w pozostałych trzech funduszach FUS (o 0,18 pp. PKB)" - wskazała szefowa ZUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(28)
Jeszcze żywy
2 lata temu
To jest jasne,że biedzie w FUS jest winien Tusk i jego poprzednicy,inaczej przecież być nie może. Ale oczywiście nastał PiS i wszystko sie poprawia w tych funduszach. Chociażby to,że w Polsce ostatnio umiera ok. 3 tys.mieszkańców tygodniowo, a trwa to już drugi rok i jeszcze potrwa, a umierają przeważnie emeryci i renciści, no to jak sytuacja w funduszach ZUS ma się nie poprawiać. A przecież to zasługa tego rządu jest!!!
scszzs
2 lata temu
Jakim cudem brakuje w zusie aż tyle pieniędzy skoro emerytów i rencistów jest w zaokrągleniu 10 milionów. Z czego pewnie 5 milionów emerytów i rencistów nie ma nawet 2000 zł tej emerytury lub renty. Mówią nam, że jest 38 milionów polaków. Z czego 17,5 miliona polaków pracuje.Nie wiem kto to liczy, że takie brakujące miliardy złotych tam widzi.
czytelnik
2 lata temu
Podać dokładnie z czego są płacone emerytury wojskowych , Policji, prokuratury, i 14 emerytom , i ile zostaje po śmierci emerytów pieniędzy w ZUS ??.W dobie komputeryzacji do tych danych nie ma problemu.
mareg
2 lata temu
Warto zauważyć że 14 emeryturę wypłacono z Funduszu dla Niepełnosprawnych a nie z ZUS... 10 mld PLN.
dostep777
2 lata temu
ZUS-u lico Gertruda- następna będzie oszustwo-a nuż się uda
...
Następna strona