Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

ZUS wypłaca emerytury za pracę za granicą. Oto na jakie świadczenia można liczyć

120
Podziel się:

Tylko do końca czerwca 2022 r. ZUS wypłacił ponad 289 tysięcy świadczeń emerytalno-rentowych o łącznej wartości 3,3 mld złotych w ramach umów międzynarodowych. Większość z tych pieniędzy otrzymali obywatele Polski, którzy składki odprowadzali nie tylko w Polsce, ale i w państwach UE.

ZUS wypłaca emerytury za pracę za granicą. Oto na jakie świadczenia można liczyć
ZUS wypłaca Polakom emerytury, doliczając staż składkowy za granicą (Flickr, Adam Guz, KPRM)

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, coraz więcej obywateli naszego kraju, którzy pracowali zarówno w Polsce, jak i w krajach Unii Europejskiej lub EFTA (Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu), osiąga prawa do świadczeń emerytalno-rentowych. Część z nich otrzymuje równoległe świadczenia z dwóch i więcej państw, jednak jest grupa osób, której emeryturę lub rentę za połączony czas pracy w Polsce i za granicą wypłaca ZUS.

"Każde państwo ma odrębny system emerytalny. Jeżeli ktoś pracował np. w trzech krajach i w każdym z nich opłacał przez określony czas składki na ubezpieczenie społeczne, to po osiągnięciu wieku emerytalnego może otrzymywać trzy odrębne emerytury. Nieco inaczej wygląda sytuacja, w której np. ktoś występuje u nas o emeryturę, a w którymś z państw UE lub EFTA pracował zbyt krótko, by dostać tam świadczenia. Dzięki umowom międzynarodowym okresy ubezpieczenia z innych państw objętych porozumieniem można doliczyć do krajowego stażu" - wyjaśnia Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS w Opolu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ile zarabiają polskie przedsiębiorczynie? "Co siódma ma przychody na poziomie 20 tys. zł i wyżej"

Pracowali za granicą. Dostają międzynarodowe emerytury

Jak poinformował ZUS, w pierwszym półroczu 2022 r. nasz ubezpieczyciel na podstawie umów międzynarodowych wypłacił 289 575 świadczeń o łącznej wartości 3,3 mld zł. Zdecydowana większość, bo 206 tys. świadczeń o wartości 2,6 mld zł wypłacono w Polsce, przy czym średnia emerytura łączona wyniosła 2 116 zł. Za granicę wypłacono 83 549 świadczeń o wartości 710 mln zł, a średnia wysokość świadczenia wyniosła 1 417 zł.

W przypadku państw UE najwięcej świadczeń polski ZUS przekazał do Niemiec (25 265 świadczeń), przy czym średnia emerytura/renta była w wysokości 1 557 zł. Drugim państwem pod względem liczby przekazanych świadczeń jest Francja (5 188 świadczeń o średniej wartości 1081 zł), a trzecim Austria (4 868 świadczeń ze średnią 1 100 zł).

Najwyższą średnią wypłacanego przez ZUS świadczenia - 3 695 zł - odnotowano w przypadku beneficjentów mieszkających na Malcie, jednak było to zaledwie siedem osób. Druga pod tym względem była Portugalia ze średnią 2 701 zł i 21 beneficjentami, a trzecia Estonia (11 świadczeń i średniej wysokości 2 013 zł). Statystycznie najniższe emerytury z polskiego ZUS otrzymało 616 uposażonych ze Słowacji (średnia 691 zł) i 42 ze Słowenii (średnia 737 zł).

Mówiąc o wysokościach wypłacanych emerytur musimy pamiętać, że każda z nich jest wypłacana na podstawie indywidualnych obliczeń i udokumentowanych okresów składkowych. Dla przykładu, w styczniu 2023 ro. najwyższe świadczenie "polsko-niemieckie" wypłacane przez oddział w Opolu to 13 233 zł brutto, a najniższe zaledwie 72 gr. Podobnie wyglądała średnia "polskich" emerytur w naszym regionie, gdzie maksymalna to 22,7 tys. złotych brutto, a minimalna 65 gr - powiedział Sebastian Szczurek.

Jak podkreślił rzecznik opolskiego ZUS, liczba osób mających okresy składkowe w kilku państwach będzie się szybko zwiększać.

"Do momentu otwarcia rynków pracy w państwach UE i EFTA dla wszystkich obywateli Polski z możliwości legalnej pracy i związanych z tym opłacaniem składek na emeryturę korzystała stosunkowo niewielka grupa osób. Jednak już niedługo w wiek emerytalny zaczną wchodzić ludzie z roczników, które dwie dekady temu miały po 40-45 lat i jako doświadczeni fachowcy otrzymywali legalną pracę w krajach Unii czy EFTA. Jeżeli chodzi o dochody emerytów w Polsce, to fakt posiadania dwóch, a nawet trzech emerytur z różnych państw zapewne podniesie średnią w tej grupie wiekowej, zwłaszcza, że także polskie emerytury nie stoją w miejscu. Jednak zanim zakończymy karierę zawodową, warto wcześniej skontaktować się z pracownikami ZUS, którzy mogą pomóc w wyborze najkorzystniejszego dla nas rozwiązania" - podkreśla Szczurek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(120)
Moo
4 miesiące temu
Za 15 lat pracy w polsce mam 430 zlotyh emerytury
Osmo
5 miesięcy temu
Ojciec mojego dziecka przepracował w UK legalnie 12 lat a w Polsce 9 miesięcy i 7 dni.W UK nie ma czegoś takiego jak renta po zmarłym więc renta się nie należy i w Polsce też się nie należy bo nie przepracowany rok.Powiedziano mi w ZUS że trzeba orientować się dokąd się wyjeżdża na zarobek.Mysle że mało kto zważa na takie rzeczy myśląc że jak jesteśmy Unii to wszystko jest tak zrobione żeby każdy był w niej rowno traktowany.A tu guzik:(
Miki
12 miesięcy temu
Witajcie.Pytanie mam do znających temat Czy Polski ZUS policzy mi dochody w danii w przypadku renty,czy tylko okresy zatrudnienia w Danii???Pozdrawiam. Mikołaj.
Emigrant
rok temu
Do Drenaz nie pisz bzdur nawet gdybys ty przepracowal w Polsce tylko jeden dzien bedzie ci sie nalezala emerytura ale ile bedzie wynosic moze jeden grosz i bez dostepu do waloryzacji. Moze troche poczytaj a nie piszesz bzdury.
Gryfinianka
rok temu
Tylko ZUS nie napisał , że dostając w Niemczech rentę i w Polsce emeryturę to Niemcy odliczają tą kwotę , którą dostaliśmy w Polsce i to ich nie obchodzi , że mamy tu mieszkania i w Niemczech. Zjedziesz z Niemiec nie dostaniesz nic!. Tak , że musimy sobie wybrać kraj do zamieszkiwania.
...
Następna strona