Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Czy leasing nieruchomości się opłaca?

0
Podziel się:

Leasing nieruchomości to możliwość finansowania przeznaczona przede wszystkim dla firm o stabilnej pozycji. Kiedy taka transakcja będzie się opłacać?

Leasing nieruchomości wiąże się z ryzykiem ze względu na dużą wartość transakcji
Leasing nieruchomości wiąże się z ryzykiem ze względu na dużą wartość transakcji

Leasing nieruchomości to transakcja o dużej wartości. Z tego powodu cechuje się znacznie wyższym ryzykiem niż ma to miejsce w przypadku leasingu maszyn lub np. leasing samochodów.

Typy leasingu

Leasing operacyjny opiera się na tym, że przedmiot umowy przez cały czas jej trwania jest własnością leasingodawcy. Stanowi jego majątek trwały. W takiej sytuacji leasingobiorca może zakupić nieruchomość dopiero po zakończeniu umowy.

Druga opcja to leasing finansowy. W tym przypadku nieruchomość staje się środkiem trwałym leasingobiorcy już w momencie zawarcia umowy. Leasingobiorca może więc dokonywać odpisów amortyzacyjnych budynku. Wykup nieruchomości następuje, gdy zapłacona zostaje ostatnia rata leasingowa.

Najmniej popularną w tym momencie formą leasingu jest leasing zwrotny nieruchomości. Polega on na tym, że własność nieruchomości przechodzi z leasingobiorcy do leasingodawcy. To tak jakby odsprzedanie nieruchomości z możliwością dalszego korzystania z niej. To dobry sposób na uwolnienie gotówki z nieruchomości przy jednoczesnej zgodzie na korzystanie w pełni z budynku. W największym uproszeniu działa to tak, że odsprzedajemy naszą nieruchomość leasingodawcy, on płaci nam za to, a my możemy cały czas korzystać z tej nieruchomości.

Jakie dokumenty trzeba złożyć do leasingu nieruchomości?

Na pewno będą to zwykłe dokumenty potrzebne w standardowej umowie leasingowej. Będzie to więc zeznanie PIT, wyciąg z KPiR, a także zaświadczenia o niezaleganie w opłacaniu składek itd. W większości przypadków, żeby starać się o leasing nieruchomości, firma musi działać przynajmniej dwa lata.

Firma leasingowa analizując wniosek, może poprosić o dostarczenie dodatkowych dokumentów. Decyzja o sfinansowaniu nieruchomości w formie leasingu może wymagać przekazania np. wypisu z rejestru gruntów, wypisu z rejestru budynków albo przekazania pozwolenia na budowę i użytkowanie lub w niektórych przypadkach nawet świadectwa charakterystyki energetycznej. Część firm leasingowych będzie też wymagała przedstawienia zaświadczeń, które potwierdzają, że nie mamy zaległości w podatku od nieruchomości i opłatach za użytkowanie wieczyste gruntu, a także umowach najmu czy dzierżawy, które dotyczą nieruchomości, która ma być sfinansowana.

Minimalna wartość transakcji

Minimalna kwota transakcji najczęściej wynosi 250 tys. zł w przypadku lokali użytkowych albo pół miliona złotych, gdy mówimy o nieruchomościach wolnostojących.

Tak wysokie limity powodują, że firma, która stara się o leasing nieruchomości, musi mieć wysokie dochody. Na tyle duże, by zagwarantować możliwość obsługi sporej raty leasingowej kwoty. Dodatkowo przedsiębiorca, który jest zainteresowany leasingiem nieruchomości, zwykle będzie musiał mieć środki finansowe na opłatę wstępną. Ta może wynosić od 20 do 30 proc.

Żeby nieruchomość była wyleasingowana, musi mieć sporą wartość. Jest to produkt, który wymaga sporo formalności i eksperckiej wiedzy, a sama analiza transakcji jest bardzo czasochłonna. Dlatego, jak pokazuje praktyka, leasing nieruchomości to rozwiązanie raczej dla dużych lub średnich firm ze stabilną sytuacją finansową.

Zabezpieczenie umowy nieruchomości

Chociaż umowa leasingu nieruchomości ma spore zabezpieczenie (jest nim nieruchomość), to jest to zabezpieczenie, które dość trudno sprzedać. W związku z tym cała operacja wiąże się ze sporymi kosztami dla* firmy leasingowej*. Dlatego przy niskich wartościach nieruchomości jest on nieopłacalny dla leasingobiorcy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)