Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Czy Polska potrzebuje silnej marki i promocji polskich produktów?

2
Podziel się:

Fundacja „Marka dla Polski” wraz z Instytutem Wolności zorganizowała debatę pod patronatem Ministerstwa Rozwoju, na temat budowy silnej marki Polska oraz promocji polskich produktów i usług w związku z przyjętym „Planem na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”.

Czy Polska potrzebuje silnej marki i promocji polskich produktów?

Fundacja „Marka dla Polski” wraz z Instytutem Wolności zorganizowała debatę pod patronatem Ministerstwa Rozwoju, na temat budowy silnej marki Polska oraz promocji polskich produktów i usług w związku z przyjętym „Planem na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”. W dyskusji udział wzięli przedstawiciele Sejmu RP, administracji publicznej, instytucji oraz organizacji pozarządowych zajmujących się promocją Polski i polskich produktów. Debatę poprowadził Igor Janke z Instytutu Wolności.

W trakcie dyskusji zastanawiano się nad tym kto powinien odgrywać istotną rolę w procesie tworzenia marki Polska, co należy zrobić, żeby polskie produkty miały na rynkach polskich i zagranicznych jeszcze mocniejszą pozycję, czy wreszcie nad tym czy polskie produkty i usługi mogą zmienić postrzeganie Polski?

Szymon Gutkowski, Prezes Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR zwrócił uwagę, że budując markę Polskę, potrzebna jest szeroka debata, podczas której ważna będzie rozmowa o charakterze Polaków, o promocji polskich produktów i usług. Debata ta powinna odbyć się przy aprobacie społecznej. Z kolei Jan Staniłko, dyrektor departamentu Innowacji w Ministerstwie Rozwoju zwrócił uwagę na potrzebę patriotyzmu gospodarczego i wspierania polskich produktów, które rozwiązując problemy konsumentów, budują dużą wartość, która z kolei może być szansą dla marki Polska. Jednocześnie zauważył on, że Polsce brakuje indywidualnego pomysłu na historię sukcesu, jaką ma USA.

Uczestnicy debaty zgodzili się, że należy zacząć od budowania świadomości siły polskich marek w Polsce, w świadomości Polaków. Jednym z rozwiązań powinno być stworzenie Mapy Marek Polski, czy też kampania promująca polskie produkty i usługi pod znakiem „Made in Polska”. Ponadto należy stworzyć odpowiednie warunki gospodarcze wspierające przedsiębiorców i podjąć współpracę z nimi w procesie budowy marki kraju.

Andrzej Targosz ze Startup Poland wskazał na problemy braku współpracy różnych środowisk, którym powinno zależeć na budowie silnej marki Polska. Według niego brakuje też przywództwa i koordynacji ze strony administracji publicznej. Okazją do zmiany tego może być jednak powołanie Międzyresortowego Zespołu ds. Promocji Polski w Kancelarii Premiera, przy założeniu, że będzie on współpracował również z organizacji pozarządowymi oraz środowiskiem gospodarczym – powiedział Łukasz Goździor Dyrektor Fundacji Marka dla Polski.

Debata była początkiem procesu dialogu społecznego, który realizuje Fundacja „Marka dla Polski”, a którego celem jest wypracowanie koncepcji budowy silnej marki Polska i wzmocnienie zarządzania marką.

Już 27 czerwca w Sejmie RP (w budynku G, w sali nr 14 im. T. Mazowieckiego) odbędzie się kolejna debata: "Rola gospodarki i polskich przedsiębiorców w budowie marki kraju. Czy wraz ze wzrostem eksportu polskich firm można zwiększyć wartość marki narodowej?".

Debata jest elementem procesu dialogu społecznego o tym jak jak zbudować silną markę Polski i wzmocnić zarządzanie marką. Koncepcja silnej marka Polska jest istotnym elementem "Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju". Debata ma być dyskusją z przedsiębiorcami na temat koncepcji promocji polskich produktów i usług. Ponadto ma spróbować odpowiedzieć na pytania: Czy można i jeśli tak, to jak zachęcić polskich przedsiębiorców do stosowania znaku „made in Polska”? Czy biznes będzie stymulatorem powstania marki kraju? Ponadto debata ma być dyskusją na temat jak stworzyć odpowiednie warunki gospodarcze wspierające przedsiębiorców i podjąć współpracę z nimi w procesie budowy marki kraju, bo to oni tworzą markę kraju.

Debata ma zakończyć się przyjęciem manifestu przedsiębiorców na temat potrzeby budowy silnej marki Polska oraz promocji polskich produktów i usług.

Patronat honorowy: Ministerstwo Rozwoju

Partnerami wydarzenia byli: Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Gospodarcza, Pracodawcy RP, Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców

Partnerzy medialni: Wirtualna Polska, magazyn Manager, magazyn Brief

*Powiernik Marki: *PKO BP

Mecenasi Marki: Dentsu Aegis Network, Enea

wiadomości
druki
baza wiedzy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
OS
6 lat temu
A MOŻE POSŁOWIE ZACZNĄ PŁACIĆ PODATKI I ZUS ????
g56
6 lat temu
Jak towar jest do dupy, to żadna promocja nie pomoże . Próbować można, przynajmniej ci u władzy więcej zarobią.Zawsze potem można powiedzieć "Polacy nic się nie stało" czy jakoś tak.