Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Czym jest umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania? Podstawowe informacje

0
Podziel się:

Sprzedaż nieruchomości mieszkalnej osobie fizycznej, niezależnie od tego, czy jest już zbudowana (pochodzi z rynku wtórnego), czy będzie dopiero budowana przez budowniczego lub dewelopera (rynek pierwotny), musi być koniecznie poprzedzona umową przedwstępną.

Umowa przedwstępna jest konieczna w przypadku zakupu już wybudowanego mieszkania
Umowa przedwstępna jest konieczna w przypadku zakupu już wybudowanego mieszkania (iStock.com, BernardaSv)

Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania formalizuje obietnicę sprzedaży i zakupu nieruchomości przez strony w transakcji. Podpisując to, sprzedawca i nabywca są prawnie zobowiązani do dokonania odpowiednio sprzedaży i zakupu. Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania reguluje również, że transakcja przebiegnie za uzgodnioną ceną. Poza wyjątkami od prawa lub specjalnymi zapisami, odejście od umowy przedwstępnej bez finansowych i prawnych konsekwencji jest trudne, a nawet niemożliwe.

Firma budowlana lub deweloper ma obowiązek dostarczyć nieruchomość w terminie i zgodnie ze specyfikacją uzgodnioną w umowie przedwstępnej oraz przenieść tytuł własności na nowego właściciela.

Notariusz – kluczowa osoba

Jeśli nie skonsultowałeś się z nim przed podpisaniem wstępnej umowy, co jest doskonałym pomysłem, notariusz zaangażuje się dopiero pod koniec procesu transakcyjnego, po tym, jak nabywca i sprzedawca uzgodnili podstawowe postanowienia transakcji. Należy pamiętać, że ten profesjonalista, nawet jeśli ma dobre intencje, nie jest magikiem, co oznacza, że nie będzie w stanie cofnąć tego, co zostało uzgodnione w umowie przedwstępnej. Dlatego umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania powinna być także podpisana w obecności notariusza i najlepiej skonsultowana z prawnikiem, aby nie znalazły się w niej żadne nieodpowiednie zapisy.

Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania – co warto wiedzieć?

Jak każdą umowę, musisz przeczytać i zrozumieć umowę przedwstępną przed jej podpisaniem. Na wszelki wypadek poświęć swój czas i przejrzyj ją w spokoju, a w razie potrzeby, pokaż ją profesjonalistom (prawnikowi lub notariuszowi). Pośpiech zawsze jest złym doradcą i lepiej nie podpisywać bezrefleksyjnie każdego dokumentu podsuniętego przez drugą stronę.

Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Jeśli zakupisz już wybudowaną nieruchomość lub mieszkanie w trakcie budowy od firmy budowlanej, dewelopera lub osoby prywatnej, sprzedaż musi być koniecznie poprzedzona umową przedwstępną. W przypadku braku tej umowy, będziesz uprawniony do anulowania sprzedaży, jeśli możesz wykazać, że doszło do jakichś poważnych uchybień. Dodatkowo bez podpisania umowy przedwstępnej trudniej jest udowodnić wszelkie postanowienia.

Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania podpisana z deweloperem na ogół nie podlega negocjacji, jest jednolitym wzorem przygotowywanym przez dewelopera. Dlatego należy ją uważnie przeczytać, ponieważ wstępne umowy przygotowane przez deweloperów są często jednostronne. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do jej treści, skonsultuj się z prawnikiem lub notariuszem z doświadczeniem w zakresie prawa współwłasności. To istotne, aby nie podpisać umowy o niekorzystnych dla siebie zapisach.

Firmie deweloperskiej zależy na jak najszybszym sprzedaniu wszystkich mieszkań po ustalonej przez siebie cenie. Nie znaczy to, że ostatecznej kwoty, za którą kupuje się mieszkanie, nie można negocjować. Przedstawiciel firmy deweloperskiej jak najbardziej ma możliwość negocjowania i obniżenia ceny za mieszkanie. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których inwestycja nie cieszy się wielkim zainteresowaniem albo na przykład zostało ostatnie mieszkanie niemające jeszcze nabywcy. Zawsze warto spróbować obniżyć nieco cenę. Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania zawierać powinna właśnie tę obniżoną cenę.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)