Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Deklaracje podatkowe dla rozliczeń przedsiębiorców

0
Podziel się:

Płacenie podatków to jeden z najważniejszych obowiązków każdego przedsiębiorcy. Podatki rozlicza się na podstawie deklaracji, które przedsiębiorca przekazuje do urzędu skarbowego. Jakie deklaracje składa przedsiębiorca?

Deklaracje podatkowe składane przez przedsiębiorcę należy składać w wyznaczonych terminach
Deklaracje podatkowe składane przez przedsiębiorcę należy składać w wyznaczonych terminach (Pixabay (CC0))

Deklaracje podatkowe – forma rozliczenia

Podatek, który musi płacić przedsiębiorca, ale i każda pracująca osoba, to podatek od dochodu. W przypadku zaliczek podatku dochodowego nie ma potrzeby składania deklaracji. Po prostu co miesiąc wpłacamy podatek na konto urzędu skarbowego. Ostatecznego rozliczenia dokonujemy do końca kwietnia następnego roku, przy okazji składając komplet formularzy PIT.

Przedsiębiorca, uruchamiając firmę lub na początku każdego kolejnego roku podatkowego, określa, czy rozlicza zaliczki podatkowe w formie miesięcznej, czy kwartalnej.

Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy zależy od formy rozliczenia:

  • do 20 dnia następnego miesiąca płaci się zaliczkę na podatek, gdy rozliczamy się na zasadach ogólnych, w formie ryczałtu lub podatku liniowego;
  • do 7 dnia miesiąca następnego miesiąca, w przypadku karty podatkowej.

Jeśli w danym miesiącu albo kwartale zaliczka na podatek jest równa 0 zł, przedsiębiorca nie musi składać żadnej deklaracji. Nie ma też konieczności powiadamiania o tym urzędu skarbowego.

Raz w roku podatnicy składają roczną deklarację podatku dochodowego. W tym przypadku deklarację składa się nawet w sytuacji, gdy nie osiągnęło się żadnego dochodu.

Jaki rodzaj formularza podatkowego?

Rodzaj formularza jest zależny od tego, jaką stosujemy formę rozliczeń podatkowych. I tak przedsiębiorcy składają formularz:

  • PIT-36 – jeśli rozliczają się zasadach ogólnych (według skali podatkowej);
  • PIT-36L – jest on dla tych, którzy wybrali podatek liniowy;
  • PIT-28 – dla opodatkowanych ryczałtem;
  • PIT-16A – dla karty podatkowej.

Deklaracje podatkowe związane z VAT

Podatnicy, którzy są czynnymi podatnikami VAT, muszą dokumentować takie transakcje fakturami. W takim przypadku niezależnie od tego, czy zaistniała sprzedaż opodatkowana VAT, czy nie, przedsiębiorca musi złożyć deklarację rozliczeniową od podatku od towarów i usług. Trzeba to zrobić na dokumencie VAT-7 (jeśli przedsiębiorca rozlicza się miesięcznie) lub VAT-7K (przy wybranym rozliczeniu kwartalnym). Deklaracja musi być złożona zawsze. Nawet wtedy, gdy podatek jest zerowy.

Termin złożenia deklaracji VAT

Termin złożenia deklaracji VAT jest jednocześnie datą, do której trzeba rozliczyć podatek. I tak:

  • VAT-7 – rozliczany jest do 25. dnia następnego miesiąca;
  • VAT-7K – do 25. dnia miesiąca, który następuje po kwartale, za który wyliczany jest podatek VAT.

Te same terminy dotyczą deklaracji VAT-UE, VAT-9M i VAT-8.

VAT-9M to dokument składany przez podatników, którzy są zwolnieni z VAT, a dokonali tzw. importu usług. Muszą wtedy samodzielnie naliczyć VAT od sprzedaży i zapłacić podatek z tytułu zakupu usługi od kontrahenta z UE.

VAT-8 jest deklaracją składaną również przez podatników zwolnionych z VAT, którzy jednak kupili towaru od kontrahenta z siedzibą w Unii Europejskiej, gdy przekroczyli limitu zakupów 50 000 zł.

Jak składać deklaracje podatkowe?

Deklaracje mogą być składane w formie elektronicznej. W tej sytuacji trzeba się zautoryzować, podając kwotę przychody z zeszłorocznego zeznania. Można też dostarczyć deklarację osobiście, podpisując ją własnoręcznie. Trzeba jednak pamiętać, że pracownik urzędu ma obowiązek potwierdzić złożenie deklaracji. Najczęściej jest to pieczęć datownikowa z podpisem pracownika. Ostatnią możliwością jest wysyłka pocztą.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)