Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Dodatek za pracę w nocy. Ile może wynieść?

0
Podziel się:

Jeśli pracownik wykonuje pracę w porze nocnej, to przysługuje mu dodatek za pracę w porze nocnej. Zobacz, jak go obliczyć.

Zapisy dotyczace pracy w porze nocnej znajdziemy w Kodeksie pracy
Zapisy dotyczace pracy w porze nocnej znajdziemy w Kodeksie pracy (Wojciech Olkusnik/ EastNews)

Każdy pracownik, który wykonuje pracę w porze nocnej, ma prawo do dodatku. Dodatek za pracę w nocy wynosi 20 proc. stawki godzinowej, która wynika z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jeśli pracownik pracuje w nocy stale poza zakładem pracy, to zamiast dodatku może być wypłacany ryczałt.

Co to jest praca w porze nocnej?

Kodeks pracy dokładnie określa, czym jest praca w porze nocnej. Czytamy w nim, że przez pracę w nocy należy rozumieć taką pracę, gdy pracownik pracuje w godz. 21.00- 7.00. Wtedy praca musi być uznana za pracę w porze nocnej i musi być wpisana do regulaminu pracy lub układzie zbiorowym. Pora nocna nie może zacząć się wcześniej niż o 21.00 i zakończyć później niż o godz.7.00. Pracodawca ma prawo samodzielnie określić porę nocną. Musi się ona jednak mieścić w określonych przez prawo ramach czasowych.

Pora nocna powinna być określona w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy. Jeśli pracodawca nie musi tworzyć takich dokumentów, to po zawarciu umowy o pracę, musi w ciągu tygodnia przekazać pracownikowi informację o tym, kiedy w zakładzie pracy obowiązuje pora nocna.

Kiedy przysługuje dodatek za pracę w nocy?

Jeśli pracownik pracuje w porze nocnej, przysługuje mu dodatek. Pracownik pracujący w nocy to taki, który przez przynajmniej 3 godziny pracuje w porze nocnej albo 1/4 jego czasu pracy przypada na czas nocny.

Porą nocną jest więc 8 godzin, które przypadają między godzinami 21 a 7. Na ustalenie pory nocnej nie ma wpływu to, czy pracę wykonuje się w zakładzie, czy też w systemie jednozmianowym. Obowiązek określenia pory nocnej istnieje zawsze.

Dodatek za pracę w godzinach nocnych musi być doliczony do pensji pracownika w miesiącu, kiedy taka praca zaistniała.

Kto nie może pracować w porze nocnej?

Praca w porze nocnej jest szczególnie uciążliwa. W związku z tym prawo zabrania pracy w nocy:

  • kobietom ciężarnym;
    • pracownikom, którzy opiekują się dzieckiem do 4. roku życia, jeśli nie wyrażą na to zgody;
    • pracownikom młodocianym.

Jeśli pracodawca nie zastosuje się do zakazu, pracodawcę można ukarać grzywną od 1 tys. do 30 tys. zł.

W 2018 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 2.100 zł. Dodatek za pracę nocną zawsze jest w tej samej wysokości. Nie zależy od tego, jakie wynagrodzenie otrzymują. Wszystko dlatego, że podstawą do wyliczania dodatku nocnego jest minimalne wynagrodzenie za pracę.

| Wysokość minimalnego dodatku za pracę w nocy: |
| --- |

Styczeń 2018 2,50 zł
Luty 2018 2,63 zł
Marzec 2018 2,39 zł
Kwiecień 2018 2,63 zł
Maj 2018 2,63 zł
Czerwiec 2018 2,50 zł
Lipiec 2018 2,39 zł
Sierpień 2018 2,39 zł
Wrzesień 2018 2,63 zł
Październik 2018 2,28 zł
Listopad 2018 2,50 zł
Grudzień 2018 2,76 zł

Wartość ta jest różna, bo różna jest liczba godzin w każdym miesiącu. Wysokość dodatku za pracę nocną, która jest określona w powyższym kalendarzu, to wielkość minimalna. Pracodawca ma prawo ustalić wysokość takiego dodatku dowolnie. Nie może być jednak niższa niż wartości wymienione powyżej. Dodatek za pracę w nocy nie wpływa na dodatek związany z nadgodzinami.

msp
poradnik seo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)