Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Emerytura pomostowa. Kiedy można z niej skorzystać?

1
Podziel się:

Prawo do emerytury pomostowej przysługuje pracownikom, którzy wykonują pracę w warunkach szczególnych albo o szczególnym charakterze.

Emerytura pomostowa dotyczy osób pracujących w szczególnych warunkach
Emerytura pomostowa dotyczy osób pracujących w szczególnych warunkach (TOMASZ RYTYCH/REPORTER)

Prawo do emerytury pomostowej

Żeby skorzystać z emerytury pomostowej udzielanej na zasadach ogólnych, pracownik musi spełnić określone warunku.

Po pierwsze musi urodzić się po 31 grudnia 1948 roku, po drugi musi pracować w szczególnych warunkach co najmniej przez 15 lat. Po trzecie musi też osiągnąć wymagany wiek, a także móc się wykazać określonym okresem składkowym i nieskładkowym. Żeby skorzystać z emerytury pomostowej, musi być rozwiązany stosunek pracy. Ważne, że prawo do takiej emerytury ma jedynie pracownik, który jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy.

Co to jest praca w szczególnych warunkach?

Jak już stwierdziliśmy, emerytura pomostowa związana jest z wykonywaniem pracy w szczególnych warunkach albo pracy o szczególnym charakterze. Dobrze jest wiedzieć, jaki to jest rodzaj pracy. Prawo wskazuje, że pracownikiem, który jest zatrudniony w szczególnych warunkach to taki, który pracuje na stanowisku charakteryzującym się znaczną szkodliwością dla zdrowia albo znaczącym stopniu uciążliwości, albo też wymagają wysokiej sprawności psychofizycznej ze względu na bezpieczeństwo własne albo otoczenia. Te szczególne warunki dotyczą takich zawodów jak: górnik, montażysta elektryk, ratownik ratownictwa chemicznego, dekarz, kombajnista, kominiarz, piekarz, anestezjolog, ratownik TOPR.

Praca o szczególnym charakterze

Praca o szczególnym charakterze jest pracą, która wymaga wyjątkowej sprawności. Od tego zależy bowiem bezpieczeństwo publiczne, zdrowie lub życie innych, a sprawność ta jest mniejsza wraz ze zbliżaniem się do wieku emerytalnego. Wykaz prac o szczególnym charakterze wymieniony jest w ustawie o emeryturach pomostowych.

Taką pracę świadczy np. pilot, kierowca autobusu lub tramwaju albo nauczyciel pracujący w ośrodku wychowawczym dla młodzieży.

Finansowanie emerytur pomostowych

Emerytury pomostowe finansowane są z Funduszu Emerytur Pomostowych (FEP). Składki na ten fundusz musi płacić pracodawca, który zatrudnia pracowników wykonujących prace o szczególnym charakterze albo szczególnie niebezpieczne. Takie składki trzeba płacić niezależnie od tego, czy pracownik będzie nabywał prawo do emerytury. Pracodawca musi opłacać składki nawet wtedy, gdy pracownik pracuje na niepełny etat, co przecież powoduje, że nie ma prawa do skorzystania z emerytury.

Żeby skorzystać z emerytury pomostowej, w dniu, w którym chcemy ją otrzymać, trzeba spełnić wszystkie warunki wymienione wcześniej. Wniosek o to, żeby wypłacić emeryturę pomostową, musi być złożony najpóźniej w miesiącu, w którym nastąpiło spełnienie warunku.

Kiedy ustaje prawo do emerytury pomostowej?

Prawo do emerytury pomostowej wygasa w dniu poprzedzającym prawo do zwykłej emerytury ustalanej decyzją organu rentowego albo też na podstawie odrębnych przepisów, osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego albo śmierci osoby uprawnionej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Zbych
5 lata temu
Mam zapisane na indywidualnym koncie emerytalnym ponad 1 mln zł . Z tego co wiem ta suma jest podzielona przez dalsze trwanie zycia ,dla 60 latka to około 260 miesiecy . tyle wyniesie moja emerytura . Nie ma nic wspólnego z finansowaniem z FEP.