Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Firma bez długów łatwiej zaciągnie kredyt

0
Podziel się:

Przedsiębiorcy, którzy terminowo płacą swoje należności, szybciej dogadają się z bankiem.

Firma bez długów łatwiej zaciągnie kredyt
(MichaelDeLeon/iStockphoto)

Przedsiębiorcy, którzy terminowo płacą swoje należności, mają większe szanse na zaciągnięcie kredytu – wynika z ankiety Tax Care. Firma z zaświadczającym to certyfikatem jest dla analityków bankowych bardziej wiarygodna finansowo.

Banki standardowo sprawdzają potencjalnych kredytobiorców w Biurze Informacji Kredytowej (BIK), zawierającym szczegółowe dane na temat spłacalności kredytów zaciąganych przez osoby fizyczne – w tym także osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Obecność na liście BIK jest jednak groźna tylko dla osób, które mają na sumieniu niezapłacone w długim terminie raty – ci, którzy spłacali kredyty w terminie, nie muszą się obawiać. Wręcz przeciwnie – pozytywna historia kredytowa w BIK sprawia, że są postrzegani przez banki jako wiarygodni finansowo.

Zupełnie inaczej wygląda sprawa z tzw. listami dłużników (mylonych często z BIK-iem). Obecność na liście Krajowego Rejestru Długów (KRD) czy BIG Info Monitor ma tylko i wyłącznie negatywny charakter i grozi przedsiębiorcy odmową kredytu bankowego. Potwierdza to najnowsza ankieta Tax Care, przygotowana w ramach cyklu _ Płacę w terminie _, promującego solidnych przedsiębiorców -płatników, w którym na problem zadłużenia polskich firm patrzymy pod kątem korzyści z terminowej zapłaty rachunków czy faktur. W ankiecie zapytaliśmy banki, czy udzielając kredytu osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą sprawdzają, czy przedsiębiorcy terminowo regulują swoje należności.

| Według danych Krajowego Rejestru Długów (KRD), przeciętne polskie przedsiębiorstwo, które posiada nieuregulowane w terminie płatności, ma średnio pięciu wierzycieli, którym jest winne średnio od 16,6 tys. zł (woj. lubelskie) do nawet 26 tys. zł (Mazowsze). Najwięcej zadłużonych firm pochodzi z Mazowsza (16,59%) oraz z Górnego i Dolnego Śląska (odpowiednio 13,34% i 9,21%). |
| --- |

Banki zazwyczaj niechętnie mówią o kulisach zaciągania kredytów, zasłaniając się tajemnicą handlową. Podobnie było również w tym przypadku - na ankietę Tax Care odpowiedziało 10 spośród 27 przepytywanych banków. Co znamienne jednak, praktycznie wszystkie odpowiedziały na nasze pytania tak samo – niezależnie od tego, czy kredyt jest zaciągany przez przedsiębiorcę na cele firmowe czy prywatne (w tym także na zakup mieszkania), banki sprawdzają przedsiębiorców na tzw. listach dłużnikach - w bazach biur informacji gospodarczej KRD, ERIF (Europejskiego Rejestru Informacji Finansowej) czy BIG Info Monitor. Co więcej, przyznają również zgodnie, że obecność na takich listach może być przyczyną nieudzielenia kredytu.

Bank Czy bank przed udzieleniem kredytu osobie fizycznej, której źródłem dochodu jest działalność gospodarcza, sprawdza, czy ubiegający się o kredyt nie znajduje się na jednej z list dłużników (np. Krajowy Rejestr Długów, BIG InfoMonitor): Czy obecność w rejestrze dłużników może być powodem nieudzielenia kredytu?
kredyt na cele związane z działalnością gospodarczą: kredyt na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą (np. prywatny zakup mieszkania itp.) *kredyt na cele związane z działalnością gospodarczą * *kredyt na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą *
Bank BGŻ tak tak tak tak
Bank BPH indywidualnie
Bank Pocztowy tak tak tak tak
BNP Paribas Bank tak tak tak tak
BZ WBK tak n/d tak
FM Bank tak bank nie udziela takich kredytów tak bank nie udziela takich kredytów
Idea Bank tak tak tak tak
_ Kredyt Bank _ marka Banku Zachodniego WBK w zależności od rodzaju produktu kredytowego tak, ale możliwe jest udzielenie kredytu po spłacie zaległych zobowiązań
PKO BP tak tak tak tak
Raiffeisen Polbank tak tak tak tak

Źródło: Tax Care na podstawie informacji z banków, luty 2013 r.

W tym kontekście innego, praktycznego wymiaru nabierają dostępne na rynku certyfikaty promujące przedsiębiorców płacących w terminie swoje zobowiązania, m.in. _ Certyfikat rzetelności _ (przyznawany prowadzącym działalność gospodarczą w ramach programu Rzetelna Firma pod patronatem KRD), _ Przedsiębiorstwo Fair Play _ (Fundacja _ Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym) czy „Solidna Firma _ (Program Gospodarczo-Konsumencki).

Solidność płatniczą i zasady etyczne w biznesie promuje także Idea Bank, który w ramach programu _ Ideały Biznesu _ od lutego 2013 r. wydaje bezpłatne certyfikaty zwiększające m.in. rozpoznawalność firm dbających o terminowe realizowanie zobowiązań (programowi _ Ideały Biznesu _ patronują m.in. Krajowy Rejestr Długów, Forbes, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Krajowa Izba Gospodarcza).

Według przedstawicieli Idea Banku, przedsiębiorca z takim certyfikatem ma zdecydowanie większą szansę na uzyskanie kredytu, zaświadczenie tego typu jest bowiem dla analityków bankowych sygnałem, że potencjalny kredytobiorca będzie terminowo spłacał raty zaciągniętej pożyczki, a jego biznes rozwija się dobrze.

Czytaj więcej w Money.pl
BIK może pomóc w negocjacjach z bankiem Chcesz wziąć kredyt? Wbrew pozorom, Biuro Informacji Kredytowej - mimo swojej złej sławy - może być bardzo przydatne.
Czyszczenie historii w BIK to chwyt marketingowy Czyszczenie historii w Biurze Informacji Kredytowej - kuszą reklamy. Agresywny marketing ma się nijak do skuteczności takich ofert.
Jak zniknąć z czarnej listy dłużników? Problemy z terminową spłatą kredytów czy zapłatą faktur mogą uniemożliwić zaciągnięcie nowych zobowiązań. Możemy trafić do różnych rejestrów niesolidnych dłużników.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)