Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Firmy kontra ZUS. Będzie pozew zbiorowy

0
Podziel się:

Pozew wniesie 10 przedsiębiorców, ale zainteresowanych przystąpieniem do niego jest ponad sto firm.

Firmy kontra ZUS. Będzie pozew zbiorowy
(skynesher/iStockphoto)

Autorzy pozwu uważają, że przed wrześniem 2008 roku rząd świadomie wprowadzał ich w błąd, sugerując możliwość czasowego zawieszenia działalności i niepłacenia wtedy składek ubezpieczeniowych - pisze _ Dziennik Gazeta Prawna _.

Później ZUS jednak zażądał zaległych składek, powiększonych o odestki. Przedsiębiorcy, którzy wpłacili zaległe pieniądze, uważają, że obarczanie ich jeszcze odsetkami to bezprawie, gdyż w błąd wprowadził ich sam ZUS. Ten zaś oświadcza, że jego pracownicy nigdy nie doradzali przedsiębiorcom jakiejkolwiek formuły zawieszenia działalności.

Wojciech Andrusiewicz z centrali ZUS wyjaśnia, że w stanie prawnym sprzed 20 września 2008 roku instytucja zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej nie istniała. Jednak przedsiębiorcy rozumieli sugestie płynące z ZUS w ten sposób, że na jakiś czas wyrejestrowywali swoje firmy. O tym, kto ma rację, zdecyduje sąd.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/112/t34416.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/nadplacony;zus;jakie;komplikacje,35,0,850723.html) Nadpłacony ZUS. Jakie komplikacje? Wniosek o zwrot nienależnie opłaconych składek płatnik może złożyć nie później niż w ciągu 7 dni od otrzymania zawiadomienia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/t86452.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/premier;gani;fedak;za;autorskie;wystepy,222,0,842206.html) Premier gani Fedak, za "autorskie występy" Donald Tusk zwrócił uwagę minister Fedak, że powinna uważać z wypowiedziami na temat OFE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t84708.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/poczatkujacy;przedsiebiorcy;beda;zwolnieni;ze;skladek,242,0,832498.html) Początkujący przedsiębiorcy będą zwolnieni ze składek? Do Sejmu trafił projekt ustawy, który ma zachęcić bezrobotnych do otwierania własnych firm.
wiadomości
kraj
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)