Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Fiskus nie rozliczy PIT-ów za przedsiębiorców

0
Podziel się:

Pomysł Platformy Obywatelskiej może okazać się w niektórych przypadkach niemożliwy do realizacji.

Fiskus nie rozliczy PIT-ów za przedsiębiorców
(Georgy Pchemyan/Dreamstime.com)

Platforma Obywatelska zapowiada przeniesienie obowiązku sporządzania rocznych PIT-ów na urzędy skarbowe. Pojawia się jednak pytanie, czy takie rozwiązanie jest realne w stosunku do wszystkich płacących podatki i jak zadziała w praktyce.

Teoretycznie fiskus dysponuje informacjami na temat przychodów i kosztów podatnika, ponieważ pracodawcy zobowiązani są przesyłać te dane do urzędów skarbowych. Jednak na podstawie takich informacji trudno sporządzić roczne rozliczenie. Podatnicy korzystają przecież z ulg podatkowych, których wysokość jest znana tylko im. Urząd może więc jedynie oszacować roczne dochody podatnika, ale nie ma mowy o obliczeniu końcowej wielkości podatku.

Zatem podatnik i tak będzie zobowiązany zebrać wszystkie dokumenty niezbędne do obliczenia rocznego zobowiązania wobec fiskusa i zweryfikować oszacowane przez urząd skarbowy dochody, ponieważ organ podatkowy nie pomoże mu określić wysokości odliczanych ulg od dochodu czy od podatku. Te wielkości, tak jak teraz, musiałby określić sam podatnik.

Trzeba także zwrócić uwagę, że system elektronicznych kont będzie trudny do wdrożenia w stosunku do osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Przychody i koszty tych podatników nie są stałe, zmieniają się z miesiąca na miesiąc. Fiskus nie jest więc w stanie oszacować wielkości rocznego dochodu. Jedyna informacja, którą posiada urząd skarbowy, to wielkość zaliczek na podatek dochodowy, wpłacanych w ciągu roku.

Na tej podstawie trudno jest jednak określić roczny dochód, a tym samym podatek. Tym bardziej, że zaliczki nie są prostą proporcją dochodu osiągniętego przez przedsiębiorcę, ponieważ zaliczka za ostatni miesiąc uzależniona jest od dochodu z poprzedniego miesiąca. Niektórzy przedsiębiorcy zobowiązani są także do sporządzania remanentu rocznego, który również nie jest znany urzędowi skarbowemu.

Czytaj więcej na temat opodatkowania działalności gospodarczej
[ ( http://static1.money.pl/i/h/119/t112759.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/z;tej;ulgi;skorzystaly;tylko;cztery;firmy,153,0,863641.html) Z tej ulgi skorzystały tylko cztery firmy Odroczenie płatności podatków nie cieszy się popularnością wśród przedsiębiorców.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/t21338.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/jak;pozyczyc;na;podatek;gdy;w;firmowej;kasie;pusto,25,0,807961.html) Jak pożyczyć na podatek, gdy w firmowej kasie pusto Tylko trzy banki proponują przedsiębiorcom kredyt celowy na zapłatę podatku wynikającego z rocznego rozliczenia PIT.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/60/t26684.jpg ) ] (http://msp.money.pl/ksiegowosc-internetowa/artykul/jakie;sa;rodzaje;opodatkowania;dochodow;firm,158,0,801694.html) Jakie są rodzaje opodatkowania dochodów firm Dobra znajomość przepisów o PIT, CIT i VAT ułatwia przedsiębiorcy prowadzenie działalności gospodarczej. Często wybiera on samodzielnie konkretną formę opodatkowania.
pit
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)