Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Forma opodatkowania. Skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt czy karta podatkowa?

0
Podziel się:

Zakładając działalność gospodarczą, na druku CEiDG trzeba wskazać formę opodatkowania. Jak ją wybrać? Która jest optymalna?

Formę opodatkowania trzeba dopasować do rodzaju prowadzonej działalności
Formę opodatkowania trzeba dopasować do rodzaju prowadzonej działalności (wutzkohphoto, Shutterstock)

Prawo wskazuje na cztery podstawowe formy opodatkowania. Najczęściej stosuje się skalę podatkową (na zasadach ogólnych). Kolejną jest podatek liniowy. Przedsiębiorca może też skorzystać z ryczałtu albo karty podatkowej.

Formy opodatkowania – skala podatkowa

Rozliczenie na zasadach ogólnych polega na opodatkowaniu według dwustopniowej skali. Dochód do 85 528 zł opodatkowuje się według skali 18% minus kwota zmniejszająca podatek. Jeśli dochód jest wyższy niż 85 528 zł, podatek wynosi 15 395 zł 04 gr + 32% nadwyżki ponad 85 528 zł.

Każdy przedsiębiorca może zmienić formę opodatkowania. Żeby to zrobić, musi do 20 stycznia złożyć pisemne oświadczenie do właściwego urzędu skarbowego. Jeśli przedsiębiorca nie chce zmieniać formy rozliczeń, nie musi o tym informować naczelnika urzędu.

W przypadku skali podatkowej należy odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy. Trzeba to zrobić miesięcznie lub kwartalnie. Warto wiedzieć, że z możliwości rozliczania kwartalnie może skorzystać wyłącznie tzw. mały podatnik oraz przedsiębiorca, który rozpoczyna działalność.

Gdy kończy się rok podatkowy, to podatnik musi złożyć zeznanie roczne PIT-36.

Skala podatkowa pozwala skorzystać z ulg podatkowych, daje prawo wspólnego rozliczania z małżonkiem. Można też zmniejszyć przychody o koszty uzyskania przychodów.

Formy opodatkowania – podatek liniowy

Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na podatek liniowy to niezależnie od wysokości dochodu, płaci się podatek w wysokości 19 proc.

Podatek liniowy można wybrać już na etapie rejestracji działalności gospodarczej. Jeśli przedsiębiorca chce zmienić formę rozliczeń na podatek liniowy, może to zrobić do 20 stycznia kolejnej roku.

Podobnie jak w przypadku skali, zaliczki mogą być opłacane miesięcznie lub kwartalnie. Na zakończenie roku podatkowej składamy zeznanie roczne PIT-36L. Deklaracja musi być dostarczona do urzędu do 30 kwietnia następnego roku.

Podatek liniowy to jedna skala, niezależnie od dochodu, brak możliwości skorzystania z ulg podatkowych. Podatek liniowy nie pozwala rozliczać się wspólnie z małżonkiem. Nie ma też kwoty wolnej.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

W przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych sprawa nie jest taka prosta. Przedsiębiorca nie ma prawa pomniejszych przychodów o koszty podatkowe. Jednak niejako "w zamian" mamy niskie stawki ryczałtu 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 17% oraz 20%. Zależą one od rodzaju działalności gospodarczej, którą prowadzi przedsiębiorca.

Jednak z formy opodatkowania, jaką jest ryczałt, nie może skorzystać każdy przedsiębiorca. Ryczałt to model adresowany dla tych przedsiębiorców, którzy uzyskali przychody nie wyższe niż 250 000 euro, a także prowadzą określone rodzaje działalności. W przypadku ryczałtu można się rozliczać miesięcznie lub kwartalnie.

Karta podatkowa

Karta podatkowa jest to forma rozliczania podatku w formie zryczałtowanej. Wartość podatku wpłaconego do urzędu skarbowego nie zależy od przychodów. Stawka zależy od:

  • rodzaju usług,
  • wielkości zatrudnienia,
  • wielkość miejscowości, w której działalność jest prowadzona,
  • rozmiaru prowadzonej działalności.

Z karty podatkowej mogą skorzystać ci podatnicy, którzy prowadzą określony typ działalności.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)