Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grabowski: zabrać ulgi bogatym rolnikom

0
Podziel się:

Wiceminister finansów nie zgadza się z orzeczeniem NSA. Zapowiada reakcję.

Grabowski: zabrać ulgi bogatym rolnikom
(JWGreen/wikipedia.org)

Podatnicy prowadzący działalność na dużą skalę, np. niektórzy rolnicy z _ działów specjalnych produkcji rolnej _, powinni rozliczać się na zasadach ogólnych - powiedział wiceminister finansów Maciej Grabowski.

W poniedziałek poszerzony skład siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego uznał, że osoby, które prowadzą działalność w ramach _ działów specjalnych produkcji rolnej _ i mają obroty przekraczające 1,2 miliony euro, nie muszą zmieniać zasad opodatkowania i dopłacać fiskusowi milionów złotych.

Grabowski wyjaśnił, że resort przeanalizuje uzasadnienie do uchwały SA i podejmie odpowiednie kroki. - _ Podatnicy, którzy prowadzą działalność na tak dużą skalę, powinni stosować zasady ogólne opodatkowania. Skoro prawo podatkowe jest nieprecyzyjne, to powinniśmy je zmienić _ - powiedział wiceminister.

Grabowski wyjaśnił, że prace resortu nad projektem, które zmierzają do likwidacji preferencji podatkowych dla producentów z _ działów specjalnych produkcji rolnej _, zostały wstrzymane. Dodał, że resort chciałyby jednak wrócić do sprawy opodatkowania rolników przy okazji prac nad zmianami rolniczych składek zdrowotnych.

Będą one konieczne w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z października 2010 roku. TK uznał wtedy, że finansowanie z budżetu państwa składek zdrowotnych rolników, bez względu na ich status materialny, jest niezgodne z konstytucją i dał 15 miesięcy na zmianę tych przepisów.

W poniedziałek NSA stwierdził w uchwale, że podatnicy uzyskujący przychody z działów specjalnych produkcji rolnej, nie mają obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych bez względu na wielkość osiąganych przychodów, o ile nie zgłosili zamiaru prowadzenia ksiąg. Uchwała ta ma istotne znaczenie dla setek producentów rolnych prowadzących batalię z fiskusem, dotyczącą milionów złotych.

Do działów specjalnych produkcji rolnej zalicza się m.in. uprawy pieczarek, pasieki, chów i hodowlę drobiu, hodowlę dżdżownic czy uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych. Producenci prowadzący taką działalność płacą podatek dochodowy na specjalnych zasadach. Ustala się go przy zastosowaniu określanych przez ministra finansów tzw. norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej.

Przez wiele lat producenci z _ działów specjalnych produkcji rolnej _ nie mieli problemów z fiskusem, ale w 2007 roku. uznał on, że jeżeli obroty przekraczają równowartość 800 tysięcy euro lub - po podniesieniu limitu - 1,2 miliony euro, o czym mówi ustawa o rachunkowości, to powinni prowadzić księgi rachunkowe i rozliczać się na zasadach ogólnych. W efekcie, zamiast kilkudziesięciu tysięcy złotych podatku, producentom nakazano płacić podatek w wysokości kilkuset tysięcy.

Resort finansów od dawna zapowiada zmiany w opodatkowaniu _ działów specjalnych produkcji rolnej _. Przygotowania rozpoczęto dwa lata temu. MF zaproponował, by podatnicy mogliby wybrać, czy chcą płacić PIT na zasadach ogólnych, z zastosowaniem stawki 18 procentowej i 32 procentowej, czy też 19-procentową stawkę liniową, tak jak podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą. W grę miałby wchodzić także ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ze stawką 5,5 procent. Negatywną opinię wyraził jednak resort rolnictwa.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/213/t83925.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/masz;szklarnie;plac;jak;przedsiebiorca,101,0,621669.html) Masz szklarnie, płać jak przedsiębiorca Zdaniem resortu finansów obecne podatki to relikt przeszłości.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t40970.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/zelichowski;to;platforma;nie;chciala;zmian;w;krus,92,0,699740.html) Żelichowski: To Platforma nie chciała zmian w KRUS
[ ( http://static1.money.pl/i/h/196/t20164.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/psl;nie;zgadza;sie;na;obciazenia;podatkowe;rolnikow,228,0,584164.html) PSL nie zgadza się na obciążenia podatkowe rolników Ministrowi rolnictwa krytykuje założenia konwergencji.
kraj
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)