Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Jak obniżyć podatek od osób fizycznych?

0
Podziel się:

Obniżanie podatku z wykorzystaniem ulg podatkowych jest jak najbardziej zgodne z prawem. Zobacz, co zrobić, żeby zapłacić niższy podatek dochodowy od osób fizycznych.

Podatek od osób fizycznych można obniżyć m.in. dzięki różnym ulgom i odliczeniom
Podatek od osób fizycznych można obniżyć m.in. dzięki różnym ulgom i odliczeniom (aldomurillo/iStockphoto)

Obniżanie podatku z wykorzystaniem ulg podatkowych jest jak najbardziej zgodne z prawem. Zobacz, co zrobić, żeby zapłacić niższy podatek dochodowy od osób fizycznych.

Sposobów na obniżenie podatku jest naprawdę sporo. My zajmiemy się tylko tymi najbardziej popularnymi.

Wykorzystanie kwoty wolnej od podatku

Od 2018 rokukwota wolna od podatku jest wyższa niż w ubiegłych latach. Maleje ona wraz z rosnącą kwotą dochodu. Jeśli ktoś zarabia powyżej 127 000 zł, nie będzie mógł skorzystać z ulgi w ogóle, przy zarobkach od 85 528 zł będzie malała proporcjonalnie. Żeby więc obniżyć dochód, można wykorzystać maksymalnie koszty uzyskania przychodów. Te podwyższone można zastosować ze względu na dojazdy do pracy.

Wystawiaj rachunki do umów o dzieło z przeniesieniem praw autorskich

Dla twórców podniesiono limit kosztów uzyskana przychodów. W przypadku otrzymywania wynagrodzenia autorskiego, które przekracza 171.056 zł, w rozliczeniu 2018 r. koszty podatkowe od nadwyżki wynoszą 0 zł. Istnieje jednak grupa zawodów, które nie są uprawnione do liczenia kosztów autorskich. Jeśli chcesz rozliczać koszty podatkowe jak autor dzieła (zgodnie z prawami autorskimi), wystarczy odpowiednio zmienić umowę, np. rodzaj dzieła, czy świadczenia i dopasować ją tak, by móc wystawiać rachunki z przeniesieniem praw autorskich.

Wynajmij mieszkanie i odpowiednio rozlicz podatek

Warto w czwartym kwartale roku wynająć komuś mieszkanie. Wtedy warto rozliczyć taką transakcję podatkiem według zasad ogólnych, a przy okazji kupić sporo rzeczy domowych (np. meble). Wszystko dokumentujemy fakturami. Dzięki temu można skutecznie obniżyć podatek. W następnym roku podatkowym przejdź na ryczałt.

Przekaż darowiznę na cele pożytku publicznego

Warto przekazać też konkretną kwotę na rzecz kultu religijnego. W takiej sytuacji trzeba pamiętać, żeby wartość takich darowizn nie była wyższa niż 6 proc. dochodów. Limitu takiego nie stosuje się w przypadku przekazywania środków na działalność charytatywno-opiekuńczą kościoła.

Skorzystaj z ulgi rehabilitacyjnej

Ulga rehabilitacyjna przeznaczona jest dla osób niepełnosprawnych, gdy np. są zmuszone kupić leki lub inne produktu niezbędne w leczeniu ich niepełnosprawności. Odliczyć można różnicę między rzeczywiście poniesionymi wydatkami na leki a kwotą 100 zł. Jest to jednak możliwe w sytuacji, gdy lekarz specjalista potwierdzi, że osoba niepełnosprawna ma stosować konkretne leki.

Ulga na dziecko

Nie można też zapomnieć o uldze na dziecko. Rodzice wychowujący jedno dziecko, którzy spełniają wszystkie wymienione wcześniej warunki, mogą odliczyć 92,67 zł miesięcznie. Maksymalna roczna kwota do odliczenia wynosi 1112,04 zł. Rodzice, którzy wychowują dwoje dzieci, za każde dziecko mogą odliczyć po 92,67 zł miesięcznie (czyli maksymalnie po 1112,04 zł na każde dziecko rocznie). W przypadku trójki dzieci, odliczenie na pierwszą dwójkę to 92,67 zł miesięcznie na każde (po 1112,04 zł rocznie), a na trzecie dziecko: 166,67 zł miesięcznie – co daje maksymalną kwotę 2000,04 zł rocznie. Ci, którzy wychowują czworo (lub więcej dzieci) mogą odliczyć po 92,67 zł (po 1112,04 zł rocznie) na dwoje pierwszych dzieci, 166,67 zł miesięcznie (2000,04 zł rocznie) na trzecie dziecko i 225 zł (2700,00 zł rocznie) na czwarte (i każde kolejne) dziecko.

Ulga na internet

Odliczenie za korzystanie z internetu to nawet 760 zł rocznie. Jeśli korzystasz z takiej ulgi po raz pierwszy, to przez pierwsze dwa lata można odliczać po 760 zł. Co istotne odliczenie obejmuje wyłącznie koszty związane z dostępem do sieci internetowej. Chodzi tu wyłącznie o opłaty za łącze, a nie związane z opłatami za urządzenie czy montaż przyłącza.

Remont biura

Przeprowadzenie inwestycji, która podchodzi pod definicję remontu, może być w całości wliczona w koszty. Trzeba pamiętać, że musi ona modernizować aktualnie wykorzystywany lokal, a jej wartość nie może być wyższa niż 3500 zł. W przeciwnym razie trzeba będzie ją amortyzować.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)