Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Kalkulator zarobków. Od czego zależy wysokość wynagrodzenia?

0
Podziel się:

Na rynku pracy spotkać się można z dwoma podstawowymi terminami, które dotyczą bezpośrednio wysokości otrzymywanej pensji. Są to zarobki netto oraz brutto. Kalkulator zarobków pozwala na ich wzajemne przeliczanie w bardzo prosty sposób, niemalże automatycznie. Dlatego warto z tego narzędzia korzystać.

Rodzaj umowy jest istotnym czynnikiem, który wpływa na korzystanie z kalkulatora zarobków
Rodzaj umowy jest istotnym czynnikiem, który wpływa na korzystanie z kalkulatora zarobków (Pixabay.com)

Czym różnią się zarobki netto oraz brutto?

Zarobki netto jest to bardziej precyzyjne określenie na potoczne "zarobki na rękę". Oznacza to pieniądze, które pracownik faktycznie otrzymuje na swoje konto lub do kieszeni. Od pensji netto odliczone zostały już wszystkie niezbędne składki, w tym składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz podatek dochodowy.

Inaczej wygląda kwestia w przypadku pensji brutto. W tym przypadku jest to kwota całościowa, suma, jaką płaci pracodawca za zatrudnienie pracownika (nie jest to pełna kwota, bowiem dochodzą do niej jeszcze koszty ponoszone przez pracodawcę). Pracownik najczęściej na swojej umowie podaną ma kwotę brutto, kilkukrotnie wyższą od tej faktycznie zarabianej. Kalkulator zarobków pozwala na bardzo szybkie wyliczenie tych wartości.

Kalkulator zarobków pokaże inne wartości w zależności od tego, czy pracownik zatrudniony jest na umowę o pracę, podpisał umowę zlecenie albo umowę o dzieło. Każdy z tych typów umów generuje odmienne składki konieczne do opłacenia, a więc ostateczny wynik zarobków netto oraz brutto będzie zupełnie inny.

Umowa o pracę – kalkulator zarobków

Największe różnice pomiędzy kwotą netto i brutto występować będą w przypadku umowy o pracę. W tego rodzaju umowie pobierane są największe składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy.

Kalkulator zarobków na dany rok samodzielnie policzy wielkość stawek i nie trzeba wówczas znać właściwych procentów. W przypadku ubezpieczenia emerytalnego jest to 19,25%. Kwota ta jest po połowie opłacana przez pracodawcę oraz pracownika. Dalszym ubezpieczeniem jest ubezpieczenie rentowe, które wynosi 8%, z czego pracownik pokrywa 1,5%, natomiast 6,5% - pracodawca. Kolejne jest ubezpieczenie chorobowe – 2,45%, które w całości pokrywa pracownik ze swojej pensji brutto. Natomiast ubezpieczenie zdrowotne, które płacone jest pośrednio do NFZ, wynosi 9% zarobków, ale pomniejszonych już o składki społeczne.

Do pensji brutto zalicza się również zaliczki na podatek dochodowy)
. Ich wysokość to 18% w przypadku sumy rocznego dochodu mniejszego niż 85 528 złotych. W przypadku wyższego dochodu podatek dochodowy wynosi już 32%. Podatek wylicza się od zarobków brutto, które są pomniejszone o składki społeczne i po odjęciu kosztów uzyskania przychodu (111,25 dla osób mieszkających w tej samej miejscowości i 139,06 w przypadku, gdy do siedziby firmy dojeżdża się z innej miejscowości). Tak otrzymaną kwotę pomniejsza się jeszcze o 46,33 złote, ponieważ tyle wynosi ulga podatkowa na jeden miesiąc.

Korzystanie z kalkulatora zarobków znacząco ułatwia dokonanie tych wyliczeń. Oczywiście można to zrobić ręcznie, ale w sytuacji, gdy na przykład jest się pracownikiem stojącym przed wyborem nowego miejsca pracy, najlepiej jest jak najszybciej znać konkretne kwoty. To także narzędzie, z którego korzystają pracodawcy, a nawet księgowe, ponieważ pomaga w sprawdzeniu poprawności swoich wyliczeń.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)