Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Koncesja na roboty budowlane

0
Podziel się:

Wybrane inwestycje, realizowane zwykle w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego, wymagają koncesji na roboty budowlane. Co to za koncesja i czemu służy?

Ustawa o umowach koncesji na roboty budowlane weszła w Polsce w życie w 2016 roku
Ustawa o umowach koncesji na roboty budowlane weszła w Polsce w życie w 2016 roku (Rocky Lubbers, Flickr (CC BY 2.0))

Udzielanie koncesji na roboty budowlane

Zasady udzielania koncesji na roboty budowlane i usługi obowiązują w naszym kraju od końca 2016 roku. Wszystko przez konieczność dostosowania krajowego prawa do przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej.

Umową koncesyjną jest odpłatne porozumienie zawarte pomiędzy zamawiającym a wykonawcą, które obejmuje wykonanie robót budowlanych, za które wynagrodzeniem jest prawo do eksploatowania takiego obiektu.

Według prawa koncesja taka może być przydzielona zamawiającym z konkretnego sektora. Chodzi tu o podmioty prowadzące jeden z rodzajów działalności sektorowej, które są wymienione w ustawie PZP. To głównie firma działające w sektorach energetycznym, gazowym, wodociągowym albo związanym z transportem publicznym.

Kiedy stosujemy ustawę koncesyjną?

W prawie określono próg, który określa, że trzeba wtedy stosować ustawę koncesyjną. Limit ustawy koncesyjnej to 5 225 000 euro. Obowiązkiem stosowania ustawy koncesyjnej nie jest związane udzielanie koncesji przez zamawiających sektorowych, jeśli zlecają roboty przedsiębiorstwom powiązanym.

Umowę koncesyjną może zastosować, gdy np. trzeba wybudować obiekt użyteczności publicznej, a za jego użytkowanie będą pobierane opłaty. Przykładem może tutaj być np. ośrodek sportu albo gminna pływalnia.

Żeby zamawiający mógł podjąć decyzję, że udzielenie zamówienia na wykonanie koncesji budowlanej, sam musi posiadać nieruchomość gruntową. To na niej będzie wybudowany obiekt, a także zostanie do niego opracowany dokładny program użytkowania. Będzie to opis wymagań odnośnie do właściwości technicznych budynku, opłacalności, funkcjonalności czy architektury.

Koncesja możne być przyznana przy zastosowaniu przepisów o przetargu nieograniczonym, przetargu ograniczonym albo też w trybie negocjacji z ogłoszeniem. W przypadku tego ostatniego podmiot, który zamawia roboty budowlane, nie jest zobowiązany, by kierować się okolicznościami, które uprawniają zastosowanie tego trybu, a są określone w ustawie. Nie ma też obowiązku uzyskać zgodę, by zastosować ten trybu niezależnie od wartości zamówienia.

Jeśli chodzi o terminy składania wniosków związane z dopuszczeniem do udziału w postępowaniu, w przetargu ograniczonym i negocjacjach z ogłoszeniem to jest on wydłużony. Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu musi wynosić przynajmniej 52 dni.

Jak obliczać wartość zamówienia na koncesję?

Prawo nie określa, w jaki sposób obliczać wartość zamówienia na koncesję. Przyjmuje się jednak, że wartość tego zamówienia ustalona powinna być na podstawie przepisów ustawy, która dotyczy robót budowlanych.

Podczas przygotowania postępowania trzeba zwrócić uwagę, że choć obiekt budowlany będzie miał status obiektu użyteczności publicznej, to zamawiający zawsze będzie ponosił odpowiedzialność za to, jak użytkowany jest obiekt, chociaż to wykonawca samodzielnie zaprojektuje, wybuduje i będzie go ostatecznie eksploatował.

budownictwo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)