Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Leasing operacyjny z niską i z wysoką wartością końcową

0
Podziel się:

Kiedy i jak z nich skorzystać, żeby zyskać? Dla kogo i w jakich warunkach jest to najbardziej opłacalny model finansowania?

Leasing operacyjny z niską i z wysoką wartością końcową
(Jacek Bereźnicki)

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą mają dostęp do korzystnych dla firmy rozwiązań finansowych. Jednym z nich z pewnością jest leasing. Jakie realnie daje korzyści? Czy jest opłacalny i dla dużych, i dla małych firm? Czy jego zalety wykorzysta również przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą? Podpowiadamy, jakie są aktualne rynkowe trendy.

Leasing, którego nazwa pochodzi od angielskiego słowa lease (wydzierżawić), to w wielkim skrócie uzyskanie praw do korzystania z danej rzeczy w zamian za płacenie regularnych rat. To popularna i chętnie wykorzystywana przez przedsiębiorców forma zakupu pojazdów, bez względu na to, czy jest to jedno auto służbowe, czy cała ich flota. Dzięki takiej formie finansowania leasingobiorca uzyskuje - oprócz samego samochodu - szereg korzyści, jak możliwość rozliczenia podatku VAT czy tarcza podatkowa, polegająca na zmniejszeniu podatku dochodowego dzięki finansowaniu zakupu pojazdu z pomocą zewnętrznego kapitału. Dzieje się tak, ponieważ leasing najczęściej nie wymaga dużej wpłaty własnej na zakup samochodu, lecz spłacania regularnych rat - mimo to wydatki związane z użytkowaniem auta tworzą w firmie koszty, zmniejszające jej dochód, a tym samym podatek.

Leasing nie jest w Polsce nowością, jednak jego forma w ostatnich latach się zmienia. Przez lata najpopularniejszym leasingiem wśród przedsiębiorców był leasing z niską wartością końcową. Po wielu latach regularnego płacenia miesięcznych rat leasingowych, na końcu umowy przedsiębiorca mógł spłacić niską, jednoprocentową ratę. Po jej spłaceniu samochód przechodził na firmę, stając się jej własnością. Ten trend się jednak zmienia.

W Polsce nowością od dwóch-trzech lat jest leasing z wysoką wartością końcową. Umowa trwa tutaj o wiele krócej - często trzy-cztery lata (wedle ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ordynacji podatkowej minimalny okres leasingu wynosi 24 miesiące). Po okresie umowy o wiele bardziej opłacalna jest wymiana samochodu na nowy niż jego całkowity wykup. Nie stajemy się więc właścicielem pojazdu na koniec umowy, lecz zwracamy go do dealera i bierzemy w leasing nowy model. W efekcie płacimy przez cały okres umowy niskie raty, mamy również uregulowane kwestie dotyczące ubezpieczenia i okresowych przeglądów samochodu. Często jest to o wiele bardziej korzystne i wygodne rozwiązanie, dające możliwość użytkowania praktycznie cały czas nowego i nowoczesnego samochodu, zamiast wykupywania na własność starszego i już zużytego auta, które z biegiem czasu i tak będziemy musieli na własny rachunek naprawiać i we właściwym czasie sprzedać.

W przypadku leasingu z wysoką wartością końcową użytkujemy praktycznie cały czas nowe auto, które po kilku latach wymieniamy na kolejne. W tym czasie zazwyczaj producenci decydują się na wypuszczenie na rynek nowych modeli, które możemy wziąć w ramach kolejnej umowy leasingu. W ten sposób możemy jeździć nowym modelem samochodu danej marki, który jest bardziej prestiżowy, atrakcyjny i wyposażony na przykład w więcej systemów bezpieczeństwa.

Zdobywający w Polsce coraz większą popularność leasing z wysoką wartością końcową jest bardzo korzystny. Pokazuje to przykład Niemiec. W trakcie ostatnich 10-11 lat Niemcy przekonywali się do brania aut w leasing lub na kredyt w oparciu o wysoką wartość końcową aut. Obecnie ok. 70 proc. transakcji nabycia samochodów na niemieckim rynku opiera się właśnie na produktach finansowych z wysoką wartością końcową.

Leasing z wysoką wartością końcową to rozwiązanie korzystne zarówno dla dużych, jak i małych firm. Nawet przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą skorzysta na tym sposobie finansowania zakupu samochodu - nie tylko zyska na tym jego firma (odliczenie VAT, tarcza finansowa), ale również on, użytkując dobry i - co najważniejsze - nowy oraz bezpieczny samochód.

Partnerem treści jest Volkswagen Financial Services

wiadomości
druki
baza wiedzy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)