Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Najem. Najważniejsze aspekty dotyczące podpisania umowy najmu

1
Podziel się:

Najem to przekazanie w użytkowanie swojego majątku w zamian za określoną w umowie opłatą. Na czym dokładnie polega najem i co można najmować?

Najem jest popularną formą oddania najemcy przedmiotu najmu na określony czas
Najem jest popularną formą oddania najemcy przedmiotu najmu na określony czas

Według kodeksu cywilnego z najmem mamy do czynienia, jeśli wynajmujący oddaje najemcy określony przedmiot do użytkowania na pewien określony okres. Najemca podejmuje zobowiązanie, do płacenia za to, że może korzystać z ustalonego przedmiotu najmu.

Co jest przedmiotem najmu?

Przedmiotem umowy najmu mogą być tak rzeczy ruchome, np. jakaś maszyna albo samochód, jak i nieruchomości. Najmem można objąć też części składowe rzeczy, ogrodzenie. Warto pamiętać, że rzeczy ruchome nie mogą być zużywalne, jeśli korzystanie z nich miałoby polegać właśnie na ich zużyciu.

Najmem nie można objąć określonych praw. W umowie najmu koniecznie trzeba bardzo dokładnie opisać, co jest przedmiotem najmu.

Co jest ważne w najmie?

Oczywiście koniecznie trzeba wpisać poprawne dane. Do umowy wpisujemy też wyraźnie określony termin, w którym powinien być płacony czynsz. Musimy też określić wysokość czynszu. Nie obejdzie się bez ustalenia sposoby umożliwiającego wypowiedzenie tej umowy. Oczywiście, jak to często bywa w umowie najmu, należy również ustalić wysokość kaucji i to, w jakiej formie będzie ona rozliczana.

Czym jest kaucja i zastaw?

Kaucja i zastaw to dwa pojęcia występujące przy zawieraniu umowy najmu. Kaucja stanowi zabezpieczenie dla właściciela nieruchomości. Najczęściej jest ona pobierana w wysokości jednomiesięcznego czynszu. W takiej sytuacji dobrze jest potwierdzić w umowie, że doszło do wpłacenia takiej kaucji, dodając do umowy paragraf o tym, że kaucję wpłacono. Tutaj również można zwrócić uwagę na konsekwencję zalegania z opłatami i umieścić w umowie informację o karach, odsetkach czy też krótszym okresie wypowiedzenia.

Umowa najmu – czynsz

Czynsz może być płacony w różnej formie. Może to może być forma pieniężna, ale też mogą to być określone świadczenia ustalone przez obie strony. Jeśli umowa podpisywana jest czas nieokreślony, to trzeba wiedzieć, że płatność zawsze w takim wypadku powinna być uregulowana z góry do dziesiątego dnia miesiąca. W każdym innym przypadku termin i rodzaj płatności strony ustalają samodzielnie i zapisują to w sporządzanej umowie.

Umowa najmu – okres najmu

Okres najmu określa się w umowie. Jeśli umowa najmu zawarta jest na czas dłuższy niż 10 lat, to po upływie wskazanego czasu, umowę uznaje się ją za zawartą na czas nieokreślony.

Kiedy wygasa najem?

Najem wygasa, jeśli umowa zostanie wypowiedziana. Tak dzieje się w przypadku umowy na czas nieokreślony. Umowa może też wygasać samoczynnie, jeśli upłynie termin, na który ją zawarto.

Jeśli chcemy wypowiedzieć umowę najmu bez powodu, to wiąże się to z poważnymi konsekwencjami. Warto więc ustalić na początku, w jakiej sytuacji można będzie bez odpowiedzialności karnej wypowiedzieć umowę najmu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
wiem,że
5 lata temu
Umowa spisana u notariusza za parę złotych naprawdę się opłaca .