Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Tomasz Sąsiada
Tomasz Sąsiada
|

Najlepsi pracodawcy w Polsce, Niemczech, USA i na świecie. Zobacz ranking

0
Podziel się:

W najbardziej popularnych firmach pracownicy wcale nie są najszczęśliwsi.

Najlepsi pracodawcy w Polsce, Niemczech, USA i na świecie. Zobacz ranking
(istockphoto)

Młodzi na całym świecie chcą pracować w dużych i znanych międzynarodowych spółkach, a Google jest wymarzonym miejscem na zrobienie kariery - wynika z badania firmy konsultingowej Universum Global. W Polsce jest podobnie, choć najbardziej zadowolonymi z życia pracownikami wcale nie są ci reprezentujący giganta z Mountain View.

Działająca od ponad 25 lat Universum Global co roku pyta setki tysięcy studentów różnych kierunków, która firma jest ich zdaniem idealnym pracodawcą. Na podstawie odpowiedzi tworzy opiniotwórczy (cytowany na przykład przez serwis Forbes) ranking najlepszych, zdaniem młodych ludzi, spółek. Lista jest posegregowana według branż, z których dwie kluczowe to firmy działające na szeroko rozumianym rynku związanym z inżynierią i na rynku związanym z biznesem. Rankingi tworzone są dla poszczególnych państw, jak i dla całego świata.

W Polsce przepytanych zostało prawie 24 tysiące studentów. Jeśli chodzi o pracę w zawodach inżynieryjnych, młodzi uważają, że najlepsze firmy to Skanska, Budimex, PGE, KGHM i PGNiG. Pierwsza dwójka wygląda tak samo, jak rok wcześniej, na trzecim i czwartym miejscu przetasowały się PGE z KGHM, natomiast na piąte aż z dziesiątego awansowało PGNiG. Co ciekawe, na liście, na 54. miejscu znalazła się też Kompania Węglowa - w momencie badania przeprowadzonego pod koniec 2013 roku jeszcze spółka atrakcyjna, dziś mająca znaczne kłopoty.

Z kolei w kategorii _ biznes _ największym powodzeniem w Polsce cieszy się Google, który nie zmienił swojej pozycji w porównaniu z zeszłym rokiem. Równie twardo na drugim i trzecim miejscu niezmiennie plasują się Microsoft i IBM Polska. Za to czwarte miejsce w rankingu to zupełna świeżość, wcześniej nawet nie notowana na liście. Chodzi o CD Projekt RED, twórców Wiedźmina, bestsellerowej gry wideo, której trzecia część wkrótce trafi na półki sklepowe. Zdolni programiści znad Wisły zepchnęli tym samym z miejsca czwartego na piąte Intela.

źródło: Universum Global
l.p. inżynieria IT biznes/commerce praca dla humanistów prawo
1. Skanska Grupa Google Poland Google Poland TVN EY (Ernst&Young)
2. Budimex Microsoft EY (Ernst&Young) Google Poland Google Poland
3. PGE IBM Polska PKO Bank Polski Polskie Radio TVN
4. KGHM Polska Miedź CD Project RED TVN PLL LOT Sołtysiński Kawecki & Szlęzak
5. PGNiG Intel PLL LOT Telewizja Polska Microsoft
6. Google Poland Oracle Microsoft Grupa Empik Domański Zakrzewski Palinka
7. Nestle Polska Samsung Electronics Polska L'Oreal Polska L'Oreal Polska PLL LOT
8. Volkswagen Poznań Cisco Systems PwC Telewizja Polsat Deloitte
9. Volvo Group Allegro Deloitte Microsoft PwC
10. Urząd Dozoru Technicznego Dell Poland Nestle Polska IKEA PGE

Ta ostatnia spółka nie jest tylko świetnie postrzegana przez studentów (którzy swoje opinie wydają na podstawie wyobrażeń), chwalą ją też pracujący w niej ludzie (którzy doskonale już wiedzą, z czym to się je). Tak wynika z Badania Najlepsi Pracodawcy, przeprowadzanego przez firmę AON Hewitt, zajmującą się między doradztwem kadrowym.

AON Hewitt nie dzieli firm według branż, po prostu przepytał w Polsce prawie 60 tysięcy pracowników i menedżerów w 108 firmach pod kątem tego, jak oceniają jakość pracy i zaangażowanie swoje i swoich kolegów. W rankingu spółek zatrudniających powyżej tysiąca osób Intel Technology Poland zajął pierwsze miejsce, a drugie Provident Polska. Ranking firm zatrudniających powyżej tysiąca osób składa się tylko z dwóch pozycji, z kolei na liście firm, w których pracuje od 250 do 500 osób, na której znalazło się w sumie pięciu pracodawców, prym wiodą ubezpieczalnie: LINK4 i Liberty Ubezpieczenia.

źródło: AON Hewitt
l.p. duże przedsiębiorstwa
1. Towarzystwo Ubezpieczeń LINK4
2. Liberty Ubezpieczenia
3. Grupa Pracuj
4. Nutricia Polska
5. Dom Kredytowy NOTUS

Jeszcze inne wyniki przynosi badanie przeprowadzone przez Instytut Great Place to Work. Wyniki tego rankingu są wypadkową wyników audytu kultury organizacyjnej w danej firmie oraz wyników ankiet pracowniczych. Instytut przyglądnął się stwierdził, że najlepszymi firmami zatrudniającymi powyżej pół tysiąca pracowników są IKEA Polska i Motorola Solutions Systems Polska. Za nimi plasują się Atos - spółka z branży IT, Alexander Mann Solutions - zajmująca się rekrutacją dla firm i Deichmann.

źródło: Instytut Great Place to Work
l.p. Firmy zatrudniające więcej niż 500 osób
1. Grupa IKEA w Polsce
2. Motorola Solutions Systems Polska
3. Atos
4. Alexander Mann Solutions Poland
5. Deichmann-Obuwie

Spośród firm zatrudniających mniej niż 500 osób w rankingu Great Place to Work prym wiodą firmy z branży IT (SAS Institute na pierwszym miejscu, Microsoft na drugim i EMC Computer Systems Poland na czwartym). Jest też jeden przedstawiciel z branży farmaceutycznej (AbbVie Polska na trzecim) i z branży produktów spożywczych dla zwierząt (Royal Canin na piątym).

źródło: Instytut Great Place to Work
l.p. Firmy zatrudniające mniej niż 500 osób
1. SAS Institute Sp. z o. o.
2. Microsoft Sp. z o. o.
3. AbbVie Polska
4. EMC Computer Systems Poland
5. Royal Canin w Polsce
6. Akamai Technologies
7. ASTOR
8. Dow
9. Ochnik Sp. z o. o.
10. SC Johnson Sp. z o. o.

Jak to wygląda za granicą?

Ciekawie prezentują się opinie niemieckich studentów o najatrakcyjniejszych pracodawcach w ich kraju - popularnym kierunku emigracji zarobkowej Polaków. Według badania Universum Global, bezkonkurencyjni są niemieccy giganci motoryzacyjni. Zarówno w kategorii biznes, jak i inżynieria, czołowe pozycje zajmują Audi, BMW, Porsche, Volkswagen i Daimler/Mercedes-Benz. Wysoko oceniane są też Siemens i Lufthansa.

źródło: Universum Global
l.p. inżynieria biznes IT
1. Audi Audi Google
2. BMW Group BMW Group Audi
3. Porsche Porsche BMW Group
4. Volkswagen Google Microsoft
5. Siemens Volswagen Porsche
6. Daimler/Mercedes-Benz Deutsche Lufthansa Siemens
7. Robert Bosch Daimler/Mercedes-Benz IBM Deutschland
8. EADS: Airbus, Astrium, Cassidian, Eurocopter Siemens Amazon
9. Lufthansa Technik Adidas Group SAP
10. MAN Gruppe L'Oreal Group Daimler/Mercedes-Benz

W USA Google jest - według studentów - najlepszym wyborem w branży biznes, za to jeśli chodzi o pracę dla inżynierów - najatrakcyjniejsza firma to Boeing. W czołówce w obu branżach znalazły się też NASA, Lockheed Martin, General Electric, Microsoft, Exxon Mobil, Apple, Microsoft, Intel, a także... Walt Disney Company.

źródło: Universum Global
l.p. inżynieria biznes
1. Boeing Google
2. NASA Walt Disney Company
3. Google Apple
4. Lockheed Martin EY (Ernst&Young)
5. General Electric J.P. Morgan
6. ExxonMobil Deloitte
7. Apple PwC
8. Microsoft Nike
9. Walt Disney Company Goldman Sachs
10. Intel KPMG

Jeśli chodzi o trendy ogólnoświatowe, to według 200 tysięcy studentów przepytanych w dwunastu krajach, największych światowych gospodarkach, bezkonkurencyjnym pracodawcą jest Google. Firma ta wygrywa zarówno w kategorii _ biznes _, jak i _ inżynieria _. Na kolejnych miejscach plasują się tacy międzynarodowi giganci jak Microsoft, EY (czyli dawny Ernst&Young), BMW, Apple, IBM, General Electric, Sony, Shell i J.P Morgan.

źródło: Universum Global
l.p. inżynieria biznes
1. Google Google
2. Microsoft EY (Ernst&Young)
3. BMW Group PwC
4. Apple KPMG
5. General Electric Deloitte
6. IBM Microsoft
7. Intel Procter&Gamble
8. Siemens Goldman Sachs
9. Sony Apple
10. Shell J.P. Morgan

Czytaj więcej w Money.pl

1. [ ( http://static1.money.pl/i/h/3/m245251.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/hiszpania-znow-tworzy-nowe-miejsca-pracy,140,0,1687692.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) W Hiszpanii przybywa miejsc pracy 2. [ ( http://static1.money.pl/i/h/196/m328644.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rynek-pracy-czekaja-lepsze-perspektywy,187,0,1686459.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rynek pracy czekają lepsze perspektywy 3. [ ( http://static1.money.pl/i/h/198/m305350.jpg ) ]
(http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/praca-w-polsce-wiecej-ukraincow-bedzie-jej,168,0,1686440.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Więcej Ukraińców będzie szukać pracy w Polsce 4. [ ( http://static1.money.pl/i/h/123/m327291.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wyzsza-placa-minimalna-zobacz-co-to-dla-nas,86,0,1686102.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Od dziś wyższa płaca minimalna. Kto zyska?

l.p. inżynieria IT biznes/commerce praca dla humanistów prawo
1. Skanska Grupa Google Poland Google Poland TVN EY (Ernst&Young)
2. Budimex Microsoft EY (Ernst&Young) Google Poland Google Poland
3. PGE IBM Polska PKO Bank Polski Polskie Radio TVN
4. KGHM Polska Miedź CD Project RED TVN PLL LOT Sołtysiński Kawecki & Szlęzak
5. PGNiG Intel PLL LOT Telewizja Polska Microsoft
6. Google Poland Oracle Microsoft Grupa Empik Domański Zakrzewski Palinka
7. Nestle Polska Samsung Electronics Polska L'Oreal Polska L'Oreal Polska PLL LOT
8. Volkswagen Poznań Cisco Systems PwC Telewizja Polsat Deloitte
9. Volvo Group Allegro Deloitte Microsoft PwC
10. Urząd Dozoru Technicznego Dell Poland Nestle Polska IKEA PGE
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)