Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowe prawo dla przedsiębiorców, które ma ułatwić im życie, trafiło do konsultacji

0
Podziel się:

Przepisy mają wprowadzić domniemanie uczciwości w relacjach administracja-biznes.

Nowe prawo dla przedsiębiorców, które ma ułatwić im życie, trafiło do konsultacji
(vizafoto - Fotolia.com)

Resort gospodarki skierował do konsultacji i uzgodnień założenia projektu nowego Prawa działalności gospodarczej. Przepisy mają wprowadzić domniemanie uczciwości w relacjach administracja-biznes i stanowić wyraz samoograniczenia administracji publicznej.

Ministerstwo Gospodarki zakłada, że nowe przepisy wzmocnią prawa i gwarancje dla przedsiębiorców. Ma temu służyć jasne wyartykułowanie ogólnych zasad dotyczących wykonywania działalności gospodarczej, które będą jednocześnie stanowić _ kartę praw podstawowych dla przedsiębiorców _.

W założeniach PDG resort gospodarki wprowadza 15 takich zasad. Pierwsza to _ Wolność podejmowania działalności gospodarczej, równość i niedyskryminacja _. Uzasadnienie tej propozycji podkreśla jednak, że _ wolność gospodarcza nie wyklucza nakładania na przedsiębiorców obowiązków _. Druga zasada głosi, że _ co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone _.

Inne to np. zasada _ domniemania uczciwości przedsiębiorcy _, _ jednokrotnego przekazywania informacji _ czy _ zrównoważonego rozwoju przy wykonywaniu działalności gospodarczej _. Ta ostatnia przewiduje, że przedsiębiorcy powinni działać zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, z uwzględnieniem słusznych interesów konsumentów, potrzeby ochrony środowiska naturalnego oraz konieczności godziwego wynagradzania osób wykonujących pracę na rzecz tego przedsiębiorcy.

Projekt wprowadza także m.in. nową definicję działalności gospodarczej jako _ stałej działalności zarobkowej lub mającej inny cel gospodarczy wykonywana na własne ryzyko w sposób trwale zorganizowany i ciągły _. Oznacza ona, że działalność gospodarcza nie byłaby wyłącznie kojarzona z działalnością zarobkową.

Założenia przewidują, że działalność gospodarcza będzie mogła być wykonywana w formach: jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki (jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjnej, europejskiej), oddziału przedsiębiorcy zagranicznego, fundacji, spółdzielni, banku spółdzielczego oraz SKOK.

_ Podstawowym celem regulacji jest urzeczywistnienie konstytucyjnej zasady wolności gospodarczej i zagwarantowanie jej wykonywania w duchu społecznej gospodarki rynkowej, z uwzględnieniem aktualnej sytuacji społecznej i gospodarczej _ - napisano w projekcie założeń, które mają zastąpić dotychczasową ustawę o działalności gospodarczej z 2004 roku.

Konsultacje do ustawy mają potrwać 30 dni.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/210/m196562.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/urlop-ojcowski-a-dzialalnosc-gospodarcza-czy,226,0,1673698.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Tysiąc złotych na dziecko. Oprócz becikowego Takie pieniądze otrzymać mogą jednak tylko ojcowie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/m318341.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/preferencyjne-skladki-zus-ile-mozna,127,0,1657215.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Na starcie można zaoszczędzić nawet 15 tys. zł Ulga trwa tylko przez pierwsze dwa lata. W przypadku zawieszenia firmy okres ten nie ulega wydłużeniu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/152/m319384.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/samozatrudnienie;czyli;prosty;sposob;na;biznes,161,0,210337.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Jak najprościej założyć firmę? Indywidualna działalność gospodarcza, to jedna z najprostszych i najtańszych form prowadzenia działalności gospodarczej.
działalność gospodarcza
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)