Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Od abonamentu medycznego trzeba zapłacić podatek

0
Podziel się:

Wartość pakietu medycznego zwiększa przychód pracownika - orzekł NSA.

Od abonamentu medycznego trzeba zapłacić podatek
(Igorvoronchikhin/Dreamstime)

*Uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego mówiąca, że już wykupienie abonamentu medycznego stanowi przychód z nieodpłatnych świadczeń, oznacza problemy pracodawców z uregulowaniem zaległości. *

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że niezależnie od tego, czy pracownik faktycznie korzysta ze świadczeń czy nie, to już samo wykupienie abonamentu i pozostawanie opieki do dyspozycji stanowi przychód podlegający opodatkowaniu. Przed podjęciem uchwały sprawa ta była sporna i ostatecznie decyzje indywidualnie podejmowali dyrektorzy Izb Skarbowych.

Jednak od mniej więcej roku zauważalna była korzystna dla pracowników linia orzecznicza wojewódzkich sądów administracyjnych w tym zakresie.

- _ Uchwała powoduje, ze w trudnej sytuacji znajdują się przedsiębiorcy, którzy w ostatnich latach wykupywali dla swoich pracowników abonamenty _ – mówi ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich, Grzegorz Byszewski. Będą oni zobowiązani do ponownego obliczenia wysokości wynagrodzenia pracowników i naliczenia należnego podatku od tej kwoty. Będą zmuszeni do skorygowania druków PIT – 11 za ostatnie pięć lat, a następnie potrącić wartość zaległego podatku z wynagrodzenia pracowników.

W przypadku, gdy pracownik, nie posiada już stosunku pracy z byłym pracodawcą od którego pozyskiwał nieodpłatne świadczenia w formie abonamentu medycznego, powstanie trudność z odzyskaniem nie naliczonego podatku. Podobna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku naliczania wysokości składek na ubezpieczenia społeczne. W tym przypadku okres przeterminowania należności wynosi aż 10 lat.

Uchwała ta spowoduje znaczne koszty dla pracodawców, skumulowane w krótkim okresie. Będą zobowiązani w krótkim okresie ponieść koszty zaległego podatku.

-_ Uchwała może również spowodować, że pracodawcy nie będą tak chętnie jak dzisiaj kupować abonamentów medycznych dla swoich pracowników _ – podkreśla Byszewski.

Z badania Diagnoza Społeczna 2009 wynika, że już 9,5 procent pracowników korzysta z abonamentów opłacanych przez pracodawcę. Wnioskuje się, że osoby te nie korzystają z publicznej Podstawowej Opieki Zdrowotnej, dzięki czemu znaczeni zmniejszają liczbę osób oczekujących na wizytę.

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)